Рози - наши, български!

Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Рози - наши, български!

Мнение от calico »

Господинов, :daaa:
важното е да се запазят сортовете, бройките после ще се увеличават.
резници от ЧХ е по-трудно, с калеми ще трябва по-насетне да се действа.
Браво на теб :ieeee:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
mama_li

Re: Рози - наши, български!

Мнение от mama_li »

calico написа:Господинов, :daaa:
важното е да се запазят сортовете, бройките после ще се увеличават.
резници от ЧХ е по-трудно, с калеми ще трябва по-насетне да се действа.
Браво на теб :ieeee:
Това е най-важно! Да ги има сортовете, за да могат да се размножават! Наясно съм, че това изисква време и търпение. Лично аз ще съм мноого търпелива!
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Мариана Бечева »

Днес случайно попаднах на тази тема и още на първата страница попаднах на познато име- Христо Чорбаджийски, така се казваше мой съселянин, който почина преди десетина години. Хукнах из село да разследвам. Срещнах се с негови съседи и като му дръпнах един разпит... Оказа се, че този Христо е работил в Института по розата град Казанлък като агроном и "ашладисвал" рози :dovolen: Значи у наше село би следвало да има рози, разработка на Чорбаджийски и колегите му. Умувайки как напролет трябва да обиколя из градините нашенски с надеждата да открия такива рози се сещам, че леля Мария, моя донор на резници ми е казвала, че всички нейни стари рози ги е купувала от Института. Хукнах към тях и хайде и нея на кръстосан разпит... Оказа се, че има доста техни рози и чрез резници може да имам някои от тях и аз :ieeee:
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Мариана Бечева написа:Днес случайно попаднах на тази тема и още на първата страница попаднах на познато име- Христо Чорбаджийски, така се казваше мой съселянин, който почина преди десетина години. Хукнах из село да разследвам. Срещнах се с негови съседи и като му дръпнах един разпит... Оказа се, че този Христо е работил в Института по розата град Казанлък като агроном и "ашладисвал" рози :dovolen: Значи у наше село би следвало да има рози, разработка на Чорбаджийски и колегите му. Умувайки как напролет трябва да обиколя из градините нашенски с надеждата да открия такива рози се сещам, че леля Мария, моя донор на резници ми е казвала, че всички нейни стари рози ги е купувала от Института. Хукнах към тях и хайде и нея на кръстосан разпит... Оказа се, че има доста техни рози и чрез резници може да имам някои от тях и аз :ieeee:
Мариана, това е много интересно.
Христо Чорбаджийски е бил в екипа на професор Стайков. :daaa: това е много добра следа. Има ли живи роднини във вашето село, дали не пазят негови документи от работата му в института?
Леля Мария, дали не си спомня някое от имената на розите?
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5504
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1429 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Тутти »

Мариана, това се казва блага вест. Браво на теб.
mama_li

Re: Рози - наши, български!

Мнение от mama_li »

Ех, че хубавооо!
Господинов, даже и да не си спомнят имената на розите, които имат в дворовете си, пак е много нещо! По снимките и описанията, които е дал професорът, мисля че ще бъдат идентифицирани! :stiskam: :stiskam: :stiskam: :stiskam:
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Мариана Бечева »

Леля Мария е на 92 години и не вярвам да е запомнила имената на розите, все пак са купувани преди мнооого време. Уговорихме се с нея края на февруари да й помогна с резитбата на розите и мога да взема доста резници. Проблема ми е, че не мога да намеря възможност да ги заложа. Ако някой има възможност, мога да осигуря и изпратя.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Рози - наши, български!

Мнение от calico »

Браво Мариана, вземай резници, тук веднага трябва да се разберем кой ще ги залага. Аз място имам, но не ми вървят резниците. Лизи със зелените пръсти? Да пратим на Милейди да калеми? хайде, трябва да решаваме.

Мариана, като вземеш резниците ги увиваш във 2-3 слоя вестник, който после хубаво намокряш както е увит и притискаш. После това нещо се поставя в найлонова торба, да е затворено и така търпят доста време. :daaa:

Добре дошла Мариана, какъв късмет извадихме с теб, а ти ти с нас, да знаеш :angelche: :angelche:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Мариана Бечева »

Само да знаете каква треска ме затресе като осъзнах какво богатство е било под носа ми. Досега обсъждахме с ММ възможностите да заложим по 2-3 резника от вид в нашата градина и като че ли открихме подходящо място. Имам опит с ноемврийско залагане, но февруарско как ще е?!? Собственичката на розите е на преклонна възраст, живее сама и ме е страх, че след време това богатство, събирано и добре обгрижвано от нея, ще бъде унищожено.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Рози - наши, български!

Мнение от calico »

Мариана, дали ще приеме да съберем пари и да й дадем, за да можем да вземем и летни резници

ако залагаш резници сега, непременно и само на сянка и лятото поливаш често. задължително под бутилка, иначе ще пресъхнат в жегите
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”