За начинаещите розари -с грижа и обич !

Публикувай отговор
Аватар
patriciq95
Двойно кафе
Мнения: 153
Регистриран на: Юли 2, '16, 23:13
Местоположение: Горна Оряховица
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от patriciq95 »

Благодаря за съветите Libra. Да бях я уплътнила добре. Ще чакам и дано имам успех. До сега не съм засаждала рози на гол корен и се притеснявах. Отново много ти благодаря :)
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от libra »

А,пропуснах нещо важно-дори и да изсъхне клон,розата може да си събуди спяща пъпка от основата и пак да оживее.Това се вижда на пролет,като се събудят.
petya_misheva
Kъсо кафе
Мнения: 90
Регистриран на: Май 5, '16, 09:41
Местоположение: София/Враца
Дал благодарност: 6 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от petya_misheva »

Съвсем неочаквано се сдобих с две торби от така мечтания конски тор :ieeemyzh:
Имам няколко розички, садени миналата есен, съвсем са бебета. Не съм ги торила изобщо, дали сега е подходящо да им сложа по малко от конския тор или да чакам пролетта?
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от libra »

Не е подходящо ,освен това,торта каквато и да е ,трябва да е добре прегоряла.
petya_misheva
Kъсо кафе
Мнения: 90
Регистриран на: Май 5, '16, 09:41
Местоположение: София/Враца
Дал благодарност: 6 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от petya_misheva »

Благодаря Либра!
Торът е съвсем сух, но в такъв случай ще го запазя за дупките на новите рози от флорибудската поръчка, в която участвам.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от libra »

Да, в основата на новите рози слагаме,също и се зариват с тор.Може и почва.
Аватар
utro77
Виенско кафе
Мнения: 364
Регистриран на: Окт 8, '15, 11:22
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 8 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от utro77 »

Моля кажете ми кога е подходящо да се направи есенната резитба на розите и каква надземна част трябва да оставя. Розите ми са ЧХ и катерачи. 2-3 годишни. Още не съм ги подрязвала сериозно.
gospodinov

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от gospodinov »

utro77 написа: Сеп 18, '18, 15:05 Моля кажете ми кога е подходящо да се направи есенната резитба на розите и каква надземна част трябва да оставя. Розите ми са ЧХ и катерачи. 2-3 годишни. Още не съм ги подрязвала сериозно.
Защо държиш да правиш есенна резитба а не пролетна?
Принципно есента може да намалиш малко височината на розите с цел да не ги навежда и чупи снега.
Естествено има хора, които правят основна резитба есента, но според мен шанса да измръзнат е много по-голям.
По важно е да успееш да ги преспиш навреме, за да не цъфтят до първите слани.
За целта, можеш да спреш да режеш прецъфтелия цвят (края на септември - началото на октомври)и ноември да ги напръскаш с препарат на медна основа - 2%.
Аватар
молина
Виенско кафе
Мнения: 474
Регистриран на: Окт 19, '16, 18:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 3 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от молина »

gospodinov написа: Сеп 18, '18, 16:44 По важно е да успееш да ги преспиш навреме, за да не цъфтят до първите слани.
За целта, можеш да спреш да режеш прецъфтелия цвят (края на септември - началото на октомври)и ноември да ги напръскаш с препарат на медна основа - 2%.
Аз също ще пръскам за пръв път за приспиване розите. Купроцин може ли да се използва за целта и ако да, в какво съотношение се прави разтвора? Ако не става, бихте ли препоръчали конкретен препарат и насоки за приготвянето му за пръскане. Благодаря!
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от calico »

не режете розите есента, не е добре, така не може да спре сокодвижението и при късни резки студове просто измръзнат.
това разбира се може и напролет да се случи, тази пролет беше такава. Изобщо не е ли спряло сокодвижението, те вадят нови и нови клонки и филизи от срязаното и така не заспиват, и после дори и по-малко студ ги мори.

овържете и укрепете дългите клони и това е достатъчно.

Прав е Господинов за приспиването. Преди бяхме писали доста по този въпрос. В БритРозако ги приспиват с три пръскания с 2% бордолезов разтвор, почват от края на август. Но това е защото ще ги вадят за продажба на гол корен, ние няма нужда толкова рано да пръскаме. Според времето, трябва да са трайни температурите около 7-10*С през деня, сутрин може и слани да има, това не е важно.
за нас са достатъчни 1-2 предзимни пръскания с някакъв меден препарат и ако може едно следзимно, но преди развитието на пъпките. Опръсквайте клоните, не листата, да се стича разтвора, да минава през пазвите на листата, така се махат и гъбичните болести
пръска се в слънчеви дни
и спрете вече да режете прецъфтелия цвят.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”