Сортове рози за арки и перголи

Публикувай отговор
dal

Сортове рози за арки и перголи

Мнение от dal »

Изображение

Темата се избистри като необходимост , защото поръчките текат , дворовете се пълнят с рози и е хубаво да редуцираме местенето от неподходящо засаждане на сортове неподдаващи се на обвиване и прикрепване към конструкции.
Под пергола и арка всеки разбира различни неща , но личното ми мнение е че розите като растения не са подходящи за малка , слаба и тясна като отвор арка- едно заради бодлите , второ заради тежестта на растенията след 3-4 години , както и поради размерите на повечето подходящи сортове
-имаме тема за розите гиганти и там със смайване ще откриете повечето популярни за конструкции рози до какви размери могат да достигнат във времето.

Разбира се , тук не е южна калифорния , нито андалусия с непрекъсната вегетация , но е достатъчно топло и очевидно това което в руските градини става едвам до два метра със завиване и сваляне в тунели , тук спокойно минава три че и пет метра.

Ако мога да кажа така , по добре ползвайте асмалъци с колове и диреци и метални арматурни конструкции , отколкото арки от веригите за по 20-30 лева- те са за ипомеи , клематиси и други по пестеливи откъм клони и листна маса виещи се растения.
Пример за слаби но популярни арки -мечтите и реалността ще се разминат
http://www.hobbytoolsbg.net/product/375 ... -arka.html-коректно е дадена с клематиси поне ;
Изображение
Това е здраво , и съвсем немалко като проход. Но през него без трионене три пъти в година няма да може да се преминава.
Изображение

ЗДравата арка , която ще е красива и няма да ви създава проблеми изглежда така:
http://www.rose-gardening-made-easy.com ... earch2.jpg
перголите -примерно така Изображение

ето тука разни идеи филмчета форми и сортове арки
http://www.seriousgardener.co.uk/Garden ... rgolas.htm хардуерът е ясен , сега да видим софтуерът какво да е отгоре :mrgreen:
dal

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от dal »

Руската енциклопедия дава тази подборка на катерачи.

http://www.rosebook.ru/roses/climber/
Не са разделени по гъвкавост обаче!
Не са разделени обаче на еднократно и многократно цъфтящи , също така нека се има предвид като си проверявате сортовете , всеки сорт е линк с описание , картинки и коментари. Ако не си намирате сорт роза тук , то най вероятно тя е катерач само във вашите представи , иначе се намира я при чх , я при храстовите , я при остин или старинните сортове :D
С общи усилия ще го изясним :nod:

Да допълня нещо много важно - всички рози ще ориентират цветовете си по посока слънчевото огряване- това го имайте предвид като разполагате арката спрямо посоките в двора и гледната точка с която вие ще очаквате да се наслаждавате на арката .
Например мястото за кафе да е така разположено , че да виждате отворените посока вас съцветия :stiskam:
dal

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от dal »

Малък опит за ориентиране и разделение на рамблери и климбери сред розите

Болшинството катерачи с гъвкави клони /плетисти рози/ са с листа от 7 сегмента , нерядко цъфтят на клъстери и букети , традиционно са с по дребни , по редки , помпонести цветчета и имат голяма дължина на стъблата. Някои от тях са повторно цъфтящи , други са еднократки .

ето една снимка на супер дороти Изображение
гирлянд д амур Изображение
и перенал блу Изображение


Едроцветните катерачи като правило са с петлистни сегменти , цветовете са големи , нерядко има катерещи форми на чх рози. Почти като правило са способни на повторен цъфтеж , нерядко и през целия летен сезон. Клоните са твърди при болшинството сортове , вдървяват и розата се стреми да си направи сама опора. Не рядко измежду тях намираме нужните ни едри храсти за самостоятелен стоеж и фокусни точки.
Не че е невъзможно да бъдат поведени по арки и конструкции - просто стъблата трябва да се оформят докато са млади и гъвкави .И няма да е онази пластичност като при горната група катерачи.
Пале роял и Еден са тук мисля Изображение

климбинга на Глория Дей - чх форма стига до 2-2.5 м , а катерачът- до 6 метра
Изображение изглежда така , обаче това изобщо не се огъва !



Общо взето традиционните обитатели на арките /обичайните заподозрени :D / можем да изредим поне в общи линии

Ню даун заедно с бялата форма и спортовете на сорта - чудно , цъфтящи ,ароматни , красиви - слаба страна нетраен цвят
Ще е коректно да се каже , че бройката фенове и критици се дели почти по равно
Изображение
Изображение

Paul's Scarlet Climber , Super Excelsa , Coral Dawn , Crimson Glory Cl. ,Ghislaine de Feligonde , Ilse Krohn Superior , Penny Lane , Handel , Laguna , Compassion ,

да не пропуснем и от групата старинни сортове традиционните участници в арки и перголи :
Gloire de Dijon , Sombreuil , Zephirine Drouhin , Mme Isaac Pereire , Madame de Sеvigne , American Pillar , Cécile Brunner Cl ,

предстои да научим как са като катерачи сравнително новите :
Bienvenue , Awakening , Belkanto , Giardina , Ginger Syllabub , Night Owl , Papi Delbard , Parade , Rimosa Climbing , Rosarium Uetersen , Rose de Tolbiac ®
Purple Skyliner , Червения еден ,
и допълвайте лични впечатления кое как расте. :daaa: :stiskam:
dal

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от dal »

За виолетовите рози катерачи - да вземем да им обърнем подобаващо внимание , тъй като те особенно терзаят сърцата на новите мераклии :D
Лилавата роза си е направо едно смъдване под джигеря , един ръч в мозъка , едни протегнати ръце , еднин оглупял ум и един изпразнен джоб.

Перенал блу :
Изображение
Изображениелилавее при облаци и малко светлина , цикламее по обед , повтаря цъфтежа , става много голяма - това трябва да го подпира постройка , пергола ,ь стена , дувар

Пърпъл скайлайнер - прекрасна е , точно каквото трябва за арка !
Изображение

Изображениеveilchenblau , еднократка , стига и 8 метра
руски снимки ви пускам от розебук
Изображение

Purple Splash (Oh Wow!- това е виолетовия вариант на крейзито ; все още повече фотошоп в нета , отколкото точни снимки
Изображение как ще му се търси другарче на това? :hmmm:

Bleu Magenta- произход неясен , мултифлора е , няма шипове , боледува чат пат , трудно повтаря цъфтеж
Изображение

Роза CLIMBING BLUE MOON - Изображение
това си го купуваме от българия.
Понеже все се пита за него и поръчва , да кажа - розата е с огромни цветове , здрава , неизящна , небодлива , расте много , не се огъва и ако повтори цъфтеж ще е или защото сте я накъсили наполовина / и е спряла да бъде катерач/ , или го прави на петия метър горе високо , ноември .
Иначе на чх е верно лилава и наистина впечатлява :
Изображение За жалост това трудно се предизвиква по дължините на клонаците
Аватар
Kika
Кафевар/ка/
Мнения: 883
Регистриран на: Юни 12, '13, 15:31
Местоположение: Димитровград

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от Kika »

Дал, благодаря за темата. :liubov: :tzvetentze: За арка над входната врата избрах Пале Роял от север и Полка от юг. Полката ми е от резник и май няма да стане. Ще се радвам да ми препоръчате. :tzvetoman:
Дал , някъде по темите беше обещала да направиш тема за различност на еднакво изглеждащите рози :stiskam: :stiskam: :tzvetentze:
bell

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от bell »

Много хубава тема, Дал!
Искам да ви споделя една чудесна градина не само, като рози, а и като идея за изграждане на конструкции. Тази градина е в Америка. Правя връзка с нея, защото това е малък двор, а събира в себе си огромно количество рози по един интересен начин. Дал, е много права за арките и за мен те не са удачно решение. Тук е използвано дървото като материал, като П конструкция, здраво прихваната към земят или с формата на Г. Сравнително евтин и практичен начин да се отглеждат катерачи, защото в кой ли двор няма излишни греди, които могат да бъдат използвани. Обърнете внимание че в основата някои от тях са прикрепени с метал или поне облицовани, вероятно и заради гниенето.
Мен лично много ми харесва как в малка площ е постигнато толкова голямо разнообразие. Самите катерачи са много добре оформяни и всичко има някаква хармония на височини. Убедих, че и в малки простнаства с повече фантазия и рязане на розите могат да се отглеждат и катерачи. А, големите арки, за които е нужно и пространство са заменени с по- малки дървени конструкции.
Ето ги пролетно след рязането и оформянето
Изображение Изображение Изображение Изображение
Тук са две пътечки, които водят към къщата и разположението на катерачите Изображение
и лятото Изображение Изображение
И малко с имена рози Alchemyst & Aloha Изображение
Clair Matin Изображение Изображение
Colette Изображение
Crazy for You с контролирано рязане
Изображение
Garden Sun Изображение
Harlekin Изображение
Kathleen - един интересен муск Изображение
Zephirine Drouhin Изображение Изображение
bell

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от bell »

Laguna - известен и стар сорт на Кордес, който аз харесвам като роза. Може да се развива във всякави форми по арки, стени и т.н.т. В хелпми е малко подвеждащо инфото, защото я дават над 2.50, а тя си става огромна роза, ако не се реже http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.40065" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение
Изображение
Тук пък е оформяна, като изправена роза към стена. Тази роза е 4-5 годишна и я описват, че ако не се реже е можела да достигне до покрива. Лесно се подвеждат клоните в желаните форми и рамери.
Изображение
bell

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от bell »

Garden Sun- жълтата e сорт на Мейланд, много хвален в последно време. Подходящ за перголи, чаен хибрид катерач с невероятно добри повторни цъфтежи. Има много хубави снимки из интернет, мен ми харесва в тази комбинация с простоцветна роза /вероятно Коктейл/.http://www.helpmefind.com/gardening/l.p ... 41.2&tab=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение
dal

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от dal »

Бел , страхотно! Ще стане тема :lol: Давайте и другите , споделяйте :nod:

имам една любима снимка на лагуна Изображение :liubov2:

Една поръчвана доста този сезон роза -Louise Odier , с обилния цъфтеж , но и старинния характер- чат пат боледува ! Ефектна , руски снимки
Изображениена пирамида от арматурни железа
на арка , но под дебела сянка Изображение
на мрежа и на слънце Изображение
на слънце , подстригана на паница :D Изображение
Изображениедо стени на слънце

пак мрежа Изображение
очевидно че търпи сянка но цъфти на слънце повече , и в две измерения изглежда малко по добре отколкото в три :daaa:

Двете алохи :
на Кордес , оранжевата : Цъфти на старите клони , обилно , изгражда хубава колона от клони и цветове
Изображениена конструкция
Изображение
в юношеска възраст , поостригана след руската зима Изображение

и на Бьорнер -розовата -нея я имам , много цъфти , пластична , иска опори , с нея можеш да направиш чудеса от оплетени клони , даже и форма да и придадеш - при мен има ниска част на храст и два огромни клонака качени горе на конструкцията над съседните рози
Изображение като малко растение
на пергола Изображение

това е от моята розичка -цъфтя до декември
Изображение
Изображение
Изображение

Дайте за айсберга преки снимки и впечатления ? :tzvetentze:
Titania
Виенско кафе
Мнения: 460
Регистриран на: Фев 6, '13, 21:07
Местоположение: Варна/

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от Titania »

Дал,благодаря ти за желаната от мен тема! :tzeluvka: :ieeee:
След много четене и разглеждане на снимки от есенната поръчка имам
Laguna,която съм сложила да се разпростира над една врата и част от ограда.
Ама докато се разпростре :hihihi: Бел,много красиви и полезни снимки.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”