Подрязване на клематиса

Публикувай отговор
Мириам
Кана кафе
Мнения: 527
Регистриран на: Окт 1, '13, 15:46

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от Мириам »

Може ли да ми кажете клематис "Royalty" в коя група е ,и как се реже.Купих го тази година в контейнер и вече има цветни пъпки.Незнам защо,но реших да му отрежа 2 леторасла почти до долу,най-дългия не посмях да пипам.
Иначе и аз имах"Пилу" и си цъфтеше ежегодно пролет,не го рязах,но есента след като прецъфтеше напълно,клонките изсъхваха и напролет пак тръгваше.Забелязвах обаче,че цветовете ставаха по-дребни от година, на година.Миналата обаче не бях тук,и татко го беше засушил,та тази година май няма да тръгне.
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от ToBo »

Мириам написа:Може ли да ми кажете клематис "Royalty" в коя група е ,и как се реже.Купих го тази година в контейнер и вече има цветни пъпки.Незнам защо,но реших да му отрежа 2 леторасла почти до долу,най-дългия не посмях да пипам.
Иначе и аз имах"Пилу" и си цъфтеше ежегодно пролет,не го рязах,но есента след като прецъфтеше напълно,клонките изсъхваха и напролет пак тръгваше.Забелязвах обаче,че цветовете ставаха по-дребни от година, на година.Миналата обаче не бях тук,и татко го беше засушил,та тази година май няма да тръгне.
http://www.clematis-westphal.de/shop/cl ... oyalty.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Втора група е :stiskam:
Щом ти е нов и е тръгнал, по-добре сега нищо да не му режеш. По учебник би трябвало в сезона след засаждането (т. е. догодина рано напролет) да го отрежеш ниско на около 30 см над двойка пъпки. Така в бъдеще ще имаш добре разклонен клематис, но в сезона на драстичното рязане няма да имаш кичест цъфтеж и може да цъфне еднократно :nod:
А ако вече си го отрязала, здраве да е :dovolen:
Никога не е късно да засадиш клематис...
Мириам
Кана кафе
Мнения: 527
Регистриран на: Окт 1, '13, 15:46

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от Мириам »

ToBo написа:
Мириам написа:Може ли да ми кажете клематис "Royalty" в коя група е ,и как се реже.Купих го тази година в контейнер и вече има цветни пъпки.Незнам защо,но реших да му отрежа 2 леторасла почти до долу,най-дългия не посмях да пипам.
Иначе и аз имах"Пилу" и си цъфтеше ежегодно пролет,не го рязах,но есента след като прецъфтеше напълно,клонките изсъхваха и напролет пак тръгваше.Забелязвах обаче,че цветовете ставаха по-дребни от година, на година.Миналата обаче не бях тук,и татко го беше засушил,та тази година май няма да тръгне.
http://www.clematis-westphal.de/shop/cl ... oyalty.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Втора група е :stiskam:
Щом ти е нов и е тръгнал, по-добре сега нищо да не му режеш. По учебник би трябвало в сезона след засаждането (т. е. догодина рано напролет) да го отрежеш ниско на около 30 см над двойка пъпки. Така в бъдеще ще имаш добре разклонен клематис, но в сезона на драстичното рязане няма да имаш кичест цъфтеж и може да цъфне еднократно :nod:
А ако вече си го отрязала, здраве да е :dovolen:
Много благодаря,Тобо!Много бърз отговор!
ами,вече отрязах 2 леторасла има още 2,които не пипах.ще видим какво ще стане!Пак благодаря!
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 257 пъти

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от kim »

Повдигам темата доста рано, но леко се обърках при четенето.
Коя група е флоридата? По сайтовете я дават 3 т.е. ниско подрязване, тук чета, че е 2 гр., тъй като цъфти на стара дървесина :hmmm: Моята не е рязана няколко години, за това съм решила тази година подрязване по правилата.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
popov
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1339
Регистриран на: Авг 16, '12, 21:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от popov »

Флоридата отвсякъде на нова дървесина цъфти :dovolen: Трета група е - ниско.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 257 пъти

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от kim »

Благодаря Попов :tzvetentze:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Lois

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от Lois »

Аз имам една noob-ска питанка :ufff:
Единият от наследените ми клематиси, син такъв, увива се, ясно ми е че е трета група, тази пролет го орязах по-високо, с идеята цъфтежът да се качи по-нагоре по стената. Да, ама мрежата ву свърши, отгоре се получи една купчина, а отдолу голи пръчки със сухи листа. Прецъфтя и не мога да понеса гледката, която е сега.
Въпросът е, ако го отрежа ниско като напролет, ще го убия ли? И ако да, до къде максимално мога да го отрежа безопасно?
Ето ситуацията:

Изображение
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от ToBo »

Според мен можеш. Най-много да се разсърди и да почне да расте чак пролетта. При мен така направи една витицела миналата година :lol:
Например Нептун ги реже на 70-80 см от земята и те вадят нови стъбла и пак цъфтят. Аз така мисля да направя с Пурпурея Плена Елеганс тая година, защото няма как да я режа по друг начин - половината е при съседите.

И друг пример, но за втора група. Тая пролет Гладис Пикард за втора година се влачеше по земята и се изживяваше като почвопокривно :twisted:
Като прецъфтя си казах, че или ще стане клематис от това, или да не го гледам. Изрязах го по метода на Калико наравно със земята. Сега е извадил нови стъбла и се готви за втори цъфтеж :nod:

Отделно от този случай да не казвам колко клематиси ми иизяде кучето до дъно в различни моменти от сезона :ufff: Само 2 от тях още се сърдят, другите поникнаха наново :nod:
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от calico »

ТоВо, аз всяка година режа след прецъфтяване Джакмани и Дуранди на около 70 см, и те цъфтят повторно. Верно с по-дребен цвят.
Хъглито също.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от ToBo »

calico написа:ТоВо, аз всяка година режа след прецъфтяване Джакмани и Дуранди на около 70 см, и те цъфтят повторно. Верно с по-дребен цвят.
Хъглито също.
Миналата година така направих с Полиш Спирит и нищо - стоя си колкото си беше, без да вади ново зелено.
Логиката на природата е да започне да расте и да цъфти, за да го докара до семена. Но това може да важи за зрели растения, а пък моите са били млади.
Сега се изкушавам да направя така с Флоридите и да видя какво ще направят :hmmm:
Никога не е късно да засадиш клематис...
Публикувай отговор

Обратно към “Клематиси”