Клематиси 2018

Публикувай отговор
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Клематиси 2018

Мнение от Havga »

Havga написа: Авг 7, '18, 15:27
marka написа: Авг 7, '18, 14:40
Havga написа: Авг 7, '18, 10:09 Този клематис Purpurea Plena Elegans е много впечатляващ. И аз мисля да се сдобия с такъв, но нещо не го намирам никъде в бг в продажба. Вероятно е рано...
http://www.morgansplants.com/product-pa ... na-elegans
Благодаря!
Само да добавя, че си го купих, лично от тях. Беше забавно. Клематисчето е мъничко около 60 см., но ме увериха, че до края на сезона ще порасне поне метър. Да видим как ще тръгне.Вече има изкарали на височина листа, но са едни мънички...
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1968
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 171 пъти
Получил благодарност: 151 пъти

Re: Клематиси 2018

Мнение от marka »

Havga, вярвам че ще си доволна. Пролетта купих от тях клематис Alpina Frankie, който е още в саксия на балкона и цъфтя втори път.
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Клематиси 2018

Мнение от Havga »

Абе засега Purpurea Plena Elegans се развива добре, но имам проблем с другите клематиси.
Двата купени от бриколаж са в обща голяма саксия - единият без етикет не расте, другият (mrs chalcedony) пусна един филиз за сметка на един изцяло изсъхнал клон и така си седи. Но листата са някак нездрави, с петна, нацепени и поизсъхнали. Освен това не пие вода. Не съм го поливала от дъждовете преди две-три седмици, а почвата продължава да е влажна и в нея летят едни ситни мушици. Напръсках с актара, топсин и листна тор. Дали мога да направя още нещо?
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Клематиси 2018

Мнение от clock »

Есента на 2017г от Plandorex 13 си взех клематис My angel. Това лято като тръгна да расте си викам: "Как можах да си поръчам тая джъчка?! :hmmm: " Реших, че есента го махам. Вчера случайно си вдигам главата и останах така :shock:

Изображение

Изображение

Изображение

Има хиляди пъпчици и цветчета! Лошото е, че съм му объркала мястото, а по лошото е, че на него май много му е харесало обърканото място :eeeh:
Kaira
Чист кофеин
Мнения: 5041
Регистриран на: Авг 26, '15, 14:39
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Клематиси 2018

Мнение от Kaira »

Клокче, честито, голям красавец е и обилно нацъфтял! :liubov:
Внимавай с него, че прави много издънки и ще завземе голяма територия!
Моя е от 2016 пролетта и стигна до около пет-шест метра на втората година.
Миналата година го изкорених и почистих уж всичко наоколо. Засадих го в саксия за да не го загубя.
Тази година изби пак на същото място и цъфна все едно не съм го пипнала. Пак наново го изтръгнах и съм сигурна,
че догодина пак ще се покаже. :hmmm:
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Клематиси 2018

Мнение от Daniela Pargu »

Кайра, а как ще се реже този красавец?Би ли споделила и други тънкости? :nod:
И моят е доста добре,въпреки ,че трудно тръгна.Цветчетата са много и мини!
Kaira
Чист кофеин
Мнения: 5041
Регистриран на: Авг 26, '15, 14:39
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Клематиси 2018

Мнение от Kaira »

Дани, привет! :tzvetentze:
Клематис My Angel е от трета група тоест силна резитба и се реже на 15-20 см. от земята.
Остават сухи пръчки, но той е от малкото клематиси които избиват без да има пъпка от сухото стебло.
Дори да не остане стебло над пръстта пак избива, както вече писах прави много издънки.
Трудно е да го загубиш. Да цветчетата му са дребни, но обилни. Първата година е мижав с едно стебло
дълго най-много 150 см. На втората година достига реалните си размери 500-600см. и превзема всичко наоколо
над земята , под земята пречи на останалите растения които са близо. Не позволи на други два клематиса да се
развият, които бяха от двете му страни по около 60см. от него и тази година изобщо не избиха.
С две думи красив и нахален :lol:
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Клематиси 2018

Мнение от Daniela Pargu »

Ооо,Кайри,благодаря ти за навременното предупреждение! :tzvetentze:
Аз съм го засадила на място,което да го настаня по мрежата за засенчване на иглолистни!
Това ще му бъде ролята :stiskam:
Но ,докато е време!!! ще го огранича в дълбочина с цигли! :daaa:
Много ти благодаря! :tzeluvka:
Наистина- след засаждането почти умря,но тази година тръгна от нулата :daaa:
Другия,поръчан заедно с него- със синичка чашка- е по-умерен , но и него така ще огранича,че е от
същото семейство :daaa:
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Клематиси 2018

Мнение от Havga »

Един от клематисите ми-неизвестен умря. Насаден е в саксия с друг , който след два месеца мълчание пусна издънка нагоре с пъпка. Сега се чудя да изровя ли корените, за да освободя място за оцелелия или те ще се абсорбират в почвата?
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Kaira
Чист кофеин
Мнения: 5041
Регистриран на: Авг 26, '15, 14:39
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Клематиси 2018

Мнение от Kaira »

Havga написа: Сеп 1, '18, 08:10 Един от клематисите ми-неизвестен умря. Насаден е в саксия с друг , който след два месеца мълчание пусна издънка нагоре с пъпка. Сега се чудя да изровя ли корените, за да освободя място за оцелелия или те ще се абсорбират в почвата?
Havga, привет! :tzvetentze: Нямам клематиси в саксия всички са в градината.
Аз не бих вадила и разбутвала корените, защото е възможно корена на умрелия клематис да е жив
и другата година да избие пак. Това растение е за отглеждане в земята и в саксията ще му е по-трудно.
Предполагам, че си нямаш градинка и затова са в саксия. Имат ли си опора за катерене, добър дренаж
и засенчване на корените ще са добре. Приятно отглеждане и много да те радват! :tzvetoman:
Публикувай отговор

Обратно към “Клематиси”