Рози за огради - препоръки, обсъждане

Публикувай отговор
denitsavm

Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от denitsavm »

sendi1966 написа:Изображение

така изглежда от към пътя
sendi1966 написа:Изображение
Това е от вътрешната страна на двора.Искам от дясно не до оградата,понеже мъжкото не дава до оградата- да ми направи конструкция и да насея катерливи рози.та въпросът ми е на колко разстояние да сея и какви сортове са подходящи?
sendi1966 написа:Изображение
Останалата не довършена част от оградата е засега с дивата лоза.Аз си я харесвам много така,но мъжът и е вдигнал мерника,добре че няма време тази година да се занимава с нея.Водим войни за тази лоза и до никъде не сме стигнали.Добре,че на есен ще правим сватба та не му е до огради сега :dovolen:
denitsavm

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от denitsavm »

И като така започнах темата аз със въпроса на Сенди, да си кажа мнението :angel2:

Оградата е красива и си има своя чар. Аз не бих я покрила с рози, те само ще я скрият и обезсмислят :nod: Идеята за тунел над пътечката ще е оправдана само ако това е някаква централна пътека, а от другата и страна има неща, които да се крият - зеленчукова градина например. Но и в този случай мисля, че е по-удачно там да се засадят храстови рози, а не катерачи. Катерачи един или два за акцент до оградата и за това място - толкова :nod: Във всички случай обаче, ако пътеката е "главна" и натоварена е добре да се разшири поне двойно и розите да се садят на поне 70 см. от нея, защото, както казва Дал, не е никак романтично да ти късат дрехите и бодат децата :nod:
Аватар
Kika
Кафевар/ка/
Мнения: 883
Регистриран на: Юни 12, '13, 15:31
Местоположение: Димитровград

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от Kika »

И аз си мислех за катерещи рози за оградата със съседите. Дълга е около 14 метра и 2/3 от височината е мрежа, от южната стена е точно пред къщата. Гледката зад нея не е никак приятна,но този двор е малък и се притеснявам,че ако сложим стена ще е много задушно. Изображение Снимано е от улицата, оградата е вдясно. Вече съм сложила 6 рози , купени миналата година от Фидус плант, но нямат нищо общо с това което е на картинката . Та откъм улицата първите две се оказаха еднакви и изглеждат така: .................................... Изображение ............................... ,след това е "Айсберг" Изображение ................................ после бледо лилава( нямам снимка), следва тази Изображение................................. и накрая е "Хендел" (надявам се)' още не е цъфтяла. Пред тях съм сложила резници, вече добре вкоренени и някои от тях цътящи, но са си пълна изненада, защото не записвах наесен когато ги слагах . Съгласна съм на всякакви размествания, изкоренявания, допълвания и др, само да стане красиво. Ще се радвам , ако споделите някакви идеи :dovolen:
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от milena02 »

Ами Кика, то първо ти трябва да си я представиш във въображението как я искаш. И после да намерим съответните сортове. Например: искаш плътно покрита мрежа от рози в еднакъв цвят; или в контрастни цветове; или в розовата гама; или в жълтата. Или пък искаш високи храсти, но на определено разстояние един от друг, че да влиза въздух. Обаче какви храсти - изправени, или кълбовидни, или пък плачещи? С по-дребни цветове ли харесваш като мускусните хибриди, с по-богата розетка като остинките ли, с класическа чаена форма ли? Рози има всякакви. Ти само си нарисувай картинката в главата и ще ги подберем.
mama_li

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от mama_li »

Да питам, този път за една дружка
Иска да засади рози покрай телена ограда - 6 метра. На около метър в началото има стара роза от гюловете еднократки. Изложението е юг, огрява се следобед. Желанието и е да се скрива оградата, която е 1,5 висока. Големи рози, "като топки", обилно цъфтящи, по възможност ароматни.
Направих набързо една подборка, показах и ги на снимки, хареса ги, но моля за вашето компетентно мнение. .
Ето списъка
Ausfather
Charles Darwin
Crocus Rose
Crown Princess Margareth
Geoff Hamilton
Hyde Hall
Jubilee Celebration
Summer Song
Две от розите са вдъхновени от снимки на калико - ахна когато ги видя :daaa:
Та моля кажете, достатъчни ли са като брой за мястото, което има? Евентуално предложете още някоя роза, та съвсем да я объркаме, милата :lol: .
Няма само ние да лудваме с поръчките, я :angel2:
denitsavm

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от denitsavm »

Крокус май си е ниска роза и няма да стигне желаната височина :hmmm: А Summer Song не е добър избор, защото засега никой не е показал обилен и хубав храст, да не говорим за височината - или бавно расте или просто си е "бедна" на клони и цвят :snif:.

Като казваш южно изложение какво точно имаш предвид? Това е южната ограда, т.е. юг е откъм съседите или е северна ограда и югът си е откъм двора? Ако е южната ограда, да не се окаже, че ще цъфтят, но обърнати предимно към съседния двор?

Помниш ли Айсбергите на Розичка - аз лично бих заложила на такива рози, също и Рапсоди ин Блу, но аз не съм по остинките, както знаеш
elena kirilova

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от elena kirilova »

да не съм чула лоша дума за Съмър сонг :svekurva: :svekurva: :svekurva: :dovolen:
розата си е перфектна и точно днес я гледах ,че е изкарал един шиш близо 1,8 висок
единствената ми препоръка е да не е на жарко слънце защото цвета увяхва бързо,прегаря

аз също търся оптималния вариант за рози за ограда ,но нещо съм като пиле в калчища
не съм убедена ,че това което съм напоръчала из различните поръчки е най удачното
mama_li

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от mama_li »

Оградата е от южната страна на къщата, но преди обед имало засенчване от други сгради. Пропуснала съм нещо не съвсем маловажно. Местонахождение - Тетевен.
dal

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от dal »

то...всичко зависи колко са високи оградите май :nod:
ако много- в темата с катерачите
ако са по ниски- в темата за бордюрите и масивите
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от calico »

сега виждам темата
мама Ли, според мен махни Jubilee Celebration, ако някога идобщо стане 1,5 м то ще е след повече от пет години, и спрямо другите ще има дупка в оградата, както е при мен, гледам я всеки ден и ме е яд че изтървах момента да я преместя. Сега мисля гимнастики с катерачи дето ще я заобиколят отгоре.
същото важи и за Съмър сонг, не ми се вярва да стане 170-180 а толкова трябват за една мрежа.

ако аз сега правех моята мрежеста ограда, и тя е към 10 метра, бих сложила само короната на Маргарита и Хайд Хол, идеално си отиват, по 3 броя редувани, и на третата година щях да имам ограда мечта.

айде да кажем и един Грахам Томас и Скиптъра по 1 бр
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”