Хибридизация и селекция на рози

Публикувай отговор
Аватар
muny7
Виенско кафе
Мнения: 446
Регистриран на: Май 20, '13, 11:33
Местоположение: София

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от muny7 »

И последно Греам Томас не искаше да се снима та го дръпнах леко за ушето :D
Изображение


пп специално тази жълтата роза от сутринта до вечерта е отворила цветът което значи рано на другата сутрин да се дебне
а от обеснението ти ми беше ясно, но за всеки случай да питам да не взема да ги осакатя нещо
Мога всичко, стига да пожелая! Лошото, е че бързо ми омръзва !
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10772
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 453 пъти
Обратна връзка:

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от botan »

Тези плодчета са много важни. От тях е възможно и да не се получи нещо невиждано като резултат, тъй като с голяма вероятност са от самоопрашване, но дават много ценна инфомация, ососбено за начинаещите. Най-малкото ще се получи разпадане на белезите и би било интересно да се види какво ще излезе. От друга страна, те показват кое растение е подходящо за родител, щом са образували плодчета, явно половите им части са доста витални. И най-важното като узреят семената, те могат да се използват за пректичеко упражнение по сеенето и отглеждането на семенаците, защото повярвайте ми не искате тепърва да обхождате пътя и да си правите експерименти със семената, които лично вие сте си играли да направите.
Внимавай да не му скъсаш ушето, смята се че чашелистчетата предпазват младата шипка от вредните лъчи. :nod:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
muny7
Виенско кафе
Мнения: 446
Регистриран на: Май 20, '13, 11:33
Местоположение: София

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от muny7 »

Значи аз миналия октомври си накъсах плодове от при нас по алеите на Обеля има от преди демокрацията рози, обаче гледах да са по-зрели (после прочетох, че не трябвало, защото като зачервеят покълването ставало след година). Въпреки всичко ги насях, но в градината и те си набъбнаха и после кво стана не разбрах или нещо ги изяде или измръзнаха и изгниха?!
Мога всичко, стига да пожелая! Лошото, е че бързо ми омръзва !
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10772
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 453 пъти
Обратна връзка:

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от botan »

Оставила си ги на произвола на съдбата, не очаквай особено добри резултати. Надявам се че докато тазгодишните узреят ще съм стигнал и до частта със сеенето. :nod:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10772
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 453 пъти
Обратна връзка:

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от botan »

Опрашването вече май е готово. Направо ме е срам че н-дена вече дъвча тея 5 реда, но не бях особено в кондиция. Не мога да измисля какви илюстрации да сложа за това е плътен текст. Дано поне лесно се чете.
Възможно е частта с изкарването на рецесивните черти да не е особено ясна, но си представям по-нататък да има някаква част с базова генетика, която ще я обясни.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от ToBo »

Botan, прегледах ти отгоре-отгоре проблема и да ти кажа: Драма няма ;) Аз му викам сърбеж :lol: Ама хубав :nod:
Радвам се на работата ти :D Каквото и да излезе от нея, ти ще си по-умен и по-мъдър накрая :daaa: Тези неща те учат :nod:

Не разбрах от коя роза искаш полен :hmmm:

И при мен всичко цъфти от средата навън :daaa:

Ще се пробвам да ти намеря една Каролин в близките месеци :hmmm: Ама засега не я виждам в продажба и там.
Така че продължавай 8-)
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
muny7
Виенско кафе
Мнения: 446
Регистриран на: Май 20, '13, 11:33
Местоположение: София

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от muny7 »

Ех направо се ококорих като видях, че си писал по любимата ми тема botan :potekoha: . Браво чудесно поднесено само :ufff: как не се запали малко по-рано да речеме пролетта та да имахме вече семенца ама здраве да е ! Според теб какъв е шанса ако събера от тези стари рози по алеята ( с висок център предимно червени и розови) да е прехвърчал полен и от нечия градина с по-нови рози? :hmmm:
пп гледала съм най-простата таблица за рецесивни и доминантни белези на зелена и жълта грах ако не се лъжа, еми там е дадено толкова % от тия и другипроценти от другите, някак си много точно, а гледам моята котка все от един мъжкар ражда еми никак не излизат процентите :hihihi:
Мога всичко, стига да пожелая! Лошото, е че бързо ми омръзва !
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10772
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 453 пъти
Обратна връзка:

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от botan »

Тобо, какви ги мъдрите вие с Бел? Щото и тя нещо разправяше, че щяла да се намери Каролин, ама другият сезон, а на мен нещо ми бяга източника на тази информация. :hmmm:

Мъни, шанса е малък. Висока пъпка и розово-червеният цвят са доминантни освен това, но мутации винаги може да има. Ако не излезе нищо интересно пък ще се сблъскаш с нуждата да унищожиш тези растения, което е най-гадната част от селекцията и надявам се ще претръпнеш за следващите ти пъти. Това което си гледала е било Менделов експеримент в решетка на Пънет, но Мендел е имал огромен късмет избирайки грах. Това което знаем сега е че алелите имат много различни начини, по които могат да взаимодействат по между си. Картинката се усложнява от факта, че няколко гена може да отговарят за един признак, а в случая на розите и полиплоидността усложнява нещата, та не е много лесно да се предвиди какво точно ще излезе.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
muny7
Виенско кафе
Мнения: 446
Регистриран на: Май 20, '13, 11:33
Местоположение: София

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от muny7 »

Точно така си и мислех :snif: . Обаче може ли да не ги убивам аз точно ами да речеме тази година тъкмо схванах тайните на присаждането и да станат едни щамби например, все ще се намерят желаещи за щамби стига да не им пречът бодлите :D ( щото за щамби обикновено се търсят междиници с малко или без бодли)
Мога всичко, стига да пожелая! Лошото, е че бързо ми омръзва !
bell

Re: Хибридизация и селекция на рози

Мнение от bell »

botan написа: Това което си гледала е било Менделов експеримент в решетка на Пънет, но Мендел е имал огромен късмет избирайки грах. Това което знаем сега е че алелите имат много различни начини, по които могат да взаимодействат по между си. Картинката се усложнява от факта, че няколко гена може да отговарят за един признак, а в случая на розите и полиплоидността усложнява нещата, та не е много лесно да се предвиди какво точно ще излезе.
Ко?... не....
Виж сега, тук при нас положението е "Кучето на Павлов" ...толкоз ни е еволюцията. Вадиш някоя роза от нета, дето е такава извънземна и настъпва масово слюнкоотделяне :potekoha:
После вадим оръжията за масово поразяване и къде ще се намери, за да нахраним гладните души за красота и пореден трясък.

Тъй че учитво те замолвам за превод от китайски :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”