За начинаещите розари -с грижа и обич !

Публикувай отговор
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от mysisu »

В Практикер видях, но още не съм купила.
Изпаднах в униние и разочарование, защото още една роза прилича на болна от рак. Но това е за другата тема, с проблемите.
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Havga »

Да се включа и аз от начинаещите.

Чела съм много, но ми е за първа година и едно ок от вас ще ми дойде мотивиращо.

Имам в момента два катерача, една щамба, един чаен хибрид и една флорибунда. Чакам още 7 рози на гол корен.

Значи нищо не режа сега и нищо не прибирам. Когато температурите паднат до около 10 градуса дневни (началото на ноември) пръскам с бордолезов разтвор. После още веднъж към средата-края на ноември. Обезлиствам. Чакам да стане трайно около 5-6 и тогава леко подстригвам щамбата, за да мога да я зазимя и събера в парника (увия горната присадка със зебло - естествен дишащ материал). Двата т.нар. катерача не ги пипам, защото не са толкова високи. Януари или когато температурите почнат да падат под нулата трайно, прибирам в парника (неотопляем) като увивам саксийте с нещо дишащо....
Тези на гол корен като ги засадя ги оставам вън и ги прибирам в парника, ако температурите паднат под нулата, но поне -5.
За торенето - последно торих с оранжев кристалон пред 14 дни. Тъй като ще пресадя повечето в нова пръст за рози (съдържанието е в полза на фосфора и калия) мисля да не торя до пролетта. Тази събота планирам да пресадя двата катерача, защото са в транспортни саксии.

Това ок ли е?

Единственото ми чудене е за мулчирането наесен, защото не виждам колко е влажно вътре в саксията и не знам дали ще мога да контролирам влагата...., пък и мислех на пролет да го направя....

Напролет: Февруари или началото на март (в зависимост от температурите) правя санитарна резитба на катерачите (само мъртви и преплитащи клони и леко от горе, за да оформя). Тук една вметка не съм сигурна, че са катерачи (високи са около 150-170см., но имат приличен чашовиден храст... :hmmm: , възможно е да са и храстови, но ми ги продадоха за катерливи. Със сигурност не са рамблери.
Щамбата е чаено хибридна - там подрязвам, като оставям около педя от здравите клони, като оформям като чаша.
Флорибундата ..... тук е тегаво. Тя е направена да расте като щамба, има два дебели вдървени основни клона и нагоре се разклонява, наистина нямам идея как да действам, но е простоцветна, не ме кефи особено и ще експериментирам.
Новите не ги пипам, освен ако нещо не е измръзнало.
Средата на март отварям панаира, изваждам всичко навън, торя и мулчирам :ieeee:
Какво ще кажете?
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от libra »

Добре.
Чудя се само за кристалона ,тори ли се предзимно? /Семейният алхимик не ми е достъпен в момента/
Аватар
patriciq95
Двойно кафе
Мнения: 153
Регистриран на: Юли 2, '16, 23:13
Местоположение: Горна Оряховица
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от patriciq95 »

Здравейте, имам една питанка за първа година имам катерачи - Симпатия ок 3-4 м., Фердинант Пичард и Еден - ок 1 м. Трябва ли да им увивам клоните или е достатачно да закрия основата им с почва ?
Deleted User 1445

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Deleted User 1445 »

patriciq95 написа: Окт 8, '18, 14:17 Здравейте, имам една питанка за първа година имам катерачи - Симпатия ок 3-4 м., Фердинант Пичард и Еден - ок 1 м. Трябва ли да им увивам клоните или е достатачно да закрия основата им с почва ?
patriciq95, за твое успокоение, можеш да заровиш розите около корена, но не пипай и не завивай клоните :daaa: Ето тук един пост на dal, специално за начинаещи розари :tzvetentze:
dal написа: Фев 4, '16, 19:30

освен слънчеви , студови и т.н. зони има и кълкови зони- т.е. си има едни дето вечно са с настръхнали бутчета.
Та те тези девойки ще пишат как завиват рози с юрган , как топлят здравец с калорифер и как растения за трета зона го държат лятото на парното.

Другарки и другаре , госпожици , драги приятели- аджамии !
Нужно е това октомврийско обръщение до вас !
Ще запристигат есенните поръчки рози , ще заполучавате пакетите с розите , сега твърдят че ще е навреме октомври /ноември , но реалностите показват , че розите пристигат и в декември.
Имаше поръчка ходиха до бангладеЖ по погреЖка и пристигнаха януари , малко хербарии , обаче и до сега ни цъфтят в градините , нищо че беха засушени и ги садихме по банго васил... :lol:
Та , драги приятели , розите ще пристигат в калта и в студа-това е положението-
Това се получава , защото тогава се вадят от полетата и се изпращат сортовете към търговците.
И той сега като му няма 10 култови сорта и задържа поръчките докато ги получи.
Вие ще сте напрегнати и тревожни , за парите си , за розите , с настръхнали крилца сутрин ще припкате да проверите кво пише у форума. Ще си представяте бяла мечка седнала в пряспа , а до нея вие копаете в снега дупки :mrgreen: , земята замръзнала , нещо като гулаг , каторга , кал и ужас.
Нищо такова няма да ви сполети. Ще е кално и студено , но нещата ще се получат , ще видите.
До пролетта все ще ви се иска да попитате на надморска 250 метра като мине урагана Петко с многото сняг дали ще оцелеят , ще имате своите опити да ги завиете с юрган и да им пуснете калорифер , но няма страшно - розата е яка работа !
Под земята на под педя дълбоко пръстта си е между 5 и 10 градуса и това е достатъчно вашата красавица да се окорени успешно. Пробвано е , спокойно. :nod:
Време е да поемете смаяните погледи на близките и съседите , които ще ви прогласят за пълни откачалки , като ви видят съ скафандъра и ботушите да копаете . Но , ще видят те , когато пукне пролет и цъфнат красотите , тогава идва ваш ред да им се плезите през дуварите :mrgreen:
Ако се сетя още нещо ще пиша- , а , като дойдат киснат във вода , ама първо им прерязвате корените 5-10 см /да остане ей/ , топите и като се освежат чак тогава садим , в дупките пръст тор вода отче наш зариваме отъпкваме и чакаме пролетта

Ако хептен ураганът петко стане с големи преспи , копаем дупка и ги затрапваме всичките до горе в пръстта , така се съхраняват перфектно - и това е пробвано. Така правим и ако пътят до вилата е затворен и не можем да стигнем до розовите полета на нашите мечти :nod:
Аватар
patriciq95
Двойно кафе
Мнения: 153
Регистриран на: Юли 2, '16, 23:13
Местоположение: Горна Оряховица
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от patriciq95 »

Благодаря много за информацията :) Та понеже от скоро се занимавам с тези красоти и покрай мен все съвети от едно време да се режат до долу да се увиват и тем подобни неща за розите и човек започва да се пита правилно ли е неправилно ли е, но благодарение на прекрасния форум човек научава много неща :) Благодаря отново. !
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 585 пъти
Получил благодарност: 1069 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от greeneyed »

patriciq95 написа: Окт 8, '18, 15:36 все съвети от едно време да се увиват и тем подобни неща за розите и
Аз пък се чудя къде си видяла в България увита роза през зимата. :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 393 пъти
Обратна връзка:

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от nadin »

Аз да си кажа моята болка. При мен корените на розите не мръзнат освен ако не са наводнени през зимата в най-големите студове.
Мръзнат високите клони на катерачите и то когато често се сменя силно слънце през дена с минусови температури през нощта. При такива условия , тези които цъфтят на стара клонка като Римозата, не дават цвят почти през цялата година. Аз мисля тази година да завия клоните на тази роза, колкото мога, за да видя някакъв цвят най-накрая.
В по-топлите райони на България този проблем много рядко се случва, така че зависи къде ти е градината и точно къде ти е розата ( на завет, на течение, на слънце, на сянка и т.н.)
Тоест ако не направиш никакво зазимяване или укриване на розите, почти сигурно растението ще оцелее, най-много по-капризните да пропуснат цъфтежа.
Аватар
mileni
Чист кофеин
Мнения: 5149
Регистриран на: Ное 30, '09, 14:43
Дал благодарност: 229 пъти
Получил благодарност: 82 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от mileni »

Ех Дал,липсва ми :liubov:

Надин,не помня кой,се оплакваше,от подобно мръзнене,дали не беше Бел.
Сподели,че мисли да ги сваля на земята,като рускините .Така снега ще ги покрие и напролет са кукуряк.
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/101763371167451658448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 585 пъти
Получил благодарност: 1069 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от greeneyed »

На миналогодишни клонки цъфтят рамблерите, а Римозата не е рамблер. Тази роза е любима, много разпространена в Австралия, освен във Франция, тъй че може би не е за твоя суров климат. Аз бих ти предложила Супер Екселса, рамблер , който повтаря цъфтежа. Имам Екселса, цъфти около месец и половина обилно, никак не е капризна, режа клони , че се зашуми терасата, аз режа 2-3 клона, тя пуска 5-6 нови шиша. Мога и да ти изпратя резници, вкоренява се лесно. :dovolen: Това със завиването... хмм, като си погледна катерачите, ми се вижда мисия невъзможна. :hmmm:
А ти Eden нямаш ли? 8-)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”