Rosa gallica - Роза Галика

bell

Rosa gallica - Роза Галика

Мнение от bell »

Пускам една нова тема, защото не намирам тема за тези красиви рози :dovolen:

Галиките са отглеждани още от времето на гърците и римляните, а по-късно от холандците и французите.
Те имат голяма цветова гама, която включва дори ивичесто цъфтящи, а някои от тях са силно ароматни. Те са компактни по размер, но развиват силно и се разпространяват с подземни корени, което означава, че те могат бързо да запълнят дадена участък. Ако, розата е на присадка може да бъде контролирана, но ако е на собствен корен се развива, като гъсталак и изпълва пространства със странични издънки.

Тези рози се превъръщат в синоним на най-лошите практики в Римската империя, когато селяните са принуждавани да отглеждат рози вместо храна, за да задоволят изискванията на техните владетели. Ранните европейски рози са били вероятно форми на R.gallica, родом от Европа, открити от Франция до Кавказ.

Изображение

Изображение

Галиките са компактни рози с ароматни цветя, които се срещат в различни нюанси от бяло до розово до червено и в единични и двойни цветни форми. Точният географски произход на R.gallica е неизвестен, но има справки за него от персите през 12 век пр.н.е., когато го смятали за символ на любов и ангажираност.


Rosa gallica var. officinalis е идва от Персия (Иран), после Турция, пренесена във Франция от Близкия изток от кръстоносците през 13-ти век. Накрая достига и до Англия, където е преименувана на ‘Red Rose of Lancaster’". Тази роза присъства, като символ през 15 век във войните на розите. Известна е също и под името "Rose of Apothecary", тъй като е била използвана от билкари, включително и от измисления герой монах-детектив брат Кадфел (водещ герой от поредица книги на Елис Питърс).
gospodinov

Re: Rosa gallica - Роза Галика

Мнение от gospodinov »

Bell, :tzvetentze: за темата.
Роза Галика в миналото в България е била известна като Стамболска роза.
Интересно, е че има такива Галики

Изображение
Oeillet Flamand

и такива
Изображение
Толкова ли разнолики са Френските-Стамболски рози?
Последно промяна от gospodinov на Ное 9, '17, 21:15, променено общо 1 път.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Rosa gallica - Роза Галика

Мнение от calico »

Бел, :daaa: :tzeluvka:

най-първоначално Роза галика се е ползвала за аптекарски цели, под формата на сироп. Това било някъде от 14 в. насетне.

Днешните сортове роза галика са наследници на хибридите, създадени 18-19 в

В книгата на Греъм томас "Старинните рози" се казва, че още в 1629г английския ботаник Джон Паркинсон преброил 12 сорта роза галика, известни по това време. А към 1800 година вече е имало над 1000 сорта от тази роза

Галиката е една от родителските форми на Дамаската роза, дамасцената.

п.п. ето и една доста подробна класификация на старинните рози, от руското Вики
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0 ... 0%BE%D0%B7

тук също http://flower.onego.ru/kustar/rosa_kl.html
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
bell

Re: Rosa gallica - Роза Галика

Мнение от bell »

Eй, супер сте :tzvetentze:
Господинов, ивичестата роза Мунди е много хубава :tzvetoman:
Мисля, че освен инфото имаме из градините Галики, така че нека качваме снимки от тях.
Калико, това инфо ще го прочета :tzeluvka:

В други източници се посочва, че над две хиляди разновидности на Галика са били в търговията през 1800 г., но много малко са известни днес.


Една силно ароматна "Desiree Parmentier" роза на Gallica, която е била кръстена на французойка стана кралица на Швеция. Млада жена финансира втората кампания на Наполеон Бонапарт с бижутата си, след като баща й отказал молбата й за пари. Когато един от приближените на Наполеон бил коронован за крал на Швеция, Бонапарт омъжва Дезире за краля.

Изображение

Пол Барден пише за нея - "Мисля, че това е една много изтънчена роза, която преживява студените зими без никакви щети. Виждал съм къщи, заобиколени от жив плет на "Desirée Parmentier", и това е изключителна гледка в пълен цъфтеж. Виждал съм го също и като вид катерач, и ако е обучен правилно, той може да направи маса на растеж до 10 фута височина. Като храст, тя е много изправена за Галика, която има тенденция да расте равно на 6 фута и тясна на около 3 фута, много подобна на Алба, която носи името "сестра", "Felicité Parmentier". Изглежда много вероятно това да е хибрид, включващ гените Centifolia в основата му.

Цъфтелите цветове на Дезире са сред много розови, които блещукат около ръбовете и те са много пълни, както разкрива картината. Има поне сто и петдесет малки венчелистчета, запълващи този закръглен цвят, и той произвежда много фин, силен аромат на Дамаск / Галика. Тя е много устойчива на болести и оцелява с малко внимание. Всички растения, които съм виждал, преживяват в много по-малко от оптимални условия, понякога и в сравнително тежки сянки. Мисля, че е срамно, че по някаква причина тази роза не е много обичайна в търговията, тъй като е много хубаво нещо и трябва да се отглежда по-често. Особено ми харесва тази роза и я препоръчвам високо."
bell

Re: Rosa gallica - Роза Галика

Мнение от bell »

Грижата за Галиките не се различава от грижата за съвременните рози, с изключение на това, че за някои видове може да трябва по-малко подрязване и по-малко нужда от химия. Розите Gallica са устойчиви на болести и вредители и се адаптират лесно към разнообразни почви, също се развиват добре в бедни, сухи почви. Те понасят умерена степен на сянка, въпреки че губят част интензивността на цвета. Те са много силни и студоустойчиви храсти, подходящи за отглеждане в зони 4-8а.

Моят опит с тези рози е твърде скромен. Имам едва една роза от тях в градината си, но тя е изключителна. Преди три или четири години Милени ми изпрати резник на роза Jenny Duval. За кратко време от едно клонче стана храст метър на метър много преплетен и продължава да пуска нови клони във всички посоки. Буквално задушава розите около нея. Силно ароматна, много надиплена, а при пълно отваряне на цветя има тъмно виолетови отенъци.

Изображение

Изображение

Така и не успях да направя хубава снимка, но ето тази от нета показва цвета й.
Изображение
Оля
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1078
Регистриран на: Яну 18, '17, 07:56
Дал благодарност: 24 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Rosa gallica - Роза Галика

Мнение от Оля »

И аз имам една галика - Charles de Mills. Преди няколко години си я купих от ebay, направи много хубав равен храст, цветът е тъмно лилав. Миналата година започна да съхне, което го отдавам на това, че я засадих до един гниещ пън. Побързах да вкореня резници - от три оцеля един. Сега съм го преместила на постоянното му място и се надявам, ако не другото лято, то лято 2019 да го видя цъфнал. Иначе цъфти еднократно, около месец, не се петносва, не съм я пръскала с нищо - абсолютно безгрижна( докато не изсъхна :mrgreen: ). Да не забравя да пиша, че цветовете не отсипват бързо - в това отношение е като Леонардо.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”