Клематиси 2018

Публикувай отговор
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Клематиси 2018

Мнение от dar »

сюзан написа: Юни 11, '18, 17:58
dar написа: Юни 11, '18, 16:28 Вие режете ли след прецъфтяване клематисите? Питам за тия от втора група Вил де лион и Нелито мозер и т.н? Трета група се режат само през пролетта, нали?
Режа само прецъфтелия цвят. Някои пускат нови пъпки от пазвата на по-долните листенца.
Сюзан, то си е голяма играчка :hmmm: И е доста оплетено е при тях. Изпълнена е цялата пирамида с цветове и още толкова прецъфтели. Ако не ги орежа сигурно ще се прецака втория цъфтеж, нали?
Kaira
Чист кофеин
Мнения: 5041
Регистриран на: Авг 26, '15, 14:39
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Клематиси 2018

Мнение от Kaira »

dar написа: Юни 11, '18, 16:28 Вие режете ли след прецъфтяване клематисите? Питам за тия от втора група Вил де лион и Нелито мозер и т.н? Трета група се режат само през пролетта, нали?
dar, Ville de Lyon е трета група. Режат се подобно на розите, Сюзан е права, ако е само един основен
прецъфтял цвят - режеш само него и чакаш да избият от двете му страни пъпки от пазвите на първите зелените листа.
Ако и трите цвята са прецъфтели, тогава вече можеш да отрежеш под зелените листа, за да стимулираш
да цъфнат от пазвата на следващата двойка листа. Дано се разбира какво искам да кажа.
От втора група за стимулиране на повторен цъфтеж през август/септември след прецъфтяване
може да се подрежат на височина около 120-130 см. над две двойки зелени листа. :tzvetentze:
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Клематиси 2018

Мнение от ToBo »

Огромна играчка е. Взимаш едни малки клещи резачки, сещаш се за най-тежката си дилема, щракаш механично цвят по цвят и мислиш върху дилемата. По някое време клъцваш нещо, дето не е трябвало... Но в края на краищата клематисът е орязан и имаш поне три опции, измислени по дилемата :lol:
Напоследък нямам време и там, където не ми трябва сянка, орязвам витицелите като през пролетта. Но не смея младите. Само вече установените. Пак пускат клони за обилен втори цъфтеж. Това веднъж съм го правила и с един втора група, че на нищо не приличаше :mrgreen:
Ще се прецака вторият цъфтеж, ако не ги режеш, защото те вече са цъфтели и си мислят, че хранят семена. За какво им е да цъфтят? Може там някой и друг цвят за всеки случай ;) Но няма да се напънат да цъфнат като хората
Много красиви цъфки сте показали :D
Айде и аз - да не е празно :oops:
Marmori
Изображение
Никога не е късно да засадиш клематис...
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1917
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 223 пъти
Получил благодарност: 92 пъти

Re: Клематиси 2018

Мнение от miltonia »

ToBo написа: Юни 11, '18, 22:45 Взимаш едни малки клещи резачки, сещаш се за най-тежката си дилема, щракаш механично цвят по цвят и мислиш върху дилемата. По някое време клъцваш нещо, дето не е трябвало... Но в края на краищата клематисът е орязан и имаш поне три опции, измислени по дилемата :lol:
:| :tzvetoman: :daaa:

Тоби, много се радвам, че се появи! :gush:
Изображение
hosta127
Кафевар/ка/
Мнения: 797
Регистриран на: Мар 31, '17, 21:50

Re: Клематиси 2018

Мнение от hosta127 »

miltonia написа: Юни 11, '18, 23:35
Изображение
ах,че красотичка ! :ieeee:
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Клематиси 2018

Мнение от mimivd »

Тобо,Кайра,прекрасни клематиси показвате....и как иначе-вие сте магьосници за тях.Личи,че полагате големи грижи и те ви се отблагодаряват.За рязането....трудно ми се вижда при такива буйни растения,но сигурно ги подхранвате.
Торите ли с нещо в този момент и с какво ?
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Клематиси 2018

Мнение от dar »

Кайра, Тобо благодаря ви :gush: Явно ще трябва да се стягам и да ги почвам ! Красотата иска жертви!
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Клематиси 2018

Мнение от ToBo »

mimivd написа: Юни 12, '18, 03:32 Тобо,Кайра,прекрасни клематиси показвате....и как иначе-вие сте магьосници за тях.Личи,че полагате големи грижи и те ви се отблагодаряват.За рязането....трудно ми се вижда при такива буйни растения,но сигурно ги подхранвате.
Торите ли с нещо в този момент и с какво ?
Оптималната програма според мен:
Торене когато тръгнат да растат пролетта. Но да е вече 10-ина градуса през деня. Защото те тръгват и в по-хладно време.
Торене след първия цъфтеж юни/юли.
Ако има такива с бледи листа, желязо за тях. Моето е разтвор. Слагам веднъж на две седмици, докато се оправят. Ако не са се оправили до септември, оставям за другия сезон.
Ако ми се доиграе, някое листно подхранване през сезона.

Под торене разбирам според торта:
Яра мила или друга комплексна тор - по 1 супена лъжица на корен
или конска натурална тор - 1 богата шепа на корен
или шербет от пилешки курешки - 1 литър на корен

Тая година нищо не съм им давала. Добре са :dovolen:
И снимка от хаоса: Тай Дай е без опора и е плъзнал навсякъде. Ето една част:
Изображение
Никога не е късно да засадиш клематис...
hosta127
Кафевар/ка/
Мнения: 797
Регистриран на: Мар 31, '17, 21:50

Re: Клематиси 2018

Мнение от hosta127 »

ToBo написа: Юни 12, '18, 21:18
или конска натурална тор - 1 богата шепа на корен
......
ToBo, до нас има конюшна но торта я изхвърлят на далеч , може ли да се ползва и прясна , чувала съм че и тя става но не знам как , ще си открадна едно л.йно , иначе старата я носят някъде
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Клематиси 2018

Мнение от mimivd »

Благодаря ти Тобо!
В началото на пролетта и аз почерпих моите,но явно не е достатъчно.Ще получат и Яра мила. :liubov:
Публикувай отговор

Обратно към “Клематиси”