Рози - наши, български!

Публикувай отговор
Аватар
mim
Кафевар/ка/
Мнения: 926
Регистриран на: Авг 26, '15, 21:53
Дал благодарност: 66 пъти
Получил благодарност: 10 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от mim »

Това може ли да е Елегия? Тъмно вишнева е и разбрах, че моите комшии са я заварили в къщата в която живеят много, много отдавна. Яд ме е, че чак сега разбрах и не я снимах в различните етапи на цъфтеж.
Изображение

Изображение
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Mim, лошото е, че нямаме реална снимка на Елегия и можем само да гадаем
Ето как изглежда според розебук
http://www.rosebook.ru/roses/tea-hybrid/elegia/
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Мариана Бечева »

Прясна и много ценна информация получих от достоверен източник. Едната от трите оживели рози в градината на Чорбаджийски е "черната роза", тази, която той е "направил". Не успя да цъфне, младите филизи се унищожават от животни. Трябва спешно да я спасим, давайте идеи как...
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Резници, това като, че ли единствено може да се направи сега.
Старите хора казват, че юни месец, по ечемичена жетва се хващат растенията.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Рози - наши, български!

Мнение от renimoss »

За резници - колкото по-късно през сезона, толкова по-добре. Някои стават и по-рано, но по-капризните - по-късно. Т.е. след август, даже септември-октомври. Сега дървесината е още прекалено зелена и пълна със сокове и вероятността да изгние или да образува "ялов" калус е много голяма. В края на годината съм имала почти 100% успех. Но ако положението е много спешно - действай според случая. Може да вземеш няколко резника възможно най-рано, но да остане нещичко и за по-нататък, за всеки случай.
Всъщност, може би е най-добре сега да изпратиш някой калем на 4eers, той по това време вече ги присажда. Май това е най-добре за момента. Пък наесен - вадене и залагане на каквото е останало от клоните като резници и стария корен на ново място :stiskam:
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Мариана Бечева »

И аз си мислех, че най-добре да се пробва с присаждане, само трябва да се уговорим къде, какво и на кого да пратя.
А за наесен, ако има резници ще се опитам да вкореня.
Аватар
patriciq95
Двойно кафе
Мнения: 153
Регистриран на: Юли 2, '16, 23:13
Местоположение: Горна Оряховица
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Рози - наши, български!

Мнение от patriciq95 »

Здравейте, наскоро пуснах едни снимки в темата за разпознаване на една едро цветна и много ароматна роза. Коралова на цвят. Имаме я от много години и знам, че моите баба и дядо като са се оженили са ходили да си купят рози от Казанлък. До ден днешен само тя и още 2 са оцелели. Баба казва че е наша си роза, но до колко е вярно не зная. Възможно е. Розата е на около 50 и нагоре години.
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

patriciq95 написа: Юни 26, '18, 19:33 Здравейте, наскоро пуснах едни снимки в темата за разпознаване на една едро цветна и много ароматна роза. Коралова на цвят. Имаме я от много години и знам, че моите баба и дядо като са се оженили са ходили да си купят рози от Казанлък. До ден днешен само тя и още 2 са оцелели. Баба казва че е наша си роза, но до колко е вярно не зная. Възможно е. Розата е на около 50 и нагоре години.
Тази ли имаш в предвид?
patriciq95 написа: Юни 16, '18, 23:27
2. Роза с много едри цветове на тънко стъбло. Ниска е около 50-80 см. Няма аромат и много не трайна на дъжд. В средата венчелистчетата са бели.
Изображение
Много ми заприлича на Мариста, още когато пусна снимките в темата

Изображение
Аватар
patriciq95
Двойно кафе
Мнения: 153
Регистриран на: Юли 2, '16, 23:13
Местоположение: Горна Оряховица
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Рози - наши, български!

Мнение от patriciq95 »

. Роза с много едри цветове на тънко стъбло. Ниска е около 50-80 см. Няма аромат и много не трайна на дъжд. В средата венчелистчетата са бели.
Изображение
3. Роза с лек аромат. по-висока е от 80 см. с не много едри цветове.
Изображение
4. Розата не е много висока около 50-60 см с едри цветове, които от тежеста често се накланят и с много силен аромат. Само като мине някой покраяй неясе усеща. Цветът е траен
Изображение
Изображение
5. Висока е около 70-80 см. със не много силен аромат. Леко розовее. Цветът е нетраен на дъжд.
Изображение
Изображение
[/quote]
Тези рози са купувани от Казанлък.
За 4 номер говорех.
Аватар
patriciq95
Двойно кафе
Мнения: 153
Регистриран на: Юли 2, '16, 23:13
Местоположение: Горна Оряховица
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Рози - наши, български!

Мнение от patriciq95 »

Розата която я опреличавате на Мариста е най старата от около 70 години тя е от времето на свекървата на моята баба, а коралова та номер 4 е от около 50 години. Розите са избирани от Казанлък понеже баба ми е родом от там., а за другите нямам информация но и те са от около 40 до 50 години.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”