Рози - наши, български!

Публикувай отговор
gospodinov

Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Понякога съм се чудил - защо нашата родна България, страната в която розите виреят толкова добре и е толкова благодатна а си нямаме наши, декоративни сортове рози.
Имаме си Розовата долина, "Институт по розата" а купуваме френски, немски и др. чужди сортове.
Случайно попаднах на тази статия:
http://rdinev.blog.bg/lichni-dnevnici/2 ... bov.323118" onclick="window.open(this.href);return false;
Долният текст е от тази статия:
"От ста­ри вре­ме­на, та до днес, все­ки бъл­га­рин обича да има край се­бе си ро­зи. За­то­ва ос­вен ка­то мас­ло­дай­но, у нас рас­те­ни­е­то се от­г­леж­да и ка­то де­ко­ра­тив­но в спе­ци­а­ли­зи­ра­ни оран­же­рии, в пар­ко­ве, в дво­ро­ве и вил­ни мес­та. Осо­бе­но е кра­си­ва в край­път­ни на­саж­де­ния.

През го­ди­ни­те у нас е ра­бо­те­но по се­лек­ци­о­ни­ра­не и под­дър­жа­не на сор­то­ве ро­зи в Научноиз­с­ле­до­ва­тел­с­кия ин­с­ти­тут по ро­за­та и ете­ричномас­ле­ни­те кул­ту­ри в Ка­зан­лък и в бив­ша­та Опит­на стан­ция по цве­тар­с­т­во в Не­го­ван, Со­фия. В то­ва от­но­ше­ние из­тък­на­ти­ят наш учен проф. Ва­сил Стай­ков има из­к­лючител­но го­лям при­нос. Под не­го­во ръ­ко­вод­с­т­во в ко­лек­тив с Иван Ка­лайд­жи­ев и Хрис­то Чор­ба­д­жийс­ки са съз­да­де­ни цен­ни де­ко­ра­тив­ни сор­то­ве.

Към гру­па­та на чай­но-хиб­рид­ни­те сортове се от­на­сят:

-Бо­ря­на - ке­ре­ми­де­ночер­ве­на
-По­ли­на - на­си­те­норо­зо­ва
-Ра­да - чер­ве­на
-Тра­кий­ка - ма­ли­не­ночер­ве­на и др
.

Изображение

От то­зи ко­лек­тив са съз­да­де­ни съ­що фло­ри­бун­до­ви и по­ли­ан­то­ви сор­то­ве, ка­то:

-Ал­бе­на - ба­на­но­ва
-Зо­ра - жъл­то-чер­ве­на
-На­та­ша -жъл­та
-Среб­ра - свет­ло­ро­зо­ва с ли­лав от­те­нък
и др.

Ед­роц­вет­ни са сор­то­ве­те:

-Ва­лен­ти­на - с кре­ма­во­-бе­ли цве­то­ве
Изображение
-Ли­ля­на - снеж­нобя­ла
-Гер­га­на - тъм­ночер­ве­на
-Еле­на - почти чер­на и др.


Бо­гат сор­ти­мент от ро­зи е под­дър­жан в стан­ци­я­та, в Не­го­ван под ръ­ко­вод­с­т­во­то на ст.н.с. Ди­ми­тър Ка­за­ков.
В пе­ри­о­да, ко­га­то съ­щес­т­ву­ва­ше ДСО "Бул­гар­ц­вет", в Бъл­га­рия се об­ла­го­ро­дя­ва­ха ми­ли­о­ни ко­ре­ни ро­зи, ка­то го­ля­ма част, пре­дим­но от ра­йо­на на Пав­ли­ке­ни, се из­на­ся­ха в око­ло 18 стра­ни. Се­га та­зи дей­ност за жа­лост е све­де­на до ми­ни­мум, час­т­ни фир­ми се мъчат да въз­с­та­но­вя­ват по­зи­ции. По-го­лям дял от нея се из­ра­зя­ва във внос от чуж­би­на. Та­ка у нас по­па­дат мно­го но­ви сор­то­ве, не­въз­мож­но е да се опи­шат всички. За­то­ва в книж­ка­та се пред­с­та­вят са­мо най-чес­то сре­ща­ни­те и ин­те­рес­ни ви­до­ве, сор­то­ве и гру­пи­те, в ко­и­то се обе­ди­ня­ват. За лю­би­те­ли­те обаче са дос­тъп­ни мно­го спи­са­ния и ка­та­ло­зи от раз­лични стра­ни. Най-раз­па­ле­ни­те би­ха мог­ли да си из­пис­ват най-но­ви­те пос­ти­же­ния на се­лек­ци­я­та ди­рек­т­но."


Значи излиза, че все пак сме имали нашите Остин и Кордес, но типично по нашенски сме ги забравили. Потърсих информация за тези рози, но освен снимки на марки не намерих друго.
Изображение ИзображениеИзображение

Някой от вас имали някаква информация, снимки на тези сортове?
Безвъзвратно ли са изгубени или могат да бъдат възродени!
kkk
Кафе с мляко
Мнения: 289
Регистриран на: Мар 18, '13, 21:32
Местоположение: с.Равадиново
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от kkk »

всичко опира до патентоване и лицензиране,,,а по това време на комунизма едва ли...дано да греша..но е късно вече
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

...В пе­ри­о­да, ко­га­то съ­щес­т­ву­ва­ше ДСО "Бул­гар­ц­вет", в Бъл­га­рия се об­ла­го­ро­дя­ва­ха ми­ли­о­ни ко­ре­ни ро­зи, ка­то го­ля­ма част, пре­дим­но от ра­йо­на на Пав­ли­ке­ни, се из­на­ся­ха в око­ло 18 стра­ни....
Ами след като са изнасяни може би са били с патент...
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от libra »

За наши рози до този момент не съм чувала,но като цяло,цветарството беше развито.
Като нищо може да има останали от тези рози из дворовете,а и из павликенските полета.
kkk
Кафе с мляко
Мнения: 289
Регистриран на: Мар 18, '13, 21:32
Местоположение: с.Равадиново
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от kkk »

gospodinov написа:...В пе­ри­о­да, ко­га­то съ­щес­т­ву­ва­ше ДСО "Бул­гар­ц­вет", в Бъл­га­рия се об­ла­го­ро­дя­ва­ха ми­ли­о­ни ко­ре­ни ро­зи, ка­то го­ля­ма част, пре­дим­но от ра­йо­на на Пав­ли­ке­ни, се из­на­ся­ха в око­ло 18 стра­ни....
Ами след като са изнасяни може би са били с патент...
износа и патентоването нямат общо....и по това време кой ще патентова,,,дали въобще правителството е чувала тази дума...незнам
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от libra »

Е,хайде сега,разбира се ,че е имало Патентно ведомство.http://www.bpo.bg/index.php?option=com_ ... &Itemid=54" onclick="window.open(this.href);return false; Имаше и научни институти,които създаваха сортове овошки,лозя,зеленчуци и т.н. Но търговията ставаше предимно в рамките на СИВ,защото имаше т.н желязна завеса.Съществуваше КОКОМ https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0 ... 1%81%D0%B0" onclick="window.open(this.href);return false;,който контролираше търговията със източните страни и най-вече,да не им се продават високи технологии .За това имаше и икономически шпионаж.Но да не задълбаваме толкова.
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Не мисля, че важното тук са патентните, и не е редно всичко толкова да се отрича и криминализира.
Аз лично бях учуден да разбера, че сме имали ЧХ, флорибунди, грандифлори с хубавите български имена - Рада, Боряна, Тракийка.....даже роза Елена- почти черна.
А всичко това е изчезнало и хората не знаят за него. Ако ги има аз ще съм първият, който ще си ги купи, дори и да не са толкова хубави, просто гордост нашенска.
Труда на тези хора си е заминал безвъзвратно, а можеха да се развият нещата и да си имаме и наши селекционери, и наши рози.
Нека да се помъчим да издирим тези сортове или поне снимки за да видим как са изглеждали.
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

" onclick="window.open(this.href);return false;
Нека всеки, който се интересува да разпространи тази публикация във ФБ за да я видят повече хора.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от libra »

На първо време, професорът има две книги,които се продават:https://www.book.store.bg/p13224/dekora ... ajkov.html
Изображение
http://knigizateb.com/%D0%B7%D0%B5%D0%B ... D0%B8.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение
Ако професорът е жив и здрав ,може да се срещнем него.
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

:daaa: първата я има в Хеликон и днес съм планувал да я купя. Втората се продава, като антикварна и я има по разни сайтове.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”