Рози - наши, български!

Публикувай отговор
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Да изтръскаме малко темата от праха...
Има ли желаещи от съфорумците, живеещи в София да се организира посещение на института в Негован?
Ще е срамно, че не сме отишли да проверим в едно от местата ,където може да има и информация за Стайков и рози.....
Ако има желаещи нека да пишат, аз мога да се обадя на директорката - проф. Бистра Атанасова, да я помоля за среща.
Може дружно да набележим въпроси и теми, които да се дискутират на срещата.

Среща с доц.Грошков, ако е все още жив човека?


От 4eers, получих лоша новини, че от заложените рози, само 7-8 Гита се се прихванали и никоя от Теодора.....
Как предлагате да процедираме....?
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Рози - наши, български!

Мнение от renimoss »

Аз мога да отида за още резници от Теодора. Бяха много растения и няма да е проблем. Знам и точно кои са. Само че дали не е още рано? Дали да не отида през август, когато и резници за вкореняване ще мога да взема? Или кажете кога е най-подходящото за присаждане.
Бих участвала и в срещите, но не се наемам да ги организирам. Нямам достатъчно дипломатичен такт за това, а ще е необходим деликатен подход, особено в Негован. Всъщност сега ми хрумна, не можем ли да им занесем като подарък една Гита, може тогава да са по-малко отзивчиви :hmmm:
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Аз ще говоря с проф. Атанасова и да се надяваме, че ще успея да я склоня за среща :stiskam: . Въпроса е, да отидат няколко човека, като представителна група от форума, така мисля, че ще има по-голяма тежест.
Това с Гита е добра идея, може и да проработи.
4eers
Кафе с мляко
Мнения: 275
Регистриран на: Май 3, '13, 08:29
Местоположение: ловеч

Re: Рози - наши, български!

Мнение от 4eers »

От Гита имам освен тези 7-8 контейнера има 4-5 майчини растения и ще мога още сега след като мине цъфтежа и узреят пъпките да се присажда от нея. За жалост есента трябваше първо да се процъфтят и след това да ги присаждам през края на септември и пъпките не успяха да узреят и издържът зимата.
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Първа снимка на "Анни" на проф. Ангелиев.

Изображение

Снимката не стана добре, цвета е тъмно червен. Очаквам и Тримонциум да цъфне скоро.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Рози - наши, български!

Мнение от renimoss »

Много е красива на този етап на разтваряне. Това е от резник, нали?
Под твоите грижи бързо ще развие потенциала си.
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

renimoss написа: Май 14, '18, 09:31 Много е красива на този етап на разтваряне. Това е от резник, нали?
Под твоите грижи бързо ще развие потенциала си.
Да това е от резниците на доц.Красимира Узунова.
Повечето са на земята вкоренени, две-три по-слабички, майка ми сложи в една саксия. И понеже седят на южен, остъклен балкон се развиха доста повече от другите, макар че и единия от тях има пъпка, която ще се отвори скоро.
Ще ги следя и ще пускам снимки.

П.П. Виждам, че освен Рени, няма други желаещи съфорумци от София за посещение на доц. Грошков и института в Негован?
Да и слагам кръст на тая инициатива и да продължаваме да си пишем в темите за Ах и Въх........
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Dewina »

gospodinov написа: Май 14, '18, 11:58
П.П. Виждам, че освен Рени, няма други желаещи съфорумци от София за посещение на доц. Грошков и института в Негован?
Да и слагам кръст на тая инициатива и да продължаваме да си пишем в темите за Ах и Въх........
Живея далеч от София, но от януари 2019 ще имам възможност да помагам.
Надявам се, че дотогава ще има хора, които да подкрепят Господинов и Pени. И розите на България.
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

:o :o :o
"Маслодайната роза (Rosa damascena) е представена с българския сорт ′Iskra′. Още три сорта от декоративните рози са българска селекция: ′Gita′ и ′Theodora′, създадени под ръководството на проф. Стайков в Института за розата в Казанлък и ′Trimontsium′, селекциониран в Аграрния университет в Пловдив от проф. В. Ангелиев."
http://garden-bas.org/bg/Rozarium.p421
Най-накрая се сетиха, това дали не е след, като им припомнихме, че ги имат тези сортове.....?
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Габриела - не се знае кой е селекционерът (за сега) - има 2 растения в много лошо състояние, цветът е огнено червен, съдейки по пъпката, имаше 2 прецъфтели цвята.
Изображение

Изображение

Изображение
Сега, като прочетох, че БГ на БАН най-накрая са се сетили, че имат сортове бг. рози дали откриха нещо за Габриела?
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”