Има ли рози, има и проблеми

Публикувай отговор
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5630
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1721 пъти
Получил благодарност: 1952 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Тутти »

mysisu, и моята Дижонка беше невзрачна две години. После Calico ми каза да я хоризонтирам и изобщо да не я режа, само изсъхнало и болно. И като тръгна, стана много впечатляваща. Качих я на терасата на спалнята на втория етаж. Сега в дъжда не се разтваря добре, влагата я мъчи, но цъфти вече един месец и ме радва с хубав аромат. Надявам се като се затопли, да стане още по-красива. Тази роза цъфти непрекъснато, с по някой цвят, но първата вълна е много обилна. Имай търпение.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1724 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Гео, граф »

Местя тук въпроса си, че в тема Флорибунди не го забелязахте :!:

За двата Айсберга знам само, че са флорибунди (прочетох го де, не че знам). Как да ги сгъстя, защото са доста рехави като храсти. От 2-3 години са при мен (подарък са ми от Бел), от резници са и са на сянка. Вероятно част от причините са описаните условия, но може пък да има начин да се сгъстят :hmmm: ?
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
илико
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1378
Регистриран на: Яну 30, '11, 21:28
Местоположение: Варна

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от илико »

Гео, граф написа: Юни 14, '19, 10:33 Местя тук въпроса си, че в тема Флорибунди не го забелязахте :!:

За двата Айсберга знам само, че са флорибунди (прочетох го де, не че знам). Как да ги сгъстя, защото са доста рехави като храсти. От 2-3 години са при мен (подарък са ми от Бел), от резници са и са на сянка. Вероятно част от причините са описаните условия, но може пък да има начин да се сгъстят :hmmm: ?
Гео,не съм голям разбирач от рози,но съм с опит за сенките.Според мен това е причината.Аз бих заложила още резници,за да стане по-голям масив.Това го видях пред един магазин,пролетта работниците режеха розите на 50см.Виждаха се по 3 бр.една до друга.Само махаха вътрешните клони и лятото цъфтяха зашеметяващо.
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Виола »

Гео, аз моя Айсберг го режа всяка година наполовина. Твоите са с още млади клонки и няма какво да махаш, само трябва да ги скъсяваш, за да пускат нови от спящите пъпки. Ще станат хубави рози, не се бой!
Покажи колко са високи.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1724 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Гео, граф »

илико написа: Юни 14, '19, 10:55 Гео,не съм голям разбирач от рози,но съм с опит за сенките.Според мен това е причината.Аз бих заложила още резници,за да стане по-голям масив.Това го видях пред един магазин,пролетта работниците режеха розите на 50см.Виждаха се по 3 бр.една до друга.Само махаха вътрешните клони и лятото цъфтяха зашеметяващо.
Ама разбира се масив, това е начина, къде ми е акъла Изображение!?!

Илико, гениална си, благодаря ти за идеята, мила :gush: :tzeluvka: !!!
Виола написа: Юни 14, '19, 12:50 Гео, аз моя Айсберг го режа всяка година наполовина. Твоите са с още млади клонки и няма какво да махаш, само трябва да ги скъсяваш, за да пускат нови от спящите пъпки. Ще станат хубави рози, не се бой!
Покажи колко са високи.
Виоли, и аз не ги режа кой знае колко, даже миналата есен направих само леки корекции на прическите им. И въпреки това двата храста се държат кой както му скимне - белия е напърчил 3-4 клона по метър и повече на вси страни с по една китка цветове отгоре, а бургундито си цъфти на скромна топка около 70см... Ще ги бъде, но нали нямам търпение, само им давам зор Изображение :lol:... Обаче още тази есен ще заредя резници околовръст на двата съществуващи храста :nod: :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от dar »

На няколко рози от моите им падат пъпките. Дръжките им пожълтяват и се чупят лесно или си падат сами. Миналата година имах пъпкопробивач и го срещах тук там и го знам какво представлява, но тази година не съм видяла това животно. Изчиствала съм падналите пъпки от земята, пръсках с бордолезови разтвори и по земята и т.н. Какъв ли е случая с тези растения? Все едно желязо не им стига. Събрах от земята сутринта пак каквото е изпопадало с идеята да пресеча някакви зарази, а ма ... Някакви идеи имате ли? Вече не им се кося много като в началото, а ма ме е яд и ако мога да им помогна. Благодаря ви.
slavinaj
Дълго кафе
Мнения: 102
Регистриран на: Окт 11, '18, 22:36
Местоположение: София/Мало Бучино/На балкона
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от slavinaj »

Възможно е да са пресушени от листни въшки. последния уикенд на вилата видях няколко както ги описваш, като на една килнала се пъпка, като погледнах в основата й имаше листни въшки като пръстен. След малко си падна сама, та ги напръсках с инсектицид. Пробвай, може да е това според мен. Както ги гледах нашите рози, въшките се завъждат по пъпките и ако не пръскаш навреме, изяждат основата им.
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Havga »

И аз имам две такива рози и двете нови и двете червени :).
Червеният Леонардо по този начин си хвърли половината пъпки до сега. Самите дръжки на пъпките пожълтяха и сами си паднаха.Има пъпки, които износи и отвори. При него изобщо не тръгнаха добре нещата от към цвят, защото първите цветове, тези които не хвърли а отвори, бяха доста деформирани. Тези, които изкарва в момента са ок.
Другата роза е неизвестен ЧХ, който тръгна от една клечка. Тя досега не е правила проблем, цъфти от всяка клонка, но и тя направи клонка, клъстер от три пъпки, чиито дръжки пожълтяха и аз ги изрязах.При мен няма листни въшки, има само щипалки, но и те не са много.Самите опадали пъпки нямат дупка или нещо подобно.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
daneda
Баш кафе майстор
Мнения: 2219
Регистриран на: Мар 14, '12, 11:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 1397 пъти
Получил благодарност: 577 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от daneda »

И при мен се получават такива пожълтели пъпки при Хайди Клум, но като цяло тя си е болнава и кекава роза. Всяка година след първия цъфтеж почват кафяри петна, пожълтели и изсъхнали клони и до края на лятото е останала без нито едно листо и тук - там някое мижаво цветче.
slavinaj
Дълго кафе
Мнения: 102
Регистриран на: Окт 11, '18, 22:36
Местоположение: София/Мало Бучино/На балкона
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от slavinaj »

Хора, помощ, какво е това?
Изображение

Изображение

Изображение

Миналия уикенд пръсках с Шавит, ама човека от агроаптеката май ми е дал грешния препарат. Този уикенд като отидохме на вилата щях да припадна. Имам една седмица до другото ходене и ми се иска да нацеля вярното лекарство.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”