Рози - наши, български!

Публикувай отговор
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1968
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 184 пъти
Получил благодарност: 153 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от marka »

Господинов,може би е най- добре да се свържеш с Милейди за присадка на розите. Момичето има "зелени пръсти". Най-хубавите ми и цъфтежни рози са от нея.
sasha

Re: Рози - наши, български!

Мнение от sasha »

Марианче, поздравявам те за куража да започнеш да пишеш след дълго четене и "воайорстване" :angelche:
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Мариана Бечева »

Саше, по тази тема имаше какво да пиша... А другите теми чета, уча се от споделения опит и...набирам кураж да се представя, покажа терена на бъдещата ми цветна градина и да се надявам да получа съвети как и с какво да я "зацветя".
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4884
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 334 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Di_Va »

Какво обещаващо раздвижване има тук! Господинов, Мариана, браво за ентусиазма и упоритостта :tzvetentze: ! Сигурна съм, че след време ще засадим български рози със собствени имена в градините си, благодарение и на вашите усилия!
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Мариана Бечева »

Изображение
Изображение
Изображение

Мои рози, вкоренени от резници, получени от леля Мария Георгиева. Тъмната роза е от 3 години, а на розовата това са първите цветове. Двете са с невероятен аромат и много цъфтят. За розовата съм почти сигурна, че е от издирваните рози.
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Малко гадаене на основа снимките на Мариана.
Розова от списъка на Стайков е :
19. Полина (чаен хибрид)
Големина на цвета – 8-9 см.
Вид на цвета- кичест
Венчелистчета – 35-40 бр.
Цвят- наситено розов
Аромат- приятен
Височина на храста – 80-90 см.
Но пък по снимката от книгата, като че ли цвета не е със същата форма :hmmm:
Изображение
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.79142.0" onclick="window.open(this.href);return false;

За тъмната, единствената такава е:
12. Елегия (флорибунда)
Големина на цвета – 6-7 см.
Вид на цвета- кичест
Венчелистчета – 70-90 бр.
Цвят- тъмночервен до чернокадифян
Аромат- н.и.
Височина на храста – 80-90 см.
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.33954.0&tab=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Мариана Бечева »

Господинов, почти сигурна съм,че розовата е Полина. Миналата пролет я прехвърлих от разсадника на постоянно място и започна да цъфти късно. Но...с наситения си цвят, аромата и трите вълни на цъфтеж, които направи до късна есен, очертава се да ми стане любимка. Продължавам с издирването на информация за розите и контакти с работили в Института по розата, надявам се, че ще има какво да споделя.
Изображение
Изображение
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Мариана Бечева »

Нямам търпение да споделя с вас, че днес случайно срещнах моя близка и на въпроса ми дали у тях има стари сортове рози, тя ми отговори, че има няколко, които са подарък на свекърва й от Христо Чорбаджийски. Едната била "онази, траурната, черната".Със сигурност е ЕЛЕГИЯ! :ieeee: Уговорихме се в понеделник да ми даде резници от всички рози. И дано по книжката успеем да разпознаем другите.
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Браво Мариана. Това са много добри новини. Приготви си средство за снимане, сега като цъфнат пролетта при твоята близка. Очакваме снимки.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Рози - наши, български!

Мнение от renimoss »

Мариана, чудесна новина! Истинско съкровище :tzvetentze:
Господинов, да събираш всички истории около възкресението на българските рози и като се съберат достатъчно да ги публикуваш под някаква форма (напр. "Одисея на българските рози или история на възкресението"). Хората трябва да знаят какво е било, какво е станало после и какво се случва сега. Виж как колекцията бавно се увеличава :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”