Местене на рози

Публикувай отговор
Аватар
JuliS
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1700
Регистриран на: Мар 17, '10, 15:53

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от JuliS »

От вчера съм по гафовете...
Имам проблем - който установих днес. След като попаднах на снимка на Голдън Селебрейшън...едно съмнение се намести в мен. Засятата от мен Аussold(в голяма чуденка бях защо съм поръчала и каква е тази неизвестна роза с надписан с маркер на ръка етикет) Та...не било Aussold а Ausgold...което ме хвърли в още по- голям шок. Защото съм в забила в един скрит ъгъл без кой знае каква переспектива.
Искам да я Местя!!Веднага !!! Ама се чудя дали няма да я прецакам по това време на годината ...А тя цъфти и расте...до наесен местенето и може да е проблем. А мястото и е момента е между плет от туи и млад аризонски кипарис...абсурдно е да остане там.
Какво ще ме посъветвате?
"Възрастта е без значение , когато носиш слънцето в себе си!"
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от Lizi »

ако можеш да я извадиш с повече почва - няма проблем
Аватар
JuliS
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1700
Регистриран на: Мар 17, '10, 15:53

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от JuliS »

Благодаря Лизи. На този отговор се надявах...
"Възрастта е без значение , когато носиш слънцето в себе си!"
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от calico »

аз не бих я пипала сега, тя ще оцелее до есента и местенето няма да е проблемно, все пак е нова роза.
риска сега да загине е по-голям от риска наесен.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Deleted User 2919

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от Deleted User 2919 »

JuliS написа:От вчера съм по гафовете...
Имам проблем - който установих днес. След като попаднах на снимка на Голдън Селебрейшън...едно съмнение се намести в мен. Засятата от мен Аussold(в голяма чуденка бях защо съм поръчала и каква е тази неизвестна роза с надписан с маркер на ръка етикет) Та...не било Aussold а Ausgold...което ме хвърли в още по- голям шок. Защото съм в забила в един скрит ъгъл без кой знае каква переспектива.
Искам да я Местя!!Веднага !!! Ама се чудя дали няма да я прецакам по това време на годината ...А тя цъфти и расте...до наесен местенето и може да е проблем. А мястото и е момента е между плет от туи и млад аризонски кипарис...абсурдно е да остане там.
Какво ще ме посъветвате?
Сред зеленината на иглостните ще изглежда прекрасна!!!!
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10763
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 238 пъти
Получил благодарност: 433 пъти
Обратна връзка:

Re: Местене на рози

Мнение от botan »

И мен ме интересува отговора на този въпрос, но при мен обстоятелствата са по-различни.
Намерих една дивачка с транспозони. Не съм сигурен за вида, не съм я определял още, но прилича на галика или ругоза. Искам да я опитомя. Тя цъфти еднократно и сега я виждам, но след няколко дена като прецъфти ще се загуби в храстите. Близо до път е и ме е страх да не я съсипят, а още повече ме е страх аз да не я съсипя. Не знам как да я бележа хем маркировката да не се набива на очи, хем да си я намеря пак след това. Искам да си я прибера, но местенето ще е грандиозно, тъй като коренно ще се променят условията, като започнем отсубстрата та до климата.
Какви съвети бихте ми дали, като имате предвид че питанката ми се отнася до уникална роза?
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Местене на рози

Мнение от libra »

Можеш да й вържеш някакво по-забележимо парче плат ,никой няма да ходи да копае шипката.И на есен също да местиш.Ако съвсем не изтрайваш,копаеш ,подрязваш на клони и корени и някъде по-на сянка.Северен балкон,ако имаш.Тази шипка,ако е голям храст ,има опасност и корените да са големи,а такава операция си е тегава.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10763
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 238 пъти
Получил благодарност: 433 пъти
Обратна връзка:

Re: Местене на рози

Мнение от botan »

Определено никой няма да тръгне да я копае целно, но е завряна в едни храсти край път и опасността идва от това да не вземат да разчистят храстите, както бяха направили малко по-нагоре от нея, защото така със сигурност ще я батисат.
Не е голям храст, много мъничка и ефирна е. Ако беше голям храст щях да си взема резници, вместо да предприемам такива рискови действия.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 235 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от Breda »

Понеже няма тема " Има роза - няма проблем" ще споделя тук за една роза в съседното необитаемо място.Висока е 6-7 метра.Гледам си я с бинокъла - едра ,поне 20 см,надиплена, наситено розова,,с тъмнозелени едри блестящи перфектни листа,задушена от гъсти храсти,трънаци и дървета,расли на воля през последните поне 20 години,а тя розичката сигурно е по-стара.Добре де,нали слънце им трябвало,торове,вода,нали и нея градушка я бие,вятър я духа,нали нурелета,шавити,бордолезови разтвори,правилно рязане и още дузина поклона? Ще се докопам до нея аз скоро ,но какво да я правя ,с корени ли да вадя,резници ли да вземам.За жалост зума на телефона ми няма как да я заснеме добре.

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10763
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 238 пъти
Получил благодарност: 433 пъти
Обратна връзка:

Re: Местене на рози

Мнение от botan »

Според мен зор ще видиш и да я откопаеш и да я измъкнеш от там, особено пък сега когато всичко се е раззеленило. По-добре ще бъде да вземеш резници, растението го позволява, пък и ще имаш чудесна съпоставка м/у подивяла и опитомена.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”