Сортове рози за арки и перголи

Публикувай отговор
краси кубарелова
Баш кафе майстор
Мнения: 2667
Регистриран на: Мар 26, '12, 22:53
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от краси кубарелова »

Изрязах прецъфтелите цветове. На снимката половината цветове са вече изрязани. Яд ме е, че не можах да им се порадвам :cry: . Комбинацията от дъжд и вятър помете огромното количество цвят буквално за два дни.
Светът е пълен с непознати хора...
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от Вискяр »

краси кубарелова написа:Изрязах прецъфтелите цветове.
Прецъфелите цветове не се режат. А се пречупват и откъсват на мястото, където завършва носещото клонче и започва дръжката на самия цвят - там има нещо като възелче.
Става относително лесно.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от calico »

Вискяр написа:
краси кубарелова написа:Изрязах прецъфтелите цветове.
Прецъфелите цветове не се режат. А се пречупват и откъсват на мястото, където завършва носещото клонче и започва дръжката на самия цвят - там има нещо като възелче.
Става относително лесно.
Лесно?!?!
направо ме разсмя :mrgreen:

опитай да пречупваш милионите цветчета на роза висока и широка по три метра, да видя как ще ги стигнеш.
и ако имаш 30-40 такива рози, сезона ще мине докато се справиш с тях
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
pepina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1958
Регистриран на: Юни 3, '12, 13:57
Дал благодарност: 1 път

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от pepina »

И тук да се сложа като на всяка манджа :dovolen:
Имам две питанки:
1. Симпатията ароматна ли е? Имам една Симпатия, която на втората година взе да дърпа, роди 3 цвята - много красиви и миризливи. Не знам защо съм си внушила, че няма аромат - нали е Кордеска, те традиционно не са от най-миризливите.
2. Имам и една Jasmina. Е, това е самата нежност, романтика и прочие, не ми ухае, както очаквах, но има един лек и студен свеж аромат на ябълка, доста приятен всъщност. На вид - в масовия цъфтеж (който беше към 30 дни) не се виждаха листа, не много едри са цветовете, обаче неизброими, порцеланови, издръжливи на дъжда, самата роза е тотален непукист към черни петна, въшки и всякаква гад. Изрязах я, сега пак се е накичила с пъпки - по-малко са, ама има пак доста. Клоните - мекички, увиват се, както ги искаш. Въобще - само суперлативи. Има една подробност - цветът клюма, трябва да го гледаш отдолу. Ами хубаво - и арка имам свободна от едната страна - наесен да я местя (и без това мъж ми възстана, че съм я изтъпанила на входа на бараката му - за красота, а той само се боде). И тук е чуденката - дали ще израсте на 3-4 метра, та да покрие арката? В роузбука я дават 3 м, в Хелпми - 2. Явно не е от най-мощните катерачи, но нали у нас всичко расте малко повече? Как мислите, да рискувам ли? Ето една снимка, не знам защо се мотах толкова време, та не я снимах в целия й блясък, само една китка тук, и то прецъфтяваща
Изображение .
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от Димана »

Момичета и момчета, ударете ми едно рамо в избора на роза.
Изображение
Ей това е мястото. Вижда се Westerland, която бях купила за друга, но тази се оказа съкровище.
От двете и страни са пак купувани от бг производител, в ляво е една жълтава, немиризлива, с нетрайни цветове и на всичкото отгоре еднократна. :ufff:
От дясно е купена за Айсберг, ама май не е. :ufff: Цъфна веднъж, поудавиха се цветовете от дъжда, сега изкарва нови шишове, но няма и помен от пъпки. А Айсберга, мисля че е многократно цъфтящ. Белите цветове са на далия помпон, не са на розата.
Всичките са тригодишни. Двете, освен Westerland-a, цъфтяха т.г. за първи път. Да ги преместя ли двете, или да им дам още един шанс?
И още да питам. Каква роза ще ми препоръчате за ето това място.

Изображение
То идва малко сенчесто. В момента има един лилав хибискус, който ще бъде преместен.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от libra »

Диманче,сама за себе си Westerland е малко странна роза-расте много буйно,пуска едни дълги клонаци ,също като айсберга.Аз съм я имала тази роза ,нищо не знаех за нея и се чудех какво й става ,че расте като щура.Аз такова нещо не бях виждала.
За това за нея имаш два варианта-пускаш я да расте на воля/май че такъв е смисъла за такива рози/или я режеш като флорибунда.При втория вариант пак ще пуска тези клонаци и ще бъде разпиляна.Лично на мен ми е интересно да видя първия вариант,заради потенциала на сорта.Тогава ,обаче ще заеме много място,оградата не е достатъчна за предполагаемите размери.Другият начин е да хоризонтираш няколко клона по оградата.Но това ограничава желанието ти да имаш и други високи рози,защото тях няма да има накъде да ги насочиш.
Предполагаемият Айсберг го изчакай сега да видиш дали ще повтори цъфтежа.Но и да стане това ,тя е същата като Уестърплейт.
За това трябва да решиш по принцип там каква визия търсиш и тогава да избираме сортове.Рози като първите две ще отидат в съседите.
Какво е изложението ,ще гледат ли цветовете към твоя двор или ще красят съседа.Имаме и такъв случай-розите на съседа до телена ограда се обръщаха към нашия двор ,а той им гледаше дръжките и от яд един един го оряза до долу.
Жълтата роза можеш да я разкараш,без да се надяваш,че ще стане нещо съвсем друго.Римоза е страхотен катерач.
Но първо колко високи рози искаш.Оградата колко в висока?
Аватар
pipike
Баш кафе майстор
Мнения: 2513
Регистриран на: Юли 31, '12, 09:24
Местоположение: София

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от pipike »

pepina написа:И тук да се сложа като на всяка манджа :dovolen:
Имам две питанки:
1. Симпатията ароматна ли е? Имам една Симпатия, която на втората година взе да дърпа, роди 3 цвята - много красиви и миризливи. Не знам защо съм си внушила, че няма аромат - нали е Кордеска, те традиционно не са от най-миризливите.
2. Имам и една Jasmina. Е, това е самата нежност, романтика и прочие, не ми ухае, както очаквах, но има един лек и студен свеж аромат на ябълка, доста приятен всъщност. На вид - в масовия цъфтеж (който беше към 30 дни) не се виждаха листа, не много едри са цветовете, обаче неизброими, порцеланови, издръжливи на дъжда, самата роза е тотален непукист към черни петна, въшки и всякаква гад. Изрязах я, сега пак се е накичила с пъпки - по-малко са, ама има пак доста. Клоните - мекички, увиват се, както ги искаш. Въобще - само суперлативи. Има една подробност - цветът клюма, трябва да го гледаш отдолу. Ами хубаво - и арка имам свободна от едната страна - наесен да я местя (и без това мъж ми възстана, че съм я изтъпанила на входа на бараката му - за красота, а той само се боде). И тук е чуденката - дали ще израсте на 3-4 метра, та да покрие арката? В роузбука я дават 3 м, в Хелпми - 2. Явно не е от най-мощните катерачи, но нали у нас всичко расте малко повече? Как мислите, да рискувам ли? Ето една снимка, не знам защо се мотах толкова време, та не я снимах в целия й блясък, само една китка тук, и то прецъфтяваща
Изображение .
Наистина розата е прекрасна но при мен много бавно расте.
Моля те кажи на целодневен пек ли е при теб
Моля те обясни ми как и какво да режа сега от нея :tzvetentze:
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от Димана »

libra написа:Диманче,сама за себе си Westerland е малко странна роза-расте много буйно,пуска едни дълги клонаци ,също като айсберга.Аз съм я имала тази роза ,нищо не знаех за нея и се чудех какво й става ,че расте като щура.Аз такова нещо не бях виждала.
За това за нея имаш два варианта-пускаш я да расте на воля/май че такъв е смисъла за такива рози/или я режеш като флорибунда.При втория вариант пак ще пуска тези клонаци и ще бъде разпиляна.Лично на мен ми е интересно да видя първия вариант,заради потенциала на сорта.Тогава ,обаче ще заеме много място,оградата не е достатъчна за предполагаемите размери.Другият начин е да хоризонтираш няколко клона по оградата.Но това ограничава желанието ти да имаш и други високи рози,защото тях няма да има накъде да ги насочиш.
Предполагаемият Айсберг го изчакай сега да видиш дали ще повтори цъфтежа.Но и да стане това ,тя е същата като Уестърплейт.
За това трябва да решиш по принцип там каква визия търсиш и тогава да избираме сортове.Рози като първите две ще отидат в съседите.
Какво е изложението ,ще гледат ли цветовете към твоя двор или ще красят съседа.Имаме и такъв случай-розите на съседа до телена ограда се обръщаха към нашия двор ,а той им гледаше дръжките и от яд един един го оряза до долу.
Жълтата роза можеш да я разкараш,без да се надяваш,че ще стане нещо съвсем друго.Римоза е страхотен катерач.
Но първо колко високи рози искаш.Оградата колко в висока?
Либре, виж тук за какво става дума. :tzeluvka:
http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.ph ... 30#p423246" onclick="window.open(this.href);return false;
Ще разбереш какъв ми е замисъла. :idea1:
На жълтавата направо и е прочетена присъдата. :evil: Бялата ще я преслушам как ѝ вървят нещата и нея може да преместя.
Westerland-а опитах да хоризонтирам, но май бях позакъсняла. Новите шишове бяха твърдички и не посмях да рискувам. Имам три реда тел за хоризантиране, ще опитам пак напролет, рано този път.
Мисля да махна жълтавата от ляво и да хоризонтирам нататък Westerland. Ако просъществува Айсберга, ще го хоризонтирам надясно. И ще остане място за друга катерачка, на мястото на хибискуса. Искам да е висока колкото Westerland-а, да е яркочервена и ароматна...Sympathie? Обаче се сещам, че имам Амадеус, който е неистово червен. :hmmm:
Гледам и от Розариум са много доволни, дори и на непълно слънце се държи прилично, тя пък е розова...И какво от това???
Розариум или Римоза??? Или и двете???:tzvetoman: Ха де, помагайте. Изображение
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 459 пъти
Получил благодарност: 871 пъти

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от greeneyed »

Диманка, Симпатията се подвежда по-лесно по оградата от Уестърленда, имам ги и двете. За Симпатия съм казвала вече- това е роза, която трябва да я има всяка градина .

Изображение

Изображение

Римоза нямам, харесвам я , но няма къде да я курдисам.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от libra »

Аз мисля,че жълт катерач е задължително!Също и формата на цвета е същият тип като другите две заподозряни.Трайна на дъжд.
От Розариума не трябва да се лишаваш,също.Но си го купи от някое проверено място,за да не е пълзящ като моя.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”