Мини роза през зимата

yana_d
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Ное 16, '18, 11:41

Мини роза през зимата

Мнение от yana_d »

Здравейте,
За пъври път съм в този форум и предварително се извинявам, ако има подобна тема.
Сдобих се с жълта мини роза от Кауфланд преди два месеца. Държах я на балкона, супер си беше, пусна нови листенца и много й се радвах.
Въпросът ми е, какво да я правя през зимата? Мога ли да продължа да я гледам на неостъклен балкон в саксия, или трябва да я прибера вътре на топло?
Благодаря ви : )
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Мини роза през зимата

Мнение от libra »

На топло-не.Можеш да пробваш в неотопляема стая,стълби.На балкона засади в по-голяма саксия ,стъблата засипи до ушите с почва.Оскъдно поливане в по-топъл период.Обаче е съмнително ,ако не са й вдървесени стъблата,а зелени и сочни.
yana_d
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Ное 16, '18, 11:41

Re: Мини роза през зимата

Мнение от yana_d »

Благодаря! Преместих я в неотопляема стая, надявам се да й е добре там. А през лятото на балкона предполагам, че ще й е ок, ако оцелее дотогава?
Аватар
Стаси
Кафевар/ка/
Мнения: 803
Регистриран на: Май 18, '14, 18:45
Местоположение: София, Редута
Дал благодарност: 5 пъти

Re: Мини роза през зимата

Мнение от Стаси »

Ако розата ти е още в саксията, в която е купена, премести я в по- голяма и я остави на балкона. Гледах няколко години така минирози. При мен бяха в 5l саксии. Повечето си оцеляват без проблем.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Мини роза през зимата

Мнение от Lilly »

Изображение

не съм сигурна, че ще мога да я опазя жива до пролетта, ама пък толкова ми хареса...
troll

Re: Мини роза през зимата

Мнение от troll »

Обикновено тези рози са торени мощно и спецялно за да пораснат и зацветят, та да ги купиш.
Виж стеблата.
Ако изведнъж стават по-дебели тогав са почнали да ги торят. А и виждам, че крайщата на листата и пъпките са червени. Туй става от мощен растеж на слънце.
И вече са споменали, че като купиш растението се пресажда в поне един размер по-голям контейнер. А за студено в още по-голям и потърси темите за зимна защита.
Сега.... неизбежно, като смени обстановката, а и ти не я храниш толкова професьонално ще има един спад. Но после ще си се развие нормално и ще те радва. Ако я вкараш вътре на топло ще си хвърли всички листа, но после никнат други.
Ако я вкараш вътре дебни за мушици и белокрилки, че ги има в почвата.
И да има тема за минирози.
Аз ги харесвам много.
А има и микрорози! :potekoha:

А ето я темата за мини розите:
viewtopic.php?f=25&t=1305
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Мини роза през зимата

Мнение от mimivd »

Lilly, ако я държиш на по-топло, следи и пръска за акари, иначе спокойно може да зимува в хладна стая.
Успех! Розата е прекрасна!
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Мини роза през зимата

Мнение от mysisu »

:tzvetoman: Много красива розичка. Аз съм нова с розите, но първата ми беше именно такава. Подарена от приятели, в саксийка, която едва не умря в стаята до прозореца. Сложих я в земята при първа възможност, май някъде през април беше, бра душа цяло лято, но се съвзе и стана чудесна малка градинска роза. Много я харесвам. Пусках й снимки тук да я разпознае някой, но си остана безименна. Според мен на топло няма да се чуства добре, поне за моята това се оказа лошо място. Да ви радва дълго! :sflower:
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Мини роза през зимата

Мнение от Lilly »

Като сефте розарко-градинарка, една зима уморих над 20 рози / е, те бяха малки, прихванати през пролетта и лятото от резници / , като ги прибрах вътре - да не измръзнат. Но тая роза е на такъв етап от развитието си , че няма как в момента да я изнеса навън . Следващите дни ще е - 10 / -15 . Затова казах, че ми е малко сумрачна перспективата как ще я докарам жива до март- април, когато ще мога да я насадя навън.
Но каквото - такова. Ама пък наистина грее като слънце в тоя зимен сумрак :ssun:
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Мини роза през зимата

Мнение от mysisu »

Май не съм внимавала. Върнах се назад и видях "неостъклен балкон". Да, вероятно това ще е сигурна гибел. Ако ви успокоява, моята стоя от февруари до към април /може и май да е било началото/ на прозорец в стая отоплявана само през деня на около 21-22 градуса. Половината клончета изсъхнаха, спря да цъфти и така дочака топлата земя. После се съвзе и тръгна в градина, която не се обгрижва всеки ден. Имаше обилна светлина, а и до самия прозорец не е толкова топло.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”