Рози - наши, български!

Публикувай отговор
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Честито Мария, много да те радва и цъфти. Очакваме скоро и снимки от теб.
Farfallina
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Авг 27, '18, 06:52

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Farfallina »

Здравейте!
Нова съм тук, но първо в тази тема се зачетох. В чужбина съм до началото на септември и само с телефон и бавен интернет разполагам. Всъщност останах очарована от работата, която сте свършили до момента. Също и от идейността и ентусиазма ви.
Моята градина е в Дъбово и съм запалена много по маслодайните рози, билки и всякакви цветя. Преди 3 години някъде ходих до Института на розата да си търся бяла маслодайна роза да си купувам, за да отглеждам. Никак не останах впечатлена. Препратиха ме към някаква частна фирма и обещаха да се обадят, но ни вопъл, ни стон оттогава. Сега май директора е друг, но не вярвам да е нещо различно. Общо взето бюрокрация и всичко старо и в неприятен вид. Музея на розата и Розариума, които се изградиха по-късно също нищо особено. Аз когато ходих нямаше до Музея все още засадени маслодайни рози, а на другите никакви табелки, както правят на запад.
Миналата година посетих едно Общинско Розето в Рим и ми стана много тъжно, че сред розите от цял сввт нямаше нито една българска, включително и всеизвестната наша Казанлика или Казанлъшка маслодайна. Страхотна антиреклама.
А винаги съм знаела, че имаме и наши сортове.
Бабата на мъжа ми беше луда по цветарството. Родом от Дъбово, което е съвсем близо до Казанлък. Събирала беше цветя от доста места. Включително и рози имам от нейно време. От нея са две, но едната вече е разпозната - оказа се "Маскарад". Другата е с розови цветчета и много прилича на маслодайната Казанлъшка, но е по-ниска, с малко по-дребни цветчета и мириса е почти като на гюл. Цъфти на букетчета. Слагам от нря и като варя сладко от рози. Свекърва ми продължи традицията на баба от нея също имам рози, едната по описание е може би черната траурна, за която пишете, която е прихваната от хора в селото. Аз лично съм се научила да вкоренявам рози от резници от свекърва ми. Не знам обаче от тази черната дали успях да пренеса, тъй като всичко съм вадила или вкоренявала наново миналата година, когато тя почина. Тя познаваше много хора и все щеше да знае нещо от къде са розите. Но за жалост я няма вече. Все пак ще разпитам една нейна братовчедка. Единствената, която е жива.
В новата градина също имам наследена тъмно червена с аромат на маслодайна, която смятам, че е местна и много стара.
Ще гледам да изнамеря първата книга поне, както и ще постна снимки и описание като се прибера вкъщи. Още не знам и снимките къде се постват в този форум. Не ми излизат и изображенията.
Поздрави от сърце!
pizi_77
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Авг 24, '18, 23:18
Местоположение: Трявна

Re: Рози - наши, български!

Мнение от pizi_77 »

Здравейте! Някой не е ли правил запитване в института в Казанлък,дали не поддържат старите сортове?
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Мария Николова »

gospodinov написа: Авг 19, '18, 15:16 Честито Мария, много да те радва и цъфти. Очакваме скоро и снимки от теб.
Утре непременно ще взема апарата, като тръгвам за двора, Динко. Цъфна! :ieeee: Цветчето е много малко. Но баграта е много хубав червен цвят! :sheart:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

pizi_77 написа: Авг 29, '18, 21:42 Здравейте! Някой не е ли правил запитване в института в Казанлък,дали не поддържат старите сортове?
Да, правено е, всичко е описано в началото на темата.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Мария Николова »

До сега Гита стоеше във фотото. Дойде ред да я покажа.

Изображение

Изображение

С бели парцалчета е прикрепена към сериозни подпори. Те имат задача и да я защитават от комшийскокотешки попълзновения.
Тия дни видях отдолу ново нежно клонче с пъпчица на върха. Да видим пъпката ще стигне ли до цвят. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
4eers
Кафе с мляко
Мнения: 275
Регистриран на: Май 3, '13, 08:29
Местоположение: ловеч

Re: Рози - наши, български!

Мнение от 4eers »

Поздравления за цветчето и дано другата пъпка да е по добра :stiskam: При мен не цъфтяха защото бяха изрязани ниско за да разклонят повече
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Мария, Гита е възхитителна красавица. :slove:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Мария Николова »

И е още бебе, Динко. :daaa: На третата година ще покаже целия си потенциал.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Мария Николова »

Докато ирисите се поливат самички, :lol: дойдох за фотото.
Вторият цвят на Гита е просто разкошен!!! :sheart:
Несъмнено по-голям от първото цветле и листенцатата му са перфектно подредени!
Заслужава си фотосесията не само заради българското име, а за красотата си! :daaa:
Имаме и нова пъпка :mrgreen: - за сега с неясна съдба.
Фотката ще покажа като се прибера от двора, че сега е най-топло и приятно за работа. :dovolen:

Их... :ufff: Една снимка и сигнал да заредя батерията. :evil: На втората снимка апаратът се изключи.
Ще продължа след 2 часа. Тогава ще има слънце зад цвета.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”