Сортове рози за арки и перголи

Публикувай отговор
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 585 пъти
Получил благодарност: 1071 пъти

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от greeneyed »

Снимката е от мрежата; и аз я харесах тази композиция; според мен е Fairy-води се почвопокривна, ама такива дълги клонаци пуска, че може и така да расте.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
bell

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от bell »

Мадам_Сръчкова, ще я скриеш и тухла няма да се вижда от нея :daaa:

Грийни, не се съмнявам, че ще я укротиш на арката! Такива са простоцветките, волни души и аз ги харесвам :nod:

А, розовата е американката Jeanne LaJoie :hmmmmmm: без забележка, отлични оценки, само аромат му липсва. Рози мечталки от другия континент :liubov2:
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от Dewina »

Дайте ми съвет! :tzvetentze:
Имам 1 арка - но бях садила катерачи с твърди клони (Golden Gate u That's Jazz) и не ми харесваха до арка, затова им намерих ново мястo.
Есента засадих от едната страна Iceberg (дали е добре там? :hmmm: ) и сега търся друг катерач с меки клони за другата страна на арката.

Имам в саксия тези 5 влачещи рози - коя от тях да садя до арката?
Eden Rose 85 (Meilland)
Schneewalzer (Tantau)
Perpetualys yours (Harkness)
Ginger Syllabub (Harkness)
Christine Helene (2005 - Christine Meile)
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от calico »

аз бих сложила Кристине Хелене, само за това че е рамблер и почти без бодли, не че я бях чувала преди.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13702
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 177 пъти
Получил благодарност: 360 пъти

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от zeleno »

Perpetualys yours (Harkness) - тази роза е особено бодлива , фонтановиден храст , аз я режа почти като еднократна , поради липса на място
оставям не повече от два стари клона - всичко останало е миналогодишен прираст , леторасли демек , бясна , красива , здрава
ако имах къде , бих я оставила без всякаква опора да прави пумпал наслед голяма поляна , като файри примерно , не я определям като за арка , просто защото аз ежегодно и подменям клоните
Ginger Syllabub (Harkness) - тип Еден , много е красива , здрава , цъфтежна ,цвят хамелеон - според времето , от "пепел от рози" до нежен оранж
Christine Helene - нямам , но и аз като Калико я виждам като най-подходяща за компания на Айсберг , който пък не знам как ще качиш на арка - то зависи от подложката на която е купен де
и Schneewalzer имам , но хич не върви , постоянно избиват шипки , та нямам наблюдения
Еден съм орязала от миналата година като купа , бях го качила на уличната лампа , но ми е трудно да го режа
хубава роза , но на неподходящо място
м/у впрочем , не бих си посадила и на лозето , по-точно , разкарах я
Оля
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1078
Регистриран на: Яну 18, '17, 07:56
Дал благодарност: 26 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от Оля »

Имам нужда от съвет и се надявам да ми дадете кураж да направя това, което съм замислила :dovolen: . Имам една арка, която е на доста представително място и от едната и страна съм посадила от пет, шест години Gloire de Dijon. Същата роза я имам и на още две места и на двете върви много добре, почти без никакви грижи. На въпросната арка обаче, нещата никак не се получават. Не вади нови шишове, петносва се, да не говорим че, тъй като цъфти първа, я хващат дъждовете и изгниват цветовете- изобщо жалка картинка :hmmmmmm: . Истината е, че преди да я посадя на около един метър от нея имаше Rumba, която изкорених. Идеята ми е следната: искам да се помъча и да я извадя това лято или рано на есен, да извадя колкото успея от пръстта и да сложа обилно количество добре угнила пилешка тор и да я размеся на мястото. Късно на есен смятам да вкореня Алохата на Boeurner, която съм насадила до къщичката на сестра ми и много ми харесва. Причината да искам да си създавам цялото това главоболие е , че арката ми е до входа на къщата, самата арка не е хубава сама по себе си, съществуващата роза не върши никаква работа, а от другата и страна има голяма ела и мога да сложа най много клематис. Та ще ми дадете ли :daaa: ?
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13702
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 177 пъти
Получил благодарност: 360 пъти

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от zeleno »

аз лично Дижонката я махам без да се замисля
имам я и е на място дето не ми боде очите , та затова "не ми пречи" с две думи
Оля
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1078
Регистриран на: Яну 18, '17, 07:56
Дал благодарност: 26 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от Оля »

Благодаря ти, Зеленко :tzeluvka: ! На всичкото отгоре я имам на още две места, макар че там си се представя доста добре. Аз така или иначе ще я махна, защото не ми върши работа. Да разбирам, че ако подменя колкото мога пръстта, ще може есента да боцна друга розичка там?
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13702
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 177 пъти
Получил благодарност: 360 пъти

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от zeleno »

ми да
ти така или иначе като я откопаваш ще извадиш част от нея - просто засипваш с пръст от друго място
макар , че аз вадя и директно слагам / ако извадената роза не е била откровено болна / и не му се вторачвам много
после си торя по обичайния начин
пилешката тор и добре угнила , пак е много остра
бих я пропуснала
отгоре да - но в пръстта :hmmm:
Оля
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1078
Регистриран на: Яну 18, '17, 07:56
Дал благодарност: 26 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Сортове рози за арки и перголи

Мнение от Оля »

Пак мерси :tzvetentze: ! Ще се съобразя!
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”