Годишна форумна класация на розите

Публикувай отговор
bell

Re: Годишна форумна класация на розите

Мнение от bell »

gospodinov написа: Ето и "Зала на славата на старинни рози" ...Bell :gydigydi:
http://www.worldrose.org/awards/oldhof/oldhof.asp" onclick="window.open(this.href);return false;
А, знам ги, аз тях си ги следя редовно и за годишните отличници, мерси!

Алеята на славата не е задължинелно да са рози отличници по всички показатели, критериите им са съвсем други. Идеята е и да са световни рози, познати навсякъде.
Да е била на пазара 15 години, всяка държава изпраща по три номинации за старинни /до 1900 г. /и за нови рози. После се правят списъци, от които пак държавите трябва да гласуват, само за един сорт в категория. Имаше още някакви неща по гласуването, ама са подробности. Розата събрала най-много гласове влиза в алеята на славата.
Калико, любими на градинарите не значи любими на роза федерациите. Повечето рози са отличени и на предварителни конкурси за тези 15 години.
Не забравяйте, че навън има и ежегодни изложби за рязан цвят, които също определят масовия вкус. С Дабъл делайт можеш да участваш, но с роза Гаярд не може.
За мен тези рози си заслужават признанието въпреки, че имам само няколко от тях, а за другите не бих садила.
MADAME A. MEILLAND е розата, която носи много в исторята си и много сме я коментирали.
QUEEN ELIZABETH- преди да влезе в алеята на славата за далечната 1979/1980
а, преди това е взела следните награди.
Portland Gold Medal 1954
National Rose Society President’s International Trophy 1955
All America Rose Selection 1955
American Rose Societhy Gold Medal 1957
Golden Rose Of The Hague 1968
За своето време, тази роза си е била супер пробив.

ICEBERG и до днес е масова, та масова роза. Единствено немците и взимат наградата ADR 1960 - а, тя е за устойчивост и здравина.
Да не изпадам в обяснения за всяка една, но света си решава за масовия вкус. Най-много са розите на Мейланд, ами те са достигнали до всяка точка на света преди всички.
bell

Re: Годишна форумна класация на розите

Мнение от bell »

Виола написа:
Бел, мила, защо Чарлз Дарвин си го сложила при розите на Делбар? Та той си е Остинка. Аз имах предвид точно тази роза. Точно Остинка ми беше най-цъфтящата роза тази година, наред с Айсберга, разбира се; не я видях без цвят.
Защото съм голяма, бяла птица.... айде :ovtza:
Поправих :D
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Годишна форумна класация на розите

Мнение от calico »

Виола, какви са му размерите на Чарлз Дарвин при теб, минава ли 1,5 метра? Храста стегнат ли е, или разпилян?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 585 пъти
Получил благодарност: 1069 пъти

Re: Годишна форумна класация на розите

Мнение от greeneyed »

При мен също Ч.Дарвин е съвършен- правилно оформен храст, не клюма, не се криви, цъфти много, цветовете са типично остинки. Тази снимка е от 13.08.2017

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Годишна форумна класация на розите

Мнение от calico »

Грийни ,страхотна снимка, и с тия праскови отгоре, малееее :potekoha:

няма да е много голям значи, около 120-140????
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 585 пъти
Получил благодарност: 1069 пъти

Re: Годишна форумна класация на розите

Мнение от greeneyed »

Okolo 1,5 м сигурно е, няма ЧП, макар че е затисната и отстрани и отгоре. Там е и една масадка- Моник Лесторнел, която просто се загуби като храст; от година на година се смалява , тази година е цъфнала с няколко цветлета.
Тя тази форумна класация така само с по една роза няма да мине- сега ще сложа в черния списък и sweet dreams. Ей така е била 2014г

Изображение

Сега даже не съм я снимала, защото няма какво да показвам.
А другата роза на Fryer, която имам- Lets celebrate е машина за цвят. :hmmm: Напролет ще извадя sweet dreams, ще я преместя, може нещо да пречи на корените, тя просто залиня.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
mileni
Чист кофеин
Мнения: 5149
Регистриран на: Ное 30, '09, 14:43
Дал благодарност: 229 пъти
Получил благодарност: 82 пъти

Re: Годишна форумна класация на розите

Мнение от mileni »

Грийни,моята също залиня.Отчитам,че аз имам вина.Бях наблъскала разни дребосъци,около нея.Есента разчистих.Догодина ще видя,как ще се представи.
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/101763371167451658448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;
bell

Re: Годишна форумна класация на розите

Мнение от bell »

greeneyed написа: Тя тази форумна класация така само с по една роза няма да мине- сега ще сложа в черния списък и sweet dreams. Ей така е била 2014г
Добавяйте, добавяйте колкото повече, толкова повече :dovolen:
Грийни, и при мен има масадки, които се загубват с годините - Мами Дитер, д-р Масад и разни други :snif: Но, ми прави впечатление, че по-старите рози се справят с по-суровия климат Manuel Canovas и Martine Guillot са с чудесни храсти.

Господинов, аз пак се сетих и за друго по повод твоите класации. Ние сме единствените, които не сме част от световната федерация. Сърбите ги има, Петрович с неговите рози, даже му четох лекцията някъде за Галиките, които събира. Освен търговец той се опитва да запази и събере на едно място Галиките, като вид рози. По спомен има някъде към 200 вида, но сигурно вече са и повече. Румънци, Гърци, Словения, а те тази година бяха и домакини на срещата. Само нас ни няма никъде... :snif:
Сега разглеждах наградите за тази година от различните държави, ами има много интересни. Ние имаме ли тема за розите по света и разните му там събития, класации или в коя е подходящо да се пренесем :hmmm:
http://www.worldrose.org/trials/2017/trials00-2017.asp" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Годишна форумна класация на розите

Мнение от calico »

Няма ни Бел, щото сме страна на розите, сигурно затова :evil:

изобщо няма никаква розарска асоциация, организация или каквото и да е там официално нещо у нас.
има ни нас, ама ние не сме официално регистрирани

Трябва да основем едно дружество за розите и да направим Господинов председател, разчитам на него да ни приобщи към световната розарска общност, съвсем сериозно го казвам :daaa:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
gospodinov

Re: Годишна форумна класация на розите

Мнение от gospodinov »

Май няма подходяща...
Ние имаме ли Асоциация или друга организация, която да ни представлява там?
С calico сме писали заедно....за предложението :shock: :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”