Рози - наши, български!

Публикувай отговор
Аватар
молина
Виенско кафе
Мнения: 474
Регистриран на: Окт 19, '16, 18:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от молина »

Мариана Бечева написа: Мар 12, '18, 18:06 След упорито търсене на информация, сравняване на храст, листа и цвят с огромно удоволствие ви представям РОЗА ЕЛЕГИЯ:
Изображение
Прекрасна е! Какъв кадифен тъмно червен цвят! :potekoha:
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
Deleted User 2919

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Deleted User 2919 »

Мариана Бечева написа: Мар 12, '18, 18:06 След упорито търсене на информация, сравняване на храст, листа и цвят с огромно удоволствие ви представям РОЗА ЕЛЕГИЯ:
Изображение
За съжаление това е не Елегия :eeeh:
http://www.rosebook.ru/roses/tea-hybrid/elegia/
Изображение
За Елегия трябва още да чака..Имате търпение? :dovolen:
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Мариана Бечева »

Алина, за да твърдя, че е тази роза, ползвах:
Изображение
И се базирам на следната информация, за която смятам че е най-точна:
Изображение
Не виждам голяма разлика между моята снимка:
Изображение
и тази снимка на роза Елегия от Енциклопедия роз:
http://www.rosebook.ru/roses/gallery/te ... /elegia/4/
Deleted User 2919

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Deleted User 2919 »

Скъпа Мариана, няма да изпадам в раж и да почна да споря.Ще оставим това за специалисти, които могат да дадат точен и професионален отговор. Понеже поръчах в Тимирязевска Академия две рози, за което ме помоли най-любезно Господинов, (повече не могат да донесат), то няма , разбира се ,че ще откажа сега от поръчката..Ще дойде роза за сравнение, все пак това е Академия и запазили розата , като учени.
В Киев продават Елегия с уточнение, че е Оригинатор: Стайков В. (Болгария) http://super-rosa.com.ua/chayno-gibridn ... tea/elegia Но аз все пак повече доверявам на Тимирязевска Академия, защото те запазват сортовете , като учени.
http://www.plantpro.timacad.ru/rosa/rosa.html
Аз не съм професионалист, затова не искам да споря, като получа роза(което няма да стане скоро), ще пратя на Господинов и тогава може той да я наблюдава от пъпка до пълното разтваряне , да се броят венчелистниците и да сравняват листата .
По-хубаво ,ако и твоята роза ще се окаже еднаква с розата от Тимирязевска Академия, ще бъде чудесно.
Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от libra »

Taзи роза не би трябвало да е сложна за идентификация ,защото е специфична-цвят,височина,вид на храста,аромат,произход.Трябва да се сравняват още вид на пъпката и цвят и вид и на листата.
Алина,аз бих те помолила,ако има възможност ,да се направят няколко снимки на твоята роза ,след като няма да бъде скоро при теб.За да можем да използваме още този сезон за сравнение.Да се снима пъпката,разцъфнала и да й се направи описание по горните белези -аромат и вид на листа.
Deleted User 2919

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Deleted User 2919 »

libra написа: Мар 13, '18, 07:08 Taзи роза не би трябвало да е сложна за идентификация ,защото е специфична-цвят,височина,вид на храста,аромат,произход.Трябва да се сравняват още вид на пъпката и цвят и вид и на листата.
Алина,аз бих те помолила,ако има възможност ,да се направят няколко снимки на твоята роза ,след като няма да бъде скоро при теб.За да можем да използваме още този сезон за сравнение.Да се снима пъпката,разцъфнала и да й се направи описание по горните белези -аромат и вид на листа.
Всъщност познати ще прибират розата, след като пуснат на продажба, сега розите са зазимени в разсадника на Академия, така казаха . Ще опитат да донесат лятото, но аз не им препоръчах да носят през горещото време, защото е горещо за розите и да не умрат розите по пътя Иначе ще ги засадят в градината на родителите си до Москва , а през студеното ще донесат на гол корен. Ще помоля познат да ги снема и да опише аромата им.Но познат не се занимава с цветя, не знам до колко ще бъде полезен в това..той е специалист по печките, има бизнес :dovolen: Но е стриктен: Уф..каквото го помоля - изпълнява..Ще се чуди ,че ще го моля да снима пъпките, листата :D и да мириши розата :D ..
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Алина ти си съкровище. :tzvetentze:
Няма значение ,колко време ще отнеме, тази година, догодина.
Благодаря ти за усилията и сложните схеми, който си принудена да правиш за да имаме възможност да имаме Елегия.
Искрено ме учуди, че толкова руски сайтове предлагат Елегия и нито един български, от Павликени примерно. :hmmm:
Особено тази информация от сайта, който Алина е дала:

Основная садовая группа - чайно-гибридные розы
Зарубежная селекция - Стайков В. (Болгария, после 1986)
Коллекционная ценность - высокая (редкий сорт)

и страшно много информация за цвета, храста и т.н.
http://super-rosa.com.ua/chayno-gibridn ... tea/elegia

Това вече сме го коментирали по напред, но да го преговорим пак - в ХМФ има две Елегии, едната за която е посочен Стайков за създател Eleghya
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.33954.0
и една, която няма селекционер, като снимките са идентични с тези в Розебук - Elegia
https://www.helpmefind.com/gardening/l. ... 4609&tab=1
И най накрая се мъдри следната информация:
"Източник: Уебсайт www.roseinfo.ru
Предполага се, че е азиатската селекция на руски сорт"

Според книгите на Стайков ( стара и нова) сорта е Флорибунда, според ХМФ и руските сайтове -Грндифлора и ЧХ .......с две думи тотално объркване.
Тук е мястото на Института по розата, ако бяха читави естествено, да се включат със записки, бележки снимки на Стайков.

Мариана поздравявам те най-сърдечно за ентусиазма и желанието, с което прегърна идеята за Рози -наши, български. :tzvetentze: Пожелавам повече хора, като теб да спечелим за идеята.
Има много голям шанс розата показана от теб да е Елегия, факта че Христо Чорбаджийски е дал лично розите - много натежава.
Въпроса е, че на снимките в книгата на Стайков, Елегия не присъства и нямаме никаква съществена отправна точка.
На снимката, която ти си качила има едно много интересно извиване на венчелистчетата на розата, подобно на hommage barbara, което е доста специфично.
Сега със следата, която ни осигури Мариана, още повече се нуждаем от компетентна информация.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Рози - наши, български!

Мнение от renimoss »

След като самият Стайков определя Елегия като флорибунда защо в руския сайт е дадена като чаен хибрид? Има някакво разминаване.

Стайков пише, че цветовете са по 2-5 бр., а в руския сайт - единични
Стайков дава размер 50-60 см, а руския сайт - 70-90 см (а това е Москва, където розите се предполага, че остават по-ниски от номиналните размери заради студените зими, т.е. в нашия климат ще е по-голяма)
Стайков размер на цвета 6-7 см, руския сайт - 8-9 см
Стайков пише за разтворен храст, руския сайт - компактен (каквото и да означава)

За мен описанието на Стайков повече пасва на флорибунда (каквато ми изглежда розата на Мариана с тези тънки дръжки), а на руснците - на чаен хибрид (каквато определено е на снимките в сайта).

Всичко това прави още по-важна ролята на Алина да се добере до "руската" версия на Елегия и на Мариана да успее да запази и размножи "българската". А когато застанат двете една до друга ще се разбере.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от libra »

Мисля като Рени по отношение на несъответствията.Розата на Мариана няма вид на ЧХ,още по-малко на грандифлора.Очевидно е ,че трябва да смятаме описанията на хибридизатора за меродавни,както и произхода. Има разлика и в аромата-среден аромат преведено на розарски означава почти без хич.
Поначало ,в роузбука съм намирала несъответствия ,те си имат и такава възможност да се сигнализира за тях.За мен е вероятно при тях да е описна друга роза.Още повече ,че за нашата определено никой не е поддържал патента ,който между другото се отнася само до името на розата.А и една роза се продава под различно име на различните пазари.
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Мариана Бечева »

Вчера посетих моята близка, която е съхранила ДЕВЕТ корена рози, подарък от Христо Чорбаджийски, като в това число е "черната, траурната" роза. По визия на храста, листа, цъфтеж, форма на цвят и издръжливост и сравняване по снимки, се оказа че е идентична с моята. Отново прочетох описанието на розата в книгата на проф. Стайков и чак тогава обявих, че е така търсената "Елегия".
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”