Рози за огради - препоръки, обсъждане

Публикувай отговор
gospodinov

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от gospodinov »

aya_vhill написа:Здравейте!
До сега само четях темите и не исках да досаждам с въпроси, но явно трябва да искам съвет и се надявам да ми помогнете, че розарските ми грешки са безчет :nod: .
Дворът ни е много открит и исках да направя една стена от рози, ама плътна и висока. Миналата есен засадих THE PRINCES TRUST 2бр и CLIMBING SNOW WHITE от едната страна и от другата- Ferdinand Pichard, Orfeo и 2бр CLIMBING GRAND CHATEAU. За един сезон някои от тях направиха височини от над 2,50м. и си мисля, че няма да спрат до тук. Въпросът ми е ако някой от вас ги има, да каже дали мога да режа височините и да ги държа до 2.50м без да им повредя цъфтежа?
Благодаря!
Тези рози на конструкция ли са или свободно стоящи?
Някаква снимка ако може да качиш, че поне на мен не ми става ясно как точно са разположени.
Не мисля, че с коригиране на височината, ще се навреди на цъфтежа, даже напротив. Ако държиш да постигнеш нещо определено като форма и размер, задължително трябва да се намесваш с ножиците пролетта.
Има тема за рязане на розите, там е описано как се подрязват катерачи.
dal

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от dal »

THE PRINCES TRUST 2бр и http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.62365
CLIMBING SNOW WHITE и това е чх роза качена на катерач...

от едната страна и от другата-
Ferdinand Pichard, - това е сорт който често боледува и малко кофти повтаря цъфтежа ....
Orfeo и 2бр - това имам и е огромно като размери , мисля че и шест метра може да метне ако има накъде
CLIMBING GRAND CHATEAU- това е роза чаен хибрид качена на катерач подложка вероятно
http://www.helpmefind.com/gardening/l.p ... 7.3&tab=36

от Брит розако ли са?
То няма грозна роза , въпросът е че чх сортове на катерачи имат проблем с повторния цъфтеж....
dal

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от dal »

aya_vhill написа:gospodinov ,
На вертикална конструкция са, но я направих около 160см висока и това е максималната височина, на която мога да ги закрепя. Затова искам да режа всичко над 2,50м , да стоят като много високи храсти, да не ги хоризонтирам и се чудя дали ще цъфтят като им режа върховете, че имам катерачи по ограда, които цъфтят по-скоро в средата и в края, отколкото в началото на клоните. Затова питам дали някой има конкретните рози, че не ги срещнах много във форума.
Розариумите са 2 бр един до друг, а розите са на по-малко от метър една от друга.
http://hobbykafe.com/forum/viewtopic.php?f=25&t=4644

http://hobbykafe.com/forum/viewtopic.php?f=25&t=2130
dal

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от dal »

aya_vhill написа:dal,
Много благодаря за отговора, но истината казвам- уплаши ме с тия размери. Мъча се да кача снимка на конструкцията, но не ми се получава днес. И да, от Бритрозако са и всички ги взех за катерачи. Не е късно да ги сменя напролет :nod:
Изображение
довечера ще ти пиша на лични , остави розите за сега...
само да видя асортимента им
dal

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от dal »

aya_vhill написа:dal
:tzvetentze:
фердиданд спокойно можеш да я преместиш нейде
вземаш това http://britrosaco.com/катерливи/Роза-PURPLE-SPLASH
напиши бюджет на лични моля те
gospodinov

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от gospodinov »

Ето една снимка, която (може би !!) олицетворяват твоята идея:
Изображение
Розата е THE PRINCES TRUSТ за другите рози не можах да намеря подобни снимки.
Според мен варианта е или да експериментираш година, две с подрязването и съответно да прецениш резултатите като цъфтеж дали те удовлетворяват (ако цитираните рози ти харесват много), или да ги подмениш, с по цъфтящи и подаващи се на оформяне.
Аватар
boggy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1353
Регистриран на: Яну 8, '13, 14:43
Местоположение: София

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от boggy »

ЗОВ ЗА ПОМОЩ – СПАСИТЕЛНА ОПЕРАЦИЯ КАТЕРАЧИ БОГИ
моля ви който може и има желание да ми помогне. Очевидно, че катерачите ми не се развиват добре. Моля ви да ми помогнете със съвети как да им помогна, за да тръгнат да се развиват добре. Признавам си, че като ги садихме не сложихме допълнителна пръст отдолу, почвата е леко камениста. слънце според мен има достатъчно за деня, поливат се всеки ден!
Но са едни хилави, бавно растящи, не правят клони, за шишове да не говорим. Едни ефирни са, цъфтят слабо. Това лято им беше 2ри сезон, знам, че се чака 3 сезона, но определно има нещо което не е както трябва.
Мога ли да купя чували с тор и да посипя отгоре им?Или ако трябва да разровя и в дупките да сложа?

Торя ги и ги пръскам редовно!

Розите са от ляво на дясно:

Elfe / Purple Skyliner / Rimosa / Icebrg Cl / Rosarium / Polka / Hydi Hall / Gream Thomas




Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от libra »

Изображение моите катерачи 1-во лято.айсберг е извисил снага на 60 см,останалите се мотаят на равно с хризантемите,за които писах преди.
Изображение Втора година,виждат се вече шишовете на около 1.5 м.Изложение юг ,в планината .
Така,че твоите са наистина забавени.Тази години можеш да се надяваш,че най-накрая ще пуснат шишове.Но може и да не пуснат и да продължат да си кретат.Тъй като изобщо не са пораснали и да има опасност от рестартиране,можеш на пролет на пресадиш ,като работата да я направиш както трябва-голяма дупка с оборска тор ,смесена с градинска почва.Естествено,махане на камъните.Това можеш и есента да го направиш,като изчакаш да видиш дали ще има шишове лятото.
Не знам дали сега има смисъл отгоре да засипваш,тъй като те тор имат,според теб,а като подобряване на структурата и състава на почвата на долу в обема ,няма как да се случи.
Това място как се полива?Има ли вероятност в земята да са останали вар и др. строителни материали от оградата?
Аватар
boggy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1353
Регистриран на: Яну 8, '13, 14:43
Местоположение: София

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от boggy »

Ми незнам за вар и строително материали :( Така си беше оградата когато я купихме :(
Хайди хола се развива най-добре, тя едиствено пусна много шишове и стана по-скоро като широк храст ,отколкото да се катери по оградата. Но като цяло слаба работа.
Лелеле ако кажа на мм ,че тябва всичките 8бр да откопаем и да засадим нанаово ще ме убие хахахах но ще се наложи определено.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от libra »

Към този момент можеш да го направиш ,без да ги рестартираш.На мен ми се наложи да местя висока роза,макар и две годишна и сега 3 -та година все още няма вид на изглед,не е достигнала вида си от преди откопаването.
Ако искаш,изчакай и това лято ,като се постараеш с регулярно поливане и тор.И ако все още не са се освестили,тогава да правите упражнението с пресаждане.
Разбира се ,можеш да ги оставиш и така и колкото вървят,толкова.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”