За начинаещите розари -с грижа и обич !

Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от calico »

Гео, не се мотай, ами поръчвай, земята не е замръзнала
ама не знам дали изпращат сега
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
slavinaj
Дълго кафе
Мнения: 102
Регистриран на: Окт 11, '18, 22:36
Местоположение: София/Мало Бучино/На балкона
Дал благодарност: 2 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от slavinaj »

Здравейте, от септември открих форума и досега се постарах да изчета всичко, което ме вълнува. Т.е. всичко за розите.

Родителите на мъжа ми имат виличка с парцел, почвата е меко казано ужасна - глина и камънак. Когато са давали парцелите всичко е било в бурени, бодли и шипки. Нищо не вирее освен рози и шипки естествено. Та от 2 години ни оставиха мястото да се грижим за него, защото нямат вече сили. И така миналата година ние с ентусиазъм се захванахме да докажем, че можем и … се изложихме, защото разбрахме, че нищо не знаем за розите. Освен овошките и боровете на двора има около 20 рози садени преди 30 - 40 години. Миналата пролет ги подрязахме следвайки съветите на свекър ми, интернет и т.н., всичко беше наред до май, когато ги нападнаха гъсеници и изядоха всичко. Да, в края на май беше красива гледка от всеки клон да излитат пеперуди, ама после беше грозно. На вилата имаше течен тор, обаче там валя до 1 август и не торих, де да знам, че имало тор на гранули, вече знам :) Така и не цъфнаха розите, 3 - 4 цвята, а обикновено цъфтят много. Та, купих една книга за розите, пълна със съвети, открих и този страхотен форум и сега кроя планове за тази година да направя нещата както трябва и да няма разочарования. Направих си календар за торене, ще подрежем розите пак, ще засадя тук-там нови и дано да стане красиво. Ние садихме преди 4-5 години 2 рози от Баумакс, водеха се катерливи - жълта и червена, двете вървят добре. Най-смешното е, че жълтата я засадихме без да знаем как, със завързаните с ластик корени, а миналата година единствена само тя растеше и цъфтеше като луда. Интересно ми е какъв и е сорта, но когато цъфне, ще питам за нея в съответната тема, засега сме я кръстили "вързаната роза".
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Havga »

Много се надявам многобройните опитни розари във форума да не забравят тази тема и да драсват по ред относно това, време ли е за поредната сложна за нас “манипулация” :)
Ама те са готини и колкото и да им е писнало да повтарят едно и също ще се притекат на помощ в точния момент :stiskam: :hihihi:
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2533
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1004 пъти
Получил благодарност: 1431 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от gevkati »

Slavinaj, голям смях падна! Много сладко! Вземи да посадиш и някое и друго иглолистно в тази каменисто-глинеста чудесия , та да те засичаме и в други теми :lol: :lol: :lol:
Моля те, разходи се в иглолистните и се ‘запали’ и по тях. Почвата ти е подходяща!
Пеперудите и при тях не вещаят красота :lol: , но ти вече си знаеш, а и никой, дори и Баумакс не ги предлага с корени, завързани с ластици!
Желая ти много ентусиазъм , енергия да твориш и да ни разказваш и успех !
slavinaj
Дълго кафе
Мнения: 102
Регистриран на: Окт 11, '18, 22:36
Местоположение: София/Мало Бучино/На балкона
Дал благодарност: 2 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от slavinaj »

Gevkati, то иглолистни има засадени, ама аз искам цвят :nod: . Свекър ми така и каза - тука виреят само рози и борчета. Аз от инат пробвах с хортензии, малини, божури, люляк, магнолия, ама наистина само розите и боровете оцеляват, и едни лавандули дето насадих преди 5 години. Исках да засадя рози наесен, ама мъжа ми каза да оправя вече засадените и тогава щял да ме остави да купувам. Най-вече защото на никой не му се копаят дупки в глината :lol: .
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13710
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 191 пъти
Получил благодарност: 380 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от zeleno »

Гео , ABBAYE DE CLUNY не е Жълтата Цветелина
Абата го продават в Тис , аз го имам / от холандото / , мога да ти дам клечки да се мъчиш , ако искаш
Едър цвят , постоянене цъфтеж , аромат не съм усетила кой знае какъв , не винаги цвета е гъст и не винаги отваря / дъжда го скапва

slavinaj , много ободряващ пост :lol:
не мисля , че липсата на торене ти е проблема , по скоро липсата на пръскане , а и прекалено ниско орязани рози - също / макар , че все пак са те надзиравали ... :hmmm:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15876
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 845 пъти
Получил благодарност: 1695 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Гео, граф »

cherry_23 написа: Яну 29, '19, 15:03 Това е жълтата цветелинка в Бритрозако https://britrosaco.com/патентни/Роза-YE ... -ROMANTICA
zeleno написа: Яну 30, '19, 08:27 Гео , ABBAYE DE CLUNY не е Жълтата Цветелина
Чери, Зеленко, може би съм в грешка аз, но в сайта на Брит Розако прочетох следното за ABBAYE DE CLUNY : "Представена от Meilland на Cote d'Azure, Франция като част от тяхната серия Романтика.'', затова реших, че трябва да е Цветелина. А и на снимката е същата, която Ава беше донесла на рождения ден. Като нищо може да съм объркала, в противен случай няма да съм Гео, нали :sblush: :semo: !

Ще питам Ава какво точно е поръчала от разсадника, защото искам абсолютно същата като нейната роза - тя имаше именно този млечно-прасковен цвят като ABBAYE-DE-CLUNY, а не беше така ясно жълта както описаната като Жълта Цветелина Романтика. Благодаря ви за включването :tzeluvka: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от calico »

Тя е, Гео. Второто й дадено име е Цветелина Романтика
нали знаете че някои рози имат по десетина имена?
Мейланд направиха серия на Името на Цветелина Романтика- освен кръщаването на червената, още дадоха това име и на една жълта и една бяла, за розова не помня.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Deleted User 1445

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Deleted User 1445 »

Гео, граф написа: Яну 29, '19, 13:48 . Моля ви, кажете ми да си я поръчам веднага, защото я искам, ама много я искам :slove: ! Отлично знам, че рози е най-добре да се садят наесен, ама аз я искам тутакси, тозчас и незабавно Изображение Изображение :angelche:
Гео, вчера получих две прекрасни остинки от Брит Розако, не се чуди, поръчвай, времето е топло, дори и при теб :lol: Изпращат хората :daaa:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15876
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 845 пъти
Получил благодарност: 1695 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Гео, граф »

Nini написа: Яну 30, '19, 15:57 Гео, вчера получих две прекрасни остинки от Брит Розако, не се чуди, поръчвай, времето е топло, дори и при теб :lol: Изпращат хората :daaa:
Нави ме, Нини :sdaaa: :ieeee: :ieeemyzh: ! С тази гълъбова душа съм много лесна... :ssmiah: . А как ухае :sooo: !!!

Междувременно Ава ми изпрати снимки на нейната жълта Цветелина и каза, че Зелено и cherry_23 са прави, но фотосите в сайта подвеждат малко. Ето я нейната (публикувам с разрешението ѝ):

Изображение

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”