Ароматът на розата

Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Ароматът на розата

Мнение от Еличка »

Аз не съм човекът, който да отвори тази тема, но винаги се залепвам за цвета "носово". Може да е най-красивият храст и доближа ли го и не ухае... амиииииии, за МЕН не е същото. Нека споделяме за ароматерапията тук.
Не, няма да започна с любимата, ще сложа друга моя страст, в чийто аромат има нещо странно (на подправка, не знам каква), но не е моето - Coral Down

Изображение

Вие сте, розари!
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Ароматът на розата

Мнение от Еличка »

Продължавам с трите ми различни по класация :
1. Леонардо - най-красивото храстче- симетрично, не му влияе гадният дъжд. Амиииииии, никакъв аромат :evil:. .

Изображение

Розата на моя мъж. Започвам да ревнувам! Става от площадката и си завира носа. Не знам дали е Fighting Temeraire, но всички бръмбари и пчели са в нея - страхотен плодов аромат!
Изображение

И моят аромат от детството - Souvenir du Docteur Jamain, имам още една подобна, по-силна е, най-истинската за мен , ще я оставя за догодина. Това е моето ❤️❤️❤️
Изображение
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7287
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 737 пъти
Получил благодарност: 1324 пъти

Re: Ароматът на розата

Мнение от ljuboznatelna »

Моята любимка по аромат, от това, което имам, е Brother Cadfael. Снимката е от предишна година, тази се скапа от дъждовете.
С най-нежната розова багра!

Изображение

Изображение

Много интересно отваря, от дъжда е още по-подчертано, и си остава почти затворена. Снимката е от нета.

Изображение
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5629
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1718 пъти
Получил благодарност: 1945 пъти

Re: Ароматът на розата

Мнение от Тутти »

Еличка, благодаря за тази тема. :tzeluvka:
Аз също съм любител на ароматите. Розите ги харесвам и заради този аромат, който в момента се усеща през отворения прозорец. По това време на годината, и не само, и при втора и трета вълна, в градината се разнася невероятен интензивен аромат на рози. Вълшебно е. И друг път съм споделяла, че не само в близост до розата, усещам аромата през цялото време на цъфтежа им. Усещала съм, че и ръцете ми започват да ухаят на рози след като съм ги пипала. Сякаш на челото между веждите се настанява траен аромат и го нося със себе си дори като излизам извън градината. Любим сезон.
Ако е нужно да споделим кои са най-ароматните рози, в градината ми първенство по сила на аромата държи една роза, подарена от приятели от Карлово. Катерач, еднократна. От нея си бера листа и слагам в буркан, после заливам с мед и така цяла година слагам върху сладолед. Не знам дали листата са ядливи, аз ги ям.
Изображение
Другата роза с изключително силен аромат е Madame Isaac Pereire. Цветовете й много наподобяват предната роза, но листата и клоните са различни. Тя цъфти два, понякога три пъти в сезона. Красавица. Единствения й недостатък е, че дъждовете я правят с убит интензитет на цвета и не толкова здрава чашка. Снимката е от миналата година, сега след дъждовете изглежда както го описах.Чакам още пъпки да се отворят.
Изображение
Най-любимият ми аромат, който ме кара да се лепя всяка свободна минута е на Abraham Darby. Тази роза ми е фаворит, calico е права, няма друга такава. Магнит, кара ме да дишам, да дишам, огромни неповторими цветове. :liubov:
Изображение
Едно откритие, което избрах заради наситения неповторим жълт цвят, независимо, че залитам по розово и бяло, е Leah Tutu. Оказа се, че цветовете са направо огромни и гъсти, а аромата силен. Не й пука от дъжда. На снимката не съм могла да уловя нюанса на жълтото. Затова ще добавя и една снимка от нета след моята, това е истинския цвят.
Изображение
Изображение
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Ароматът на розата

Мнение от Албена »

Най-ароматната -дамасцена :sheart:

Изображение

И един стар сорт .Имам го от баба.Тя правеше сладко от тази роза. Може би е същата като на Тутти от първата снимка.

Изображение
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2591
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 760 пъти
Получил благодарност: 745 пъти

Re: Ароматът на розата

Мнение от Lalel4e »

Аз розички още си нямам, но за тази гласувам с две ръце - преди няколко дни я подуших на живо... не съм мирисала такова нещо досега!!
Искааааммммммммм :sdoh: :sdoh: :sdoh: :ufff:
ljuboznatelna написа: Юни 9, '19, 00:11 Моята любимка по аромат, от това, което имам, е Brother Cadfael. ...
Изображение

Изображение

Много интересно отваря, от дъжда е още по-подчертано, и си остава почти затворена. Снимката е от нета.

Изображение
И е много красива :daaa: :daaa: :daaa:
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2591
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 760 пъти
Получил благодарност: 745 пъти

Re: Ароматът на розата

Мнение от Lalel4e »

Тутти написа: Юни 9, '19, 06:04 ...
От нея си бера листа и слагам в буркан, после заливам с мед и така цяла година слагам върху сладолед. Не знам дали листата са ядливи, аз ги ям.
:lol: :lol: :lol:

Само така! :daaa: :daaa: :daaa:
И аз искам! :lol:
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Ароматът на розата

Мнение от Asarina »

Имам ароматни рози, но единствената, която се усеща и на 10 метра, като полъхва вятър, разбира се, е Golden Celebration. Много хубав храст, не мога да я направя катерач, за каквато е купена.
Изображение

Изображение
lilaby
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1213
Регистриран на: Окт 24, '15, 20:19
Дал благодарност: 354 пъти
Получил благодарност: 264 пъти

Re: Ароматът на розата

Мнение от lilaby »

Много ароматна е Herzogin Christiana - в началото на отварянето ухае на нещо като окосена трева, после придобива силно цитрусов аромат, който с увяхването се обогатява с по-сладки плодови нюанси. Силен и сладък, подкосяващ краката е аромата на Jude the Obscure и Mamy Blue - както за мен, така и за други дами. За мъжете в семейството техния аромат е твърде силен, дори отблъскващ. Силно ароматни с плодови, но не и цитрусови нюанси са и Blue river, Old Port, Mauritius, Docteurs Massad, Munstead wood, William Shakespeare 2000. Силата на аромата не винаги е еднакъв за една роза, но не знам от какво зависи, не е само от влагата.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7287
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 737 пъти
Получил благодарност: 1324 пъти

Re: Ароматът на розата

Мнение от ljuboznatelna »

Ех, къде го спомена този Джуд. Бях решила, че една безименна ми е тя, но с аромата никак не ми се вписва :)
Ако става въпрос за сила на аромата, при мен това е Zepherine drouhin и един безименен катерач, който бях открила с няакво немско име, но реших, че не ми е важно да го знам. Щях да обичам много заради аромата, ако не растеше с прави дебели клонаци, като дървета.
Lalel4e написа: Юни 9, '19, 09:39 Аз розички още си нямам, но за тази гласувам с две ръце - преди няколко дни я подуших на живо... не съм мирисала такова нещо досега!!
Искааааммммммммм :sdoh: :sdoh: :sdoh: :ufff:
Аз в темите за розите затова избягвам да влизам. Нямам място и с искането ще си остана :) На терасата остана ли място да заложиш един резник? :D
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”