Подрязване на клематиса

Публикувай отговор
Аватар
Fiut
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1429
Регистриран на: Май 20, '10, 13:51
Местоположение: София

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от Fiut »

Джакмании е от увивните, оня е Дурандии.
Lois

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от Lois »

ох, мерси, все не мога да запомня кой кой беше, значи имам по един от двата :D и двата ги отрязах
Аватар
pipike
Баш кафе майстор
Мнения: 2513
Регистриран на: Юли 31, '12, 09:24
Местоположение: София

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от pipike »

:daaa:
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от ToBo »

В общата тема за клематисите има чуденки как се режат. Аз не претендирам, че знам, но давам малко опит и наблюдения. А тук е по-добре да ги дам.
Първата година след засаждането режа безмилостно ниско :nod: Т. е. ако имам 2 стъбла с по 4 двойки пъпки, режа над втората двойка на всяко. И имам вече 2 стъбла с по 2 двойки пъпки, които тръгват от ниско и догодина ще се разклонят още :stiskam: Обаче младият клематис си казва "ООооо, аз имам сили за още" и вади 2 нови стъбла от земята. Значи на следващата година вече имам 4 стъбла с по 4 двойки пъпки (примерно). Режа ги на 70 см. и те се разклоняват много. На третата година вече режа на 1 метър и се радвам 8-) Това за втора група и при късмет да стане цялата тая работа ;)

Разни кретащи и полумъртви ги дебна къде изобщо имат жизнени пъпки и режа над тях. Нали трябва да направи някакви листа да се храни :ufff:
След април, когато вече са тръгнали да се развиват, кръщавам следващата зима/ранна пролет "годината след засаждането" по 2 причини: То таман се е установило и е тръгнало да расте и аз да му подрежа крилцата не ми харесва :snif: И второ - оставяйки го, виждам дали е това, което трябва да бъде по сорт (там разни засукани сложноцветни ;) )
През цялото време, ако видя, че увисва някое стъбло, режа по всяко време на годината. Защото на мен тая "детска болест" на клематисите ми прилича на зов за помощ :hmmm: Т. е. нещо ми липсва, не мога да се изхраня. Може и да не е до храна, защото от добавка на тор не се оправят. И защото на болен да му дадеш обилна храна, и при хората не е добра идея :hmmm: Не съм наясно, но режа, защото то така и така умира.

Отначало купувах само 3та група, защото ме беше страх от втора :oops: Сега си наваксвам :D

С трета е лесно. Реже се над тлъста двойка пъпки, която ти хареса, между 20 и 50 см над земята. Всяка година :daaa:

Сега все по-често се хващам, че режа по усет :hmmm: Значи все пак се учи :daaa: Като не ми е ясно как ще тръгне някой, го подминавам и отлагам за седмица две, докато си покаже :nod:
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от calico »

ТоВо, аз все още съм на третата група, тук там имам втора, ама ги режа като трета. Не съм се изучила още, ама то и нямам много клематиси.
Миналата година ги изрязах всички до земята. няма две пъпки, няма една - на нивото на терен всичко що стърчи над него беше изрязано. Пак си тръгнаха, прокараха, някои направиха нови стебла, други не. това ме навежда на мисълта, че тия стебла дето са над земята, имат пъпки и под земята. И да не е така, аз си режа смело. няма да умре, най-много да му забавя цъфтежа.
:angelche:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
лалесъм

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от лалесъм »

Тобис, имам 3 клематиса 2 група, които не искат да дръпнат с растежа вече 4-та година. Рязала съм ги и ниско в началото на пролетта - няма промяна, все едвам кретат :snif: Да ги преместя ли :hmmm: Сега са на доста сенчесто.
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от ToBo »

За Калико:
При по-старите процедирам така след пролетния цъфтеж на втора група и ефектът е много добър :nod: През юли имам много красива свежа листна маса (нали знаете как просъхват и овехтяват ранните листа) и добър цъфтеж през август :daaa:
Но с по-младите едно такова заиграване може да ги разсърди и да изчезнат за една две години :snif: Пак гледам състоянието на растението :nod: Сега имам Омоширо и Патриша Ан Фретуел, на които ще им е втори сезон и вървят много добре. Смятам това да им направя :angelche:

За Гладис Пикард изобщо не казвам нищо. Много е красива, но все се влачи по земята и нямам търпение да я съпикясам :lol: И Ребека се влачи, но не чак толкова :nod:

За лалето:
Според мен не ги пипай сега, а след прецъфтяване ги режи ниско :daaa: Демек това, което съм писала по-горе.

И за да не си помислите, че нямам кретащи :oops: Имам, но се надявам :mrgreen: Затова съм писала, че пазя там каквото има зелено. От време на време ме хващат лудите и казвам "или, или" и резултатът е точно такъв :nod: Или живва, или умира :nod: Та решението е лично :mrgreen:
Никога не е късно да засадиш клематис...
лалесъм

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от лалесъм »

Тобис, и това съм правила - подрязвала съм ги след мижав цъфтеж не чак до долу, но на половина - не живват и това е :eeeh: То това на половина си е 20-30 см от земята, де :mrgreen: След прецъфтяване са доста на сянка, че други хубости напълно се разлистват и дали ако ги отрежа до земята въобще ще тръгнат :hmmm:
denitsavm

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от denitsavm »

Лаленце, според мен ги мести. Права си, че като са на сянка и ако ги режеш ниско след цъфтеж страдат повече щото нямат светлина за да покарат. Може би има доста причини, всичко е индивидуално. При мен, клематиси, които вървяха екстра, след като пренаселих градината почти умряха ... някой съвсем :ufff: Та това е и една от причините да не вървят, почвата също - като е сбита и ги мъчи ... влагата която се събира на дадени места също им пречи.

Виждала съм клематиси, които изкарват много стебла от корена, по-скоро от под земята и такива, които нищо не изкарват. Мисля, че засаждането също си казва думата - ако им заровим стеблата повече, шанса да се сгъстяват е по-голям, а това сигурно зависи и от сортовите особености. Две монтани съм садила, едната от 1 клечка стана клематис, другата от разкошен клематис стана една клечка още на първата година, а на втората я нямаше и въобще и не се появи....... отдавам го само и единствено на мястото и - сгъчкано и на сянка между по-големи растения ... ми това е като съм лакома
лалесъм

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от лалесъм »

Аз за първи път се навивам да местя клематиси и не знам как ще им се отрази. Имам чувството, че ще им е доста стресиращо, повече даже, отколкото на розите. И затова разпитвам тук с подробности и за кураж. Бях си навила да местя едни добре вървящи клемки, но цветово не пасващи на донасадените в годините други цветя.....ами, отказах се - ще мажа цветово, но няма да ги местя :nod: Ама тези кретащите май ще ги рискувам, а са ми доста скъпи на сърцето, че са подарък :nod:
Публикувай отговор

Обратно към “Клематиси”