Розите и жегата

Аватар
Lappland
Кана кафе
Мнения: 567
Регистриран на: Мар 25, '18, 13:44
Местоположение: Roslagen
Получил благодарност: 2 пъти

Розите и жегата

Мнение от Lappland »

Не намерих тема специално за лятото, розите и поливането

Знам, че в момента за България това не е актуално, но нашето шведско лято вече трети месец ни мори с жеги и суша

Какво правите с розите си в такова време?

Аз не знам дали е правилно, но ги поливам всяка сутрин, всички без една (Леонардо е на година) са от пролетта и някак си не ми се струва редно да ги оставям да се пържат

Наскоро имахме доставка на дърва и събраната брезова кора я насипах около храстчетата


Не знам дали действам правилно

Какъв е вашият опит?
Благодаря
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Розите и жегата

Мнение от Еличка »

Привет, Lappland!
Аз не съм някакъв розен специалист, но съм сигурна в едно, че ежедневното поливане е огромна грешка. Така те развиват повърхностни корени само. Поливай 1-2 пъти седмично (аз го правя късно вечер), но с голямо количество вода - по кофа на роза. Така те търсят влагата в дълбочина и развиват здрави корени надолу.
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Розите и жегата

Мнение от libra »

Eличка е права,че е по-добре с по-вече вода и по -рядко .За малки рози ,до толкова че не са образували дълбоки корени ,е приемливо по-често поливане .
Аватар
Lappland
Кана кафе
Мнения: 567
Регистриран на: Мар 25, '18, 13:44
Местоположение: Roslagen
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Розите и жегата

Мнение от Lappland »

Благодаря ви

Запозната съм с този принцип на рядко поливане по много
Но се чудех дали важи за новозасадени рози

Преди поливах вечер, но откакто стана много горещо действам само рано сутрин, тогава почвата е успяла да изстине и не е толкова топла

По колко вода и колко често давате на новите рози?
Аз - около 5 л на корен, посадени са в нещо като гнезда за да не изтича навън водата
Това количество прави добра локва, която бавно се просмуква надолу - почвата е глинеста, при саденето извадихме доста и садимхме в купена градинска пръст
Малко ли е или добре?
gospodinov

Re: Розите и жегата

Мнение от gospodinov »

За новите рози е добре да им осигуриш повече влага, колко - трябва да прецениш на място, зависи от климата и почвата.
Аз бих заложил на две обилни поливки седмично, през три дена, ще са достатъчни.
Може и друга схема, но е хубаво да оставяш почвата да засъхне между отделните поливки.
Аз също съм за ранните, сутрешни поливки.
Дали е достатъчно количеството можеш лесно да провериш - на другия ден, след като си поляла, разрови почвата и виж до къде е стигнала водата, ако е плитко, значи има нужда да увеличиш или обратно.

И ...розите обичат слънце, рози и слънце са почти синоними. Малките рози естествено е да са по-нежни и крехки, но ще укрепнат и ще се радват на слънцето.
Аватар
молина
Виенско кафе
Мнения: 474
Регистриран на: Окт 19, '16, 18:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Розите и жегата

Мнение от молина »

Миналата година засадих доста рози на вилата и тъй като там ходим само събота и неделя ги поливах в събота вечерта - тогава водата попиваше веднага в почвата и даже се чуваше един звук "сссс" , защото земята е гореща от жегата през деня, а на другата сутрин в неделя като ги полея пак вече попиваше по- бавно и проникваше в почвата в дълбочина. По този начин си изкарваха до другата седмица. По същия начин миналата година поливах и доматите и също не съм имала проблем. И нашата почва е тежка и глинеста. Но щом имаш възможност, най- добре да ги поливаш два пъти в седмицата, както са ти писали по- горе.
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5507
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1478 пъти
Получил благодарност: 1445 пъти

Re: Розите и жегата

Мнение от Тутти »

Аз съм за обилно поливане през ден. Това, че в дупките, където са садени розите има купена пръст, означава, че бързо изсъхва. Купената пръст е като торф, много лека. Затова винаги е добре да се смесва с градинска, за да е по-плътна и да задържа влагата. Като розите станат по-големи, може и по-рядко поливане.
Аватар
Lappland
Кана кафе
Мнения: 567
Регистриран на: Мар 25, '18, 13:44
Местоположение: Roslagen
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Розите и жегата

Мнение от Lappland »

Сменяме изцяло пръстта защото наличната е камениста и тежка глина

Благодаря за отговорите до тук
Пробвам тези дни да мина на поливане през ден
Вчера полях сутринта, днес късно вечерта
Днес беше голям пек, с една пръчка проверих около една от розите, беше почти суха, влагата по нея беше минимална

Но дървовидната хортензия не издържа на този режим, веднага клюмва ако не получи вода привечер и сутрин
Но тя също е нова, надявам се догодина вече да е етаблирана и да се оправя почти без помощ
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”