Черен списък или защо тези рози при мен не вървят

Публикувай отговор
лалесъм

Re: Черен списък или защо тези рози при мен не вървят

Мнение от лалесъм »

mimilisa, мненията ти ще са особено ценни ето в тази тема
viewtopic.php?f=25&t=3265&start=330" onclick="window.open(this.href);return false;
заповядай - виж пилотаж на точното място
gospodinov

Re: Черен списък или защо тези рози при мен не вървят

Мнение от gospodinov »

Драга mimilisa, понеже не се сещаш какво искат да ти кажат/намекнат другите, аз ще ти го кажа направо:
-всичките рози, произвеждани в Павликени под № 1,2,3 и т.н. или червена ароматна, пембяна кичеста и др. са без платени авторски права към селекционерите, които са ги създали- т.е. откраднати.
Бай Пешо си купува 2-3 патентни рози, примерно от Кордес, и започва да я размножава и продава под друго име или номер за скромните 2-3 лв.
Това на всички езици си е КРАЖБА на труда и авторските права на селекционерите.
Ако не знаеш, от създаването на една роза до нейното пускане на пазара отнема между 7 и 10 години. От стотици кръстове между розите бял свят виждат 2-3 сорта, това е огромен по обем работа и много умения, знания и опит, затова една роза с патент струва 10-15 евро, независимо къде е произведена.
Така, че калните сандали и нокти, на павликенци не оправдават тези им действия и едва ли ли си купуваме техни рози от чужбина- "в грешка си мила" както казват в една реклама.
Явно нямаш високо мнение за съфорумците си но да ти кажа - и на пишещите в този форум им се е случвало да се "накалят" в градината, не си мисли, че всички сме изнежени задкомпютърни устройства. Също така чудесно разбрахме какво искаш да ни кажеш още с първия пост.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Черен списък или защо тези рози при мен не вървят

Мнение от calico »

Нищо чудно да си купувате рози отгледани в Павликени но пакетирани в опаковки на поръчителя. Вероятно за нашият пазар оставят 2-ро 3-то качество или брак
и плащат патентни такси, както трябва?
да, ама не, не плащат, крадат калеми и пишат примерно Шарлота за №3- жълта храстовидна.

айде спри в тая тема, иди в темата дето ти посочиха и там наливай от своя си акъл...
и без това нищо не знаеш за розопроизводството, и без това никой няма да ти обръща внимание на написаното, пиши си там на воля.

Момичета, моля ви, не й отговаряйте в тая тема повече, и аз няма да го правя
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Черен списък или защо тези рози при мен не вървят

Мнение от mimilisa »

Колкото разбираш от домати толкова разбираш и от рози. Преди да гледам рози съм прочела доста литература издадена по време на комунизма, която няма нищо обощо с днешните комерсиални приказки. В България розопроизводството не е от вчера ама вие си говорете за патенти. Не беше нужно да осмиваш за кеф на офиса си нов участник включил се в аматьорските ви разговори. Издава лошо възпитание, което отдавна съм го отбелязала за колектива ви.
Но се забавлявам с вас честно казано, особено като се изпокриете по команда като мишки. :lol: :lol: :lol: щом се появя аз естествено :lol: :lol: :lol:
Не знаеше че розите обичат варовити почви нали? Това е от старата литература . И да си чистиш редовно издънките от шипката. Познават се по правите тънки стебла без бодли. Може и животинско ако да им слагаш от време на време. Копането им е задължително. Прецъфтелите цветове се орязват ама трябва да имаш усет докъде. И влечащи рози да не завиваш в картон през зимата като мен щото ще заминат...
Все ми е тая дали ще ми отговаряш. Не веднъж съм казвала че аз си оставям опита за обикновените потребители дето ви нацелват форума. Твоето мнение за мен няма абсолютно никакво значение.
И спри да ме тролиш с цел да ме изгониш, защото на лято пак трябва някой да ти каже от какво боледуват доматите, не да пишеш глупости в бюлетинте на РЗ.
Последно промяна от mimilisa на Фев 1, '18, 13:23, променено общо 1 път.
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 461 пъти
Получил благодарност: 875 пъти

Re: Черен списък или защо тези рози при мен не вървят

Мнение от greeneyed »

alexalex12 написа:Грийни, Зеферинка е на слънце от 10 до към 15 часа. Ама нали я дават подходяща за сянка за това я взех. Черни петна няма ама мана много. Новите клони още не са пораснали както трябва и тя вече е побеляла. С какво ли не съм я пръскала и пак се маносва.
Алекс, на мен така ми се маносва единия Crocus- не е баш на слънце, ама нали е англ.роза, трябва да и е достатъчно. Да, ама не! Тръгне в началото на сезона , мине се 1 месец и почва да се маносва. Само тя, никоя друга! :hmmm: Пък имам още един Crocus, ни чул , ни видял мана! :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15823
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 717 пъти
Получил благодарност: 1485 пъти

Re: Черен списък или защо тези рози при мен не вървят

Мнение от Гео, граф »

Бях тръгнала да слагам в този списък ругозата, която имам. Захваната е от резник и е вече на 6-7 години. Чудничък як храст, който категорично отказваше да цъфти до миналата година, когато поне видях какъв цвят има (даже 2 броя цветове :swait: :ssmiah: ). Първо съвсем лаишки бая време я режех всяка пролет като чаен хибрид на педя от земята. После слънцето ѝ е толкова малко, че се е ''протегнала'' към светлината и расте грозно наклонена към нея. Тор не беше виждала до лани, когато ѝ хвърлих шепа амониева селитра, а по-късно и ярамила. Зеленко силно ме впечатли с обяснението, че немците зацветяват с ругози ивицата между двете платна на магистралите, което означава, че са много издръжливи кучет. Така че моята горканка просто има нужда от светлина, за което аз нося вина, а не тя самата :sdull:... С други думи не тя е за черен списък, а аз :ufff:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Черен списък или защо тези рози при мен не вървят

Мнение от calico »

Гео, цветарите за черния списък са в пишманградинарската тема :lol:

как пък можа ругоза да режеш, че и като ЧХ :svekurva:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1436
Регистриран на: Юни 7, '12, 18:46
Местоположение: Хасково
Дал благодарност: 64 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Черен списък или защо тези рози при мен не вървят

Мнение от katina »

Ох, тая Мимилиса много ме забавлява :srofl: :srofl: :srofl: Добре, че има кой да ни каже за издънките на розите, нали съм от обикновените потребители :sgiggle: :sgiggle: :smakeup: Ама как съм го нацелила форума :ieeee: Caliko, видя се, че колкото разбираш от домати, толкова разбираш и от рози :hihihi: :hmmm: :tzeluvka:
Вчерашният ден е вече история, утрешният е загадка, а днешният е дар.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: Черен списък или защо тези рози при мен не вървят

Мнение от kim »

Знам , че конската тор била много полезна за розите. А лъвска тор дали е подходяща?
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 461 пъти
Получил благодарност: 875 пъти

Re: Черен списък или защо тези рози при мен не вървят

Мнение от greeneyed »

Кими, котетата ли имаш предвид, дето си заравят съкровищата в градината? ;)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”