Клематис

Публикувай отговор
hosta127
Кафевар/ка/
Мнения: 797
Регистриран на: Мар 31, '17, 21:50

Re: Клематис

Мнение от hosta127 »

gabi123 написа: Апр 15, '18, 20:54 Благодаря Ким, :tzvetentze: ,ще опитам да ти вкореня :daaa: :tzvetentze:
как ги вкоренявате тия резници, :o :o :o на мен ми се счупи един много голям клон от АВАНГАРДА има даже листенца и го разделих на три части и ги сложих в саксия под буркан до сега забравих да го поливам но отвън е на дъждовете и те го поливат днес за изненада забелязах че още са живи но до кога и как да ги гледам не знам ? :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31535
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 823 пъти
Получил благодарност: 1762 пъти

Re: Клематис

Мнение от Мария Николова »

maleas написа: Апр 18, '18, 20:07 Здравейте, трябва ми спешно съвет. Имам клематис Ниобе. Трябват ми още два от същата група, които да си подхождат с него, защото ще ги увивам около една колона. Може и да се разминава времето на цъфтеж. И последно - да са от списъка на Братаница.
Благодаря за всеки съвет.
Албенче, увиването около колоната ще стане, само ако колоната е обвита с някаква мрежа. Клематисът ще се увива по мрежата с твоя помощ. Но направо по колоната не може. :snif:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Клематис

Мнение от ToBo »

maleas написа: Апр 18, '18, 20:07 Здравейте, трябва ми спешно съвет. Имам клематис Ниобе. Трябват ми още два от същата група, които да си подхождат с него, защото ще ги увивам около една колона. Може и да се разминава времето на цъфтеж. И последно - да са от списъка на Братаница.
Благодаря за всеки съвет.
Ниобе се води 3-та група. Но може да се реже като втора. Ще цъфти по-високо, ако се комбинира/реже с втора.
Аз си представям от червеното на Ниобе да преминава през двуцветен цикламено-бял към бял с червени тичинки. Обаче го закъсах с белия с червени тичинки трета група. Май няма такъв :hmmm: . Има доста, но все са втора група. Та в тоя смисъл, ако се ориентираш към клематиси втора група, има доста варианти за раиран червеникаво-розов с бяло + бял с червени тичинки. Само не гледай снимката в Братаница на Jerzy Popieluszko, защото не е той на снимката. Дали са го с червени тичинки, а той е с жълти, които покафеняват. Ако тръгнеш за нещо по-смело като комбинация, може да избереш и лилаво (има много сортове, и непретенциозни)
Никога не е късно да засадиш клематис...
Kaira
Чист кофеин
Мнения: 5041
Регистриран на: Авг 26, '15, 14:39
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Клематис

Мнение от Kaira »

Maleas, привет! :dovolen: От този източник клематис Niobe е втора група:
http://www.clematis.hull.ac.uk/new-clem ... m?dbkey=27
Аз бих съчетала със същата втора група светло синия с тъмно червени тичинки Blue Pillar- височината и размера на цветчето са сходни:
http://www.clematis.hull.ac.uk/new-clem ... dbkey=3906
Третият бих избрала от белите пожелание със тъмно червени или със жълти тичинки също от втора група:
С червени Miss Bateman
http://www.clematis.hull.ac.uk/new-clem ... ?dbkey=293

Matka Urszula Ledochowska
http://www.clematis.hull.ac.uk/new-clem ... ?dbkey=718

или със жълти тичинки Marie Boisselot
http://www.clematis.hull.ac.uk/new-clem ... ?dbkey=277
Аватар
gabi123
Кафе машина
Мнения: 3943
Регистриран на: Юни 26, '11, 11:30
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 56 пъти

Re: Клематис

Мнение от gabi123 »

hosta127 написа: Апр 18, '18, 22:03
gabi123 написа: Апр 15, '18, 20:54 Благодаря Ким, :tzvetentze: ,ще опитам да ти вкореня :daaa: :tzvetentze:
как ги вкоренявате тия резници, :o :o :o на мен ми се счупи един много голям клон от АВАНГАРДА има даже листенца и го разделих на три части и ги сложих в саксия под буркан до сега забравих да го поливам но отвън е на дъждовете и те го поливат днес за изненада забелязах че още са живи но до кога и как да ги гледам не знам ? :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm:
0питите ми с вкореняването на клематисите са много,не винаги сполучливи, най се получава, като се приведе от майчиното растение, с резници съм опитвала, трябва да е след цъфтежа, леко вдървесени, потапям във вкоренител и под буркан поливаш редовно и местя на следващата година
Само Лех Валенса не се вкорени по никакъв начин
hosta127
Кафевар/ка/
Мнения: 797
Регистриран на: Мар 31, '17, 21:50

Re: Клематис

Мнение от hosta127 »

благодаря , gabi123
моите днеска са живи все още , :o :o :o за учудване на пук на всичко :potekoha: :potekoha: :potekoha: много странна работа защото маййчиното растение не се е разлистило ввсе още , имаше някакви дребни нежни листенца през март началото на едно клонче току що покарали но много точно то се счупи от основата и аз го разделиф на три части , и понеже ми беще много жал то бучнах просто ей така , под буркан въобще не се и надявам на нещо но .... нямам толкова разклонения че да отделя за вкоренямане едвам го спасаих миналата година тоя Авангард , клед около седмица всички листенца на основното растения като чели някой ги беще окърщил - изчезнаха и мнного се притесних тогава писах тука аи ми каза Тобо ,че за Авангарда е още рано да се разлиства и да не пипам старите пръчки които са само три но аз ги подрязвах по лекичко за да се уверя че е все още жив и те бяха зелени отвътре . днес видях на един стар клон едно листенце да се показва прави опити да се разлисти н а едно място ,но тия в саксията са на открито в градината които посадих и те са още зелени и живи, мече има около месец че и повече дано не се гътнат като стане много горещо смятам да и принеса в къщи или някъде на сянка не знам какво да ги правя за сега са под едно дърво, но саксията е пластмасова и ме е страх от жегите да не се свари :potekoha: :potekoha: :potekoha: :potekoha:
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Клематис

Мнение от maleas »

Багодаря Тобо, Мария и Кайра. :tzeluvka: :gush:
Мисля да го третирам като втора група и да го комбинирам с Miss Bateman и Blue Pillar.
Мария, мисля да сложа рабицова мрежа като конус около колоната, за да не причиня инфаркт на ММ, защото в момента майстори измазват колоната и ще е съвсем новичка и беличка.
hosta127
Кафевар/ка/
Мнения: 797
Регистриран на: Мар 31, '17, 21:50

Re: Клематис

Мнение от hosta127 »

ето ги моите резници от Авангарда

Изображение

Изображение

Изображение

това е от след големия сняг радвах се че не са аизмръзнали листенцата а после ги видях скършени ,мисля че ако не са се хванали няма да се така жизнени ,нали ? въпроса е как да ги отгледам по-нататъка от жегите да ги спася , :hmmm:


а ето го омайчиното растение след като хвъри първите листа сега се пъне да покара на ново :daaa:

Изображение
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Клематис

Мнение от maleas »

Онзи ден се завърнах отпролетното посещение на градинката на малеас2, и очаквах да видя бум на цъфтеж на Андромедата, но за съжаление, видях това, едни изчанчени цветове. Какво да правя сега? Да ги режа ли..... или да ги оставя

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Клематис

Мнение от Виола »

Албенка, той и така е интересен. Сигурно ще се оправи, едва ли можеш да направиш нещо, за да му промениш цвета. Може би не му достига слънцето, или пък е още малък и затова първите цветове са такива.
Публикувай отговор

Обратно към “Клематиси”