Препоръчайте ми рози за....

Публикувай отговор
Menti4ka
Kафенце
Мнения: 10
Регистриран на: Май 12, '16, 10:39

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от Menti4ka »

Здравейте!

Имам едно място до зид, огрявано от слънцето от 11ч до късния следобед. Мисля, че се събират 6 часа слънце и още едно място с целодневно слънце.
Искам да сложа катерливи рози, чиито листа не окапват след първия цъфтеж. Искам да цъфтят основно през лятото, цветът да е дълготраен или да цъфтят няколко пъти. Юли, август са ми най-важни.
Имам няколко катерача, които за съжаление не помня какви модели бяха, но някои цъфтят веднъж, други са ароматни и цветовете буквално за 1-2 дена преминават. На повечето част от листата опадват през лятото въпреки пръскането и остават едни рехави голи клони, които на нищо не приличат..

Според вас от тези има ли отговарящи на горните условия: Bajazzo, Aloha, Ines Sastra, Altissimo?
Приемам всякакви предложения.
Аватар
patriciq95
Двойно кафе
Мнения: 153
Регистриран на: Юли 2, '16, 23:13
Местоположение: Горна Оряховица
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от patriciq95 »

Здравейте, имам две питанки. Първо моля препоръчайте ми роза за компанията на rotkäppchen, да не става много висока може да е бяла или друг цвят. Чудя се за jeanne moreau. Красива чисто бяла роза. Харесва ми Artemis, но става висока. Мястото е огрявано цял ден от слънце.
Второ - Имам един дълъг стар каменен дувар, който исках да закрия с английски рози. Избрала съм няколко като между тях има доста място и пред тях също. Има и други цветя там. Проблема е че имам една роза Минерва която поне аз така си мисля, че ще разваля редичката. По погрешка сложена там началото на пролетта. Притеснявам се за нея дали ще и пречат розите до нея - Кралицата на Швеция и Принцеса Александра от Кент. Просто в бързината съм объркала розите трябваше там да е Munstead wood, а сега той ще се пада пред Александра... Много объркано ми стана и все го мисля.. Моля за съвет. Минерва е много крехка и някак не върви не ми се искаше да я местя нооо ако трябва .. :(
Забравих да спомена пред редицата с английски рози има още 2 които са отделени с каменна пътечка и там ще са само ниски рози от типа на флорибунди и чайни хибриди до 100 см. Цялото това място е като хълмче и исках да се почне с високи рози до ниски.
firefly
Дълго кафе
Мнения: 127
Регистриран на: Апр 11, '17, 15:37
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от firefly »

Привет, patricia95!

За първата питанка: според мен Jeanne moreau няма да е много подходяща за комбинация с Червената шапчица понеже е чаен хибрид и формата на храста е доста различна. Също на Червената шапчица цветовете ще дребнеят пред Jeanne moreau. Освен класическата комбинация червено-бяло, на мен лично много ми допада съчетанието на червени рози (особено такива, които прецъфтяват с нотки на лилавеещи тонове) с mauve цветовете. Примерно виж дали ти харесва като комбинация с Novalis на Kordes, горе-долу на една височина би трябвало да сa, особено като се контролира с подрязване. Иначе Novalis е изключително здрава роза и с този особен студен лилав цвят ще контрастира добре, обаче пък трябва да видиш за слънцето, защото тя на цял ден огряване ще прегаря. Друг вариант е Lavender Ice, Tantau. Тя е една идея по-топло лилаво и повече издържа на дълго огряване цвета, но пък тя ще ти дойде по-ниска от Червената шапчица, ако нямаш против да си поиграеш с височините, също е вариант.

За втората питанка: Минерва май по-скоро да я преместиш от там :hmmm: Тя си е флорибунда и ще се съчетава по форма на храста, но пък е по-нисичка от Дейвид Остин розите и мисля няма да стои добре в редичката. Най-ниските Остинки са към 1 метър, а тази я дават до към 70 см височина. Освен това розетката й е малко по-рехава и няма да стои толкова гъста до тях (цвета на Минерва имам предвид). Минерва всъщност може да видиш като цветово съчетание дали ти харесва с Червената шапчица, защото според мен биха стояли добре като храсти една до друга :tzvetoman:
Аватар
patriciq95
Двойно кафе
Мнения: 153
Регистриран на: Юли 2, '16, 23:13
Местоположение: Горна Оряховица
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от patriciq95 »

Здравей, firefly ще преместя Минерва и ще умувам отново. Какво ли не гледах височина цвят размер,но не обърнах внимание на формата на храста .. :hmmm: Пак ще преосмислям. А колкото до червената шапчица ми се иска нещо бяло не че комбинацията не би била чудесна, а защото повечето рози ще са ми в розавата гама и ми се искаше нещо бяло. Приемам всякакви предложения за бяла роза. :)
Аватар
patriciq95
Двойно кафе
Мнения: 153
Регистриран на: Юли 2, '16, 23:13
Местоположение: Горна Оряховица
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от patriciq95 »

Мнение за тази розичка със Роткапчен и идеи от къде да си я набавя - Poustinia?
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1917
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 223 пъти
Получил благодарност: 92 пъти

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от miltonia »

Погледни Stephanie Baronin zu Guttenberg дали ще ти хареса за компания на Червената шапчица. Тя не е висока, много цъфтежна, цветът е с подобна форма, и си е бяла роза, само при разтваряне има розов нюанс в центъра.
Аватар
patriciq95
Двойно кафе
Мнения: 153
Регистриран на: Юли 2, '16, 23:13
Местоположение: Горна Оряховица
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от patriciq95 »

Благодаря много за предложението харесва ми сега остава сао да си я набавя :)
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1917
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 223 пъти
Получил благодарност: 92 пъти

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от miltonia »

Имаше я в Оакплантс, сега не е налична, но вероятно напролет ще я предлагат пак.
Ако искаш сега да заложиш резници, ми пиши. :daaa:
firefly
Дълго кафе
Мнения: 127
Регистриран на: Апр 11, '17, 15:37
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от firefly »

Може да видиш и Alabaster или Fading sun, иначе Stephanie е много красива също ❤️
Аватар
patriciq95
Двойно кафе
Мнения: 153
Регистриран на: Юли 2, '16, 23:13
Местоположение: Горна Оряховица
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Препоръчайте ми рози за....

Мнение от patriciq95 »

Благодаря Ви на всични за предложенията и за помоща оценявам го :sheart:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”