Клематиси 2018

Публикувай отговор
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Клематиси 2018

Мнение от katia »

Мерка те всичко берат зелено и то и да доузрее без корен пак не е вкусно. Аз се ядосвах тази година с прасковите, една вкусни не изядох а 3 имаме но замръзнаха. Сега съм взела мерки купих още от сега препарат против измръзване за овошките. :angelche: Да пъпеши сади и тя ги обича. Но бустан в двор не става, всичко е дребно и не особено вкусно. Трябва да си е на полето, на открито.
А положението е следното. До тази година се бях отказала да се боря с майка за моите цветя. Каквото бях купила от поръчки тук си умря и аз вдигнах ръце, ходех събота и неделя да я видя и да си напълня колата със зеленчуци. Тази пролет обаче майка се разболя, направиха и тежка операция и понеже няма други заболявания много бързо се възстанови, поне духом. Обаче от това лято натам вече ще се грижа за цялата градина и за цветята и зеленчуците. :mrgreen: В началото беше съгласна с всичко което кажа, ама като си стъпи на краката рече- искам бустан и толкова. Та това лято купуваме дини защото бихме и сонда и тя мина през дините :liubov2: моето сладко отмъщение. и градушката свърши останалото :twisted:
А китките ми правя грандиозни ремонти и промени в градината + оранжерия за моята лудост стрептокарпусите. Надявам се да и хареса и да спре да ги мори и съм се застраховала поръчала съм такива количества цветя и РОЗИ че трудно ще смогне :angelche:
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Клематиси 2018

Мнение от Havga »

:D Знам, че е тъпо да се жалвам за цвете, но тук е единственото място, където мога да си излея мъкатата без да ме помислят за смахната.
Та единствения клематис Chalcedony, който направи 7 пъпки и тамън са го видя на живо как цъфти, днес е посърнал и увяхнал! Ей така за една нощ! Пъпките и новите листа висят сякаш не е полят. Това е втори, който буквално за дни се скапва. Айде другите, дето берат душа бяха миниатюрни и без листа още като дойдоха, но този и първия, който изрязах до дъно е от Нановски мисля двугодишни.. :hmmm: около 80-90 см. Искам клематиси и не искам да се отказвам, но се чудя къде бъркам! С другите китки се справям общо взето. Поне не умират. :D Рових в почвата. Намерих ситни зелени топчета, които като стиснеш пукат, но са празни... :hmmm: имаше и някаква дребна твар като стоножка, но едва ли е от това, беше малка а и я убих. Имаше и червей, но те нали са полезни. На слънце е 6 часа поне, корените са засенчени с други саксии. Следя влажността на почвата и поливам умерено, торя...
Ох, прекалявам :dovolen: , ама едни стени с пълзящи клематиси сънувам и като се събудя и видя реалността...
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Клематиси 2018

Мнение от сюзан »

Havga, много е неприятно това. И на мен ми се е случвало, и то с възрастен клематис с пъпки, но какво да се прави. Режеш увяхналото и пръскаш и поливаш с разтвор на топсин. Напролет ще изкара и пак ще цъфти.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Клематиси 2018

Мнение от Havga »

Мда. Трябва ми резервен план. Явно не мога да разчитам на клематисите близките 2 години за покриване на стена...
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Клематиси 2018

Мнение от libra »

Клематисите страдат от "внезапна смърт" -ей,така си увяхват за един ден.Утешителното е,че вероятно ще избият отново следващата години.
Аз това със стена покрита с клематиси много не го виждам.Ефектът е ограничен във времето,а и те са още по-деликатни от другите цветя за отглеждане в саксии при такива условия.Дива лоза няма ли да е по-успешно,макар че няма да цъфти?Трябва и да се слага нещо ,по което да се вият ,което доста често значи дупчене на стени.
Аз имах към 15 клематиса и към момента горе-долу ,само 2 интегрифолии са живи.
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Клематиси 2018

Мнение от Havga »

Libra, така е, сега го осъзнах. Купих 5, но няма да стане. Дивата лоза ще я ползвам, но ми се ще и нещо за цвят, затова се насочих към едногодишните пълзящи ипомеи (грамофончета). Само,че ми трябва разсад. Досега никога нищо не съм сяла и макар парника да е факт, бих се подсигурила с готови разсади. Пък, ако клематисите тръгнат напролет, ще го мисля в движение. Стълбата от бамбук, която ММ направи е празна, видях че продават и обелиски по хипермаркетите. Но вчера сериозно се разстроих, толкова грижи и заничане за нищо. Даже дъщеря ми се разочарава, че няма да го види това мистериозно цвете :) как цъфти. Абе прекалявам, ама съм си такава, като си навия нещо.....
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Клематиси 2018

Мнение от Havga »

Аз май съм най-активна :) тук и то с неудачи, но ... :) дали някой има опит с клематис, който обича сянка?
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Клематиси 2018

Мнение от dar »

Havga, клeматис монтана от първа страница понася сянка. Моя е на от северната страна на оградата на двора. Малко слънце има, но не му пречи. За 2 години поскри стеничката , близо 10 м. Погледни снимките. Сега го поръчват от Пландорекс 15. И моя е от там.
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: Клематиси 2018

Мнение от greeneyed »

M-m Julia Correvon- на парадно място, пречи ми на розите, обаче тя не отстъпва- цъфти , та се къса. Никой друг клематис , даже и същият сорт, но на по-закътано място, с по-малко слънцегреене, не цъфти така обилно.

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Клематиси 2018

Мнение от Havga »

dar написа: Сеп 25, '18, 08:00 Havga, клeматис монтана от първа страница понася сянка. Моя е на от северната страна на оградата на двора. Малко слънце има, но не му пречи. За 2 години поскри стеничката , близо 10 м. Погледни снимките. Сега го поръчват от Пландорекс 15. И моя е от там.
Да, обаче го дават 1- ва група и 6-та зона, а аз ще го гледам в контейнер. Чудя се.. :hmmm:. Ако не го режа ще мръзне, защото няма да мога да го защитя...Така и не разбрах има ли опция за гол корен на поръчката от пландорекс, а и какви са цените :).
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Публикувай отговор

Обратно към “Клематиси”