Рози - наши, български!

Публикувай отговор
bell

Re: Рози - наши, български!

Мнение от bell »

gospodinov написа: Мар 13, '18, 13:28
За да имаме основанието да наречем една роза Българска, трябва да имаме наистина солиден аргумент - "Гита" и "Теодора" от Бот. Градина, "Ани" и "Тримонциум" на Ангелиев от неговата асистентка -доц. Красимира Узунова.
Единствената известна "твърдина", която може би крие потайности е института в Негован.

Ако има хора от София, които искат да се включат в това, да се направи едно посещение на Негован, да се говори с директорката могат да пишат в темата. Също и да се направи среща с Грошков, той е познавал Ангелиев, може би и Стайков, много може да разкаже.

Мариана е напипала много добра следа, със сигурност може да излезе нещо, но ако искате този проект да се развие, трябва да се действа на няколко нива.
За Института в Негован съм пропуснала. :hmmm: Разбира се, че може да отида и говоря в най-скоро време с тях, а със сигурност ще дойдат и още хора с мен.
И аз се надявам Мариана да достигне до поне една от българските рози. Мен ще ми бъде интересно да ги видя на снимки тези ДЕВЕТ корена рози, подарък от Христо Чорбаджийски. Дано поне няколко от тях са негови сортове. Би могло да е подарил и други сортове, които са били на разположение в институтите и ги е харесвал :hmmm:
Deleted User 2919

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Deleted User 2919 »

И така..токущо говорих по телефона със сътрудника на Тимирязевска. Той каза, че ще наблюдава цъфтежа на Елегия и ще допише флорибунда, ако ще прояви признаци на флорибунда,както писа Стайков : по 2 или 3 цветоноса .. Но по принциап пишат така : ч/г,флорибунда ,тоест ще стане Чайно/хибридна, флорибунда Елегия...
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

bell написа: Мар 13, '18, 13:42
За Института в Негован съм пропуснала. :hmmm: Разбира се, че може да отида и говоря в най-скоро време с тях, а със сигурност ще дойдат и още хора с мен.
Ето цитат от статията в 1-то ми мнение по темата:

"През го­ди­ни­те у нас е ра­бо­те­но по се­лек­ци­о­ни­ра­не и под­дър­жа­не на сор­то­ве ро­зи в Научноиз­с­ле­до­ва­тел­с­кия ин­с­ти­тут по ро­за­та и ете­ричномас­ле­ни­те кул­ту­ри в Ка­зан­лък и в бив­ша­та Опит­на стан­ция по цве­тар­с­т­во в Не­го­ван, Со­фия. В то­ва от­но­ше­ние из­тък­на­ти­ят наш учен проф. Ва­сил Стай­ков има из­к­лючител­но го­лям при­нос. Под не­го­во ръ­ко­вод­с­т­во в ко­лек­тив с Иван Ка­лайд­жи­ев и Хрис­то Чор­ба­д­жийс­ки са съз­да­де­ни цен­ни де­ко­ра­тив­ни сор­то­ве. Бо­гат сор­ти­мент от ро­зи е под­дър­жан в стан­ци­я­та, в Не­го­ван под ръ­ко­вод­с­т­во­то на ст.н.с. Ди­ми­тър Ка­за­ков"

Това не е лошо никак да се направи, едно посещение в Негован може много да помогне. Красимира Узунова беше изявила желание и тя да присъства.
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Мариана Бечева »

Когато се захванах да издирвам тези рози, не знам защо си представях че са някакви си "извънземни", "нечути-невидени". Едва преди два дни осъзнах, че е абсолютно нормално из селата покрай Казанлък да има запазени от тях и даже някои да са много популярни. Кой работил в Института, че си "краднал" корен или резници, кой си купил и от резници се разпространили из района. Като се зачетох из книгите и разглеждах снимките припознах поне още 2 вида.
Но...доказателства за нито една от тях не мога да събера. И май е по-добре да се спра дотук!
Deleted User 2919

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Deleted User 2919 »

Мариана Бечева написа: Мар 13, '18, 16:00 Когато се захванах да издирвам тези рози, не знам защо си представях че са някакви си "извънземни", "нечути-невидени". Едва преди два дни осъзнах, че е абсолютно нормално из селата покрай Казанлък да има запазени от тях и даже някои да са много популярни. Кой работил в Института, че си "краднал" корен или резници, кой си купил и от резници се разпространили из района. Като се зачетох из книгите и разглеждах снимките припознах поне още 2 вида.
Но...доказателства за нито една от тях не мога да събера. И май е по-добре да се спра дотук!
Мариана, извинявай за въпроса, но на колко си години? Сигурно не си живяла при социализма и понятия Откраднал тогава се отличава от Открадал в сегашно време. Да сметнем, че си била малка или изобщо не била родена при социализма. ..
Тогаова розите не продаваха , както сега, по магазините.,Стайков даже сигурно не ги патентова, и институт сигурно също..Никой не ги пазил , като обект на продажба..не се грижил за опазване на чистота на вида им..Ако смяташ, че СССр открадна, то грешиш, в те времена имаше обмяна на опит, обмяна и на розите, на растения. Не смятам, че в Шуменски с/ст институт крадяли от СССР семена на домати, които сега продават..по легален начин ги получили и те.. Както сега не може да претендират наследниците на Колесников, че Полша ще им плаща за продажба на люляците от колекция на Колесников..сигурно и тези сортове на люляк отидоха при социализма в Полша и там се размножили ..Даже в Германия продават люляците на Колесниковв.Единственно ФРГ , разбира се, не би могла да ги получи , като обмяна на опит..но може би получила ги през ГДР..и так може да стане..
Из района на Кюстендил,Казанлък, Пловдив може би розите се разпостранили по лесен начин:донесоха ги в някое ТКЗС за засаждане, за украсяване на територия на ТКЗС , примерно 100 рози, 20 рози харесаха местните, и ги засадили из градинките си..Не смятаха това за кражба: рози да краде някой?? През тогашното време това би било за смях...
Последно промяна от Deleted User 2919 на Мар 13, '18, 16:45, променено общо 1 път.
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Мариана Бечева написа: Мар 13, '18, 16:00 Когато се захванах да издирвам тези рози, не знам защо си представях че са някакви си "извънземни", "нечути-невидени". Едва преди два дни осъзнах, че е абсолютно нормално из селата покрай Казанлък да има запазени от тях и даже някои да са много популярни. Кой работил в Института, че си "краднал" корен или резници, кой си купил и от резници се разпространили из района. Като се зачетох из книгите и разглеждах снимките припознах поне още 2 вида.
Но...доказателства за нито една от тях не мога да събера. И май е по-добре да се спра дотук!
Мариана, не се разочаровай, не е лесен пътя, понякога е разочароващо.
Розите не са нечути-невидени, но са рози създадени в България, от твоя съселянин Христо Чорбаджийски, от професор Стайков.
Може да са простички наглед, но са малка част от самосъзнанието, че сме Българи и си имаме и свои рози, с красиви български имена.
Не позволявай на трудностите да те разочароват, това е ЛЕСНИЯ път.
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Мариана Бечева »

Алина, на 51 години съм, поживяла и видяла ...немалко. За "откраднал" или може би по-правилно е "взел си, без да пита" имах впредвид работници и служители в Института по розата град Казанлък. Имало е обширно опитно поле, което според разказите на работили там, след смяната на директора, всички рози, засадени там били унищожени. А рози са се продавали директно от Института.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от libra »

Alina,как пак го извъртя на политика ?
Мариана е права,че розите като нищо ги има из дворовете в региона. Но понякога е трудно да се индетифицират по простата причина,че преди 40-50 години друг набор от рози са били модерни и са се садяли,в сравнение с розите ,които ние сега познаваме.Да,наистина не се продаваха,но се засаждаха масово обществени площи и от там също може да са взимани резници.
Въпреки всичко, е забавно да се търси и изследва за тези сортове.И ние ще го правим .Много ценно би било ,такива рози да се снимат и описват ,за да можем да ги сравняваме с описанията и оскъдните .
картинки.
Предлагам да се въздържаме от заяжданици и да бъдем само добронамерени.
mama_li

Re: Рози - наши, български!

Мнение от mama_li »

gospodinov написа: Мар 13, '18, 12:47
alina написа: Мар 13, '18, 12:25 В книгата на Стайков пише, че е неиндефициран хибрид..
"Spectacular х неидентифициран хибрид" са родителите, чрез кръстосването на които се е получила Елегия. В стара книга, от където е снимката на Мариана, розите са групирани по видове и това е Български рози "Флорибунда"
Ето и снимка от новата книга, тук са групирани са Бг рози, като срещу всяка има обозначено нейният вид.

Изображение

Във новата книга са премахнати "родителите " на розите.
В новата книга размерите на храста съвпадат с тези, посочени в руския сайт. Явно с по-дългото наблюдение на розата са настъпили някои корекции в описанието. :stiskam: :stiskam: Да пристигнат и розите, които алина е поръчала и на живо да се сравняват.
bell написа: Мар 13, '18, 13:42
gospodinov написа: Мар 13, '18, 13:28 Единствената известна "твърдина", която може би крие потайности е института в Негован.

Ако има хора от София, които искат да се включат в това, да се направи едно посещение на Негован, да се говори с директорката могат да пишат в темата. Също и да се направи среща с Грошков, той е познавал Ангелиев, може би и Стайков, много може да разкаже.

Мариана е напипала много добра следа, със сигурност може да излезе нещо, но ако искате този проект да се развие, трябва да се действа на няколко нива.
За Института в Негован съм пропуснала. :hmmm: Разбира се, че може да отида и говоря в най-скоро време с тях, а със сигурност ще дойдат и още хора с мен.
И аз се надявам Мариана да достигне до поне една от българските рози. Мен ще ми бъде интересно да ги видя на снимки тези ДЕВЕТ корена рози, подарък от Христо Чорбаджийски. Дано поне няколко от тях са негови сортове. Би могло да е подарил и други сортове, които са били на разположение в институтите и ги е харесвал :hmmm:
Бел, брой ме за идеята за Негован.
bell

Re: Рози - наши, български!

Мнение от bell »

Мариана Бечева написа: Мар 13, '18, 16:00 Като се зачетох из книгите и разглеждах снимките припознах поне още 2 вида.
Но...доказателства за нито една от тях не мога да събера. И май е по-добре да се спра дотук!
Мариана, не бих се доверила на никого във форума включително и аз да разпознавам чаени или полиантови рози от онова време. Червени, оранж, бели... масово звучат еднакво. Ако, ти поставя десет различни червени вяврай ми, че ще се объркаш още на втората роза коя на какво прилича. Затова написах да не се обиждаш, но излишно самочувствие за разпознаване на рози дори големите световни разбирачи нямат и не се наемат при хиляди билзко звучащи сортове.
Защо да спираш? Продължавай... но, не в посока да разпознаваме рози от градини на хора, това не е сериозно. В опитните полета е имало и много рози, които само са били отглеждани и вероятно изобщо не стигали до пазар.
Трябва да търсим достоверени източници, както и Господинов писа.

Лиде, супер! Ще се разберем :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”