За начинаещите розари -с грижа и обич !

Публикувай отговор
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от katia »

Мариана Бечева написа: Дек 20, '18, 09:00
katia написа: Дек 20, '18, 08:46 Леле какви сте!! :twisted: :tzeluvka:
Аз имам един такъв въпрос в моите очи си изглежда сериозен и смислен :mrgreen: Грийни ми даде един куп резници, а на мен ми е студено, въпреки това ще набуча по 1 пръчка от вид, ама тъй като видовете са ми доста ценни и се страхувам че не с всички пръчки ще успея, ако ги сложа в кофа с леко влажен пясък и ги прибера на студено, почти светло :angelche: и на място където да не мръзне, ще издържат ли да речем до март и тогава да ги насадя под шише а?
Как се отглеждат рози, сега се уча, ама с вкореняването понатрупах опит. :dovolen: Препоръчвам ти директно в земята, захлупи с бутилката и чакаш резултата... Избери слънчево място, на завет, натори обилно и залагай резниците. Мисля че с пясъка ще ги объркаш. Успех!
Да де, така съм садила и успеха е почти сигурен. Имам доста садени и от средата са септември до след рождения ден на хобито и от тези сега мисля да сложа от вид направо в градината но другите ми се щеше да ги запазя до пролетта, но ако и по опитните кажат че ще ги затрия ще садя всички :oops:
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Мариана Бечева »

Опитвам нещо ново за мен, заложих резници преди месец на люляк в бутилки. Наредих ги на южен прозорец на работното ми място, като се отопляваме с климатик. Засега са добре, но дали ще се вкоренят, времето ще покаже. :stiskam: Мислех да пробвам с рози, но люляка беше по-важен.
Това също е вариант.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от libra »

Затрапи ги в градината -под наклон и да се показват малко.Заедно ,подредени
и уплътнени добре.Предполагам и малко пясък в окопа" няма да им навреди.Така ,изобщо няма да ги мислиш до март.Във вашия край,предполагам ,и по-рано можеш да ги заложиш.
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от katia »

libra написа: Дек 20, '18, 09:55 Затрапи ги в градината -под наклон и да се показват малко.Заедно ,подредени
и уплътнени добре.Предполагам и малко пясък в окопа" няма да им навреди.Така ,изобщо няма да ги мислиш до март.Във вашия край,предполагам ,и по-рано можеш да ги заложиш.
Оха!!! С каква надежда чаках подобен отговор. Не само че ми е студено и замръзнало и кално :angelche: Ами и майка периодично ми брои шишетата а те надхвърлят 50 бр. В тази бройка не слагам поръчаните с корен и тези под шишета дето са си на постоянно място и стискам палци да си се вкоренят по местата. Та имам подозрения че въпреки че твърдя упорито че разбира се няма да запазя всички рози за себе си ако всички се вкоренят, майка може и да им помогне да не се вкоренят :twisted: Не че има нещо кой знае какво против моите китки ама бройката е такава че няма как да я излъжа че ако всичко оцелее няма да и закачам зеленчуковата градина. Та като види че съм наредила още 30 шишета ще я предизвикам още повече, а тя Грийни някъде толкова резника ми е нарязала :nod:
Либра благодаря ти много, садя по 1 от вид под шише и другите в трап за да не правят навалица в двора и на пролет садя на мястото на не оцелелите от есента :liubov2:
Рая

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Рая »

Счупено през януари клонче от роза, за което не можех да понеса мисълта, че ще хвърля на боклука, боднах до майчиното растение, сложих отгоре буркан и преди месец прехвърлих на постоянно място - станало млада роза с огромни корени, че и цъфтя през лятото. Така че, резник ли е - в земята, бутилка отгоре и природата ще свърши останалото. Успех! И весели празници!
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 461 пъти
Получил благодарност: 875 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от greeneyed »

Сега ти е студено, Катюшка, но през следващите 2-3 дни ще омекне и можеш да ги засадиш директно в градината под бутилка. Аз съм слагала даже от един сорт 3-4 резника с 10 литрова бутилка над тях. Всичко се хваща, да знаеш, резниците са рязани с ъкъла си , ти знаеш да вкореняваш, така че .... давай! :angel2:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от katia »

greeneyed написа: Дек 20, '18, 12:19 Сега ти е студено, Катюшка, но през следващите 2-3 дни ще омекне и можеш да ги засадиш директно в градината под бутилка. Аз съм слагала даже от един сорт 3-4 резника с 10 литрова бутилка над тях. Всичко се хваща, да знаеш, резниците са рязани с ъкъла си , ти знаеш да вкореняваш, така че .... давай! :angel2:
:tzeluvka: :gush:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от calico »

аа, отивам и аз да залагам резници, още не е замръзнала земята, развълнувахте ме
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Leila123
Кана кафе
Мнения: 516
Регистриран на: Май 19, '18, 22:33
Местоположение: София

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Leila123 »

calico написа: Дек 18, '18, 21:40 Лейла, сигурно е чаен хибрид. Щом е два метра, нищо й няма и спокойно можеш да я оставиш и така, тя явно е с яки клони. Аз не бих я рязала, дори и да се счупи някой клон, нали режеш ниско напролет.

ще ги орежеш, когато цъфне форзицията във вашия край, там дето са ти и розите.
остави ги сега, нека спят
calico, остана неорязана тая роза, както и другите. Ама те са млади. Ние преди месец и половина зазимихме на вилата и от тогава не сме стъпвали. Пролетта ще ги видя. Форзицията не знам кога цъфти там, ние обикновено ходим по-късно, че иначе е студено, но тая пролет може и да отскочим по-навреме да си нагледам цветята. :stiskam:
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от mysisu »

:?: И моите рози останаха неорязани. Нарочно. Тук съветите назад в темите са да се реже напролет. Но ... напъпили са сега. Ще измръзнат ли тези малки пъпчици? Рози на едно лято, т.е. съвсем млади /юбилея на принца, кап хорн, крейзи фор ю, феята, глоар де дижон, том-том/. На повечето има по десетина червенички подутинки в пазвите на неопадали листа - това ми прилича на напъпване. :snif: Дали това е проблем?
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”