Има ли рози, има и проблеми

Публикувай отговор
gospodinov

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от gospodinov »

Leila123 написа: Юни 1, '18, 09:42 Здравейте, за първи път пиша в темата. Отскоро се опитвам да направя градинка на вилата. Имам проблем с един бял Айсберг. По листата му има кафяви петна, а по пъпките бели мушички. Клончета са слаби и много разперени, едвам издържат пъпките. Листата капят. Пролетта не можах да го подрежа. Миналата неделя го напръсках със смес от Дитан и още нещо, което ми дадоха в аптеката. Но трябва ли да я орежа или е късно? Тази неделя пак ли да пръскам? Не знам как да кача снимки......
Здравей Лейла, добре дошла.

Тук, в тази тема е описано как се качват снимки
viewtopic.php?f=7&t=3759&hilit=%D0%BA%D ... &start=150
Относно розата, трябва да правиш профилактични пръскания, особено в тези месеци, когато през ден -два вали.
Мои познати, които харесват розите, но не искат чак толкова да задълбават в тях, пръскат розите, когато пръскат и лозите.
Не е лошо да качиш снимки, за да се види какви са петната.
Розата влечащия Айсберг ли е или флорибундата?
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4886
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 338 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Di_Va »

Това с галите или т.нар.орехотворка от предната страница, мисля че не е толкова страшно. Миналата година имах на една роза, изрязах и до там! Тази година няма.
Мъхнати бръмбари (дори не знаех че са такива) и при мен има много, щом Нуреле е верния препарат, ще "почерпя" и моите тези дни!
Лейла, Айсберг е странна роза, някъде е прекрасна, но при мен не се държи подобаващо - нито белият, нито бургундито - слаби са им клонките, все са с оголени клони от черни петна и така. Вярно, че нямам навик да пръскам превантивно, може би там е разковничето!
firefly
Дълго кафе
Мнения: 127
Регистриран на: Апр 11, '17, 15:37
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от firefly »

Привет!

Някой от вас може ли да удари едно рамо със съвет в диагностицирането на това пожълтяване?

Изображение

Няма никакви очевидни вредители или гъбички, даже в началото не му обърнах много внимание, но сега го има по всички 4 рози, които са в близост една до друга. Листата, които се прошарват така много бързо падат и не са само такива, до които не достига слънчева светлина. Розите са пръскани профилактично от месец насам през 10тина дни с нийм и разредено мляко, торени са също... наистина не знам какво може да е това
Leila123
Кана кафе
Мнения: 516
Регистриран на: Май 19, '18, 22:33
Местоположение: София

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Leila123 »

Gospodinov, добре заварила! :dovolen:

Ето снимки на листата и розата:
Изображение
Изображение
Изображение

След като са пръскани миналата неделя, тази да ги пръскам ли отново? Взех и Кристалон с кафява капачка. Мога ли сега да торя? Казаха ми да го с смеся препаратите, които имам за /Дитан и Зеон май беше другия :hmmm: / гъбички и инсекти и да пръскам. Или е по-добре да торя в земята?
Leila123
Кана кафе
Мнения: 516
Регистриран на: Май 19, '18, 22:33
Местоположение: София

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Leila123 »

Изображение

Изображение

Изображение

Ето отново снимките....
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 587 пъти
Получил благодарност: 1071 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от greeneyed »

Лейла, това е един зле позициониран Айсберг- като гледам тънките,хилави клонки, наверно не получава достатъчно светлина. Зимата бяха ли отстранени нападалите листа в основата му, според мен оттам са тръгнали тези спори и като не е достатъчно силно растението ,не може да се справи с тях. И предзимно и пролетно пръскане има като превантивна мярка, сега вече да го залееш с фунгициди, няма даму помогнеш. :snif:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
dany
Кана кафе
Мнения: 602
Регистриран на: Фев 2, '14, 20:34
Местоположение: Варна

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от dany »

Мъхнатите бръмбари се ловят в примамки от светлосини купи или кофи боядисани със светлосиня боя, пълни с вода и малко веро за повишаване вискозитета на течността(потъват по-бързо), за да не влизат пчели се слага малко оцет. Още ранна пролет си взех пластмасови сини купи от Метро различен размер и ги сложих из градината. Капана работи перфектно!
Ето точния цвят Изображение
Последно промяна от dany на Юни 2, '18, 21:01, променено общо 2 пъти.
Leila123
Кана кафе
Мнения: 516
Регистриран на: Май 19, '18, 22:33
Местоположение: София

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Leila123 »

Greeneyed, розата се огрява постоянно от слънце. Може би сутрин е в сянката на беседката, която се вижда отзад. Зимата не ходим на вилата, така че листата не съм ги чистила от почвата. Колкото до пръскане, досега не съм пръскала нито една роза. Имам няколко от скоро - есента на 2016. От тогава е и Айсберга.
Днес отново напръсках всичко със сместа. Дано помогне! От миналата седмица има нови листа, които засега не са болни.
Тази пролет не съм я подрязвала, може би затова са тия тънки клонки. Предполагам, че сега след цъфтежа вече ще е късно за подрязване. Есента ли трябва да я режа и колко или да чакам пролетта?
Междудругото почвата също не е хубава, та и от това може да са тънките клонки. Торих я сега с вода с кубче мая, а в сместа с фунгицида и инсектициди сложих Кристалон.
Аватар
dilyanka
Кафевар/ка/
Мнения: 878
Регистриран на: Юни 4, '14, 09:49
Получил благодарност: 1 път

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от dilyanka »

dany написа: Юни 2, '18, 20:46 Мъхнатите бръмбари се ловят в примамки от светлосини купи или кофи боядисани със светлосиня боя, пълни с вода и малко веро за повишаване вискозитета на течността(потъват по-бързо), за да не влизат пчели се слага малко оцет.
Благодаря dany, и аз ще пробвам тази рецепта, че ми омръзна от тях
.
lisunger
Kафенце
Мнения: 37
Регистриран на: Авг 23, '17, 16:01

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от lisunger »

Открих това "нещо" на две места.. Изглежда ужасно и със сигурност не е нищо хубаво.. Малко помощ?

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”