За начинаещите розари -с грижа и обич !

Публикувай отговор
dal

За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от dal »

Здравейте ,
Пиша ви това писмо с грижа за вас , вашето време , вашите кръст ръце , за вашите пари и вашите градини .
Прочетете тази тема и тогава може би много неща ще добият известна плътност и контури , а може и да ви послужи като рекламна брошурка на входа , или обедно меню в ресторант.
Розите по света са над 32000 като сортове и никой не е успял да ги събере на едно място , независимо че опитите продължават.
Половината рози наистина са розови , а другата половина съчетава останалите колори.
Има много видове разделителни класификатори ,и никой не е аптекарски точен , просто някои са по популярни от други и са се наложили във времето.
Розарският бизнес е бизнес за милиарди , в него има финтове , блъф , кражби на патенти , стрелба , сливания поглъщания фалити експлоатация на детски и почти робски труд. Усмихнатите 24 каратови тлъсти французи от сайтовете за продажба са същите акули , които използват 8 годишни еквадорчета и кенийчета в оранжериите за рязан цвят рози , пълни с влаги химикали отрови мухъли и какви ли не консерванти.
В бизнеса са и китайците с ментетата на популярните сортове- нищо ново под слънцето.
В България има стари традиции и доста фирми , произвеждащи легално или не патентни или не крадени или не здрави или не рози на гол корен.
Продават ги без имена под номера и чудни измислени заглавия на цени между 2-3 до 5-7 лева.
Розата Казанлък е нашата маслодайна и е световно известна , уважаван сорт .
Вашите заварени стари рози сигурно ще ви ги разпознаем и ще получат своите имена миг преди да се пенсионират .
Има и сортови рози с произход и имена на по високи цени- в темите ще разберете къде , как , колко и какво .
Не е изключено да попаднеш на прекрасни сортове от наши производители , също така и на рози с бактериален рак заразени , както се случи тази пролет с рози на Димов .Има всякакви шматки на нашия пазар , може и изумен да си познаеш снимките на розите в каталог на наш търговец , и това е ставало.
Не бъркайте производителите ни с търговците ни , не винаги съвпадат- рози можеш да си вземеш от пазари , бриколажи , практикер , баумакс , разсадници , наши интернет сайтове. И от чужбина - групово , или индивидуално.
Тук се правят групови поръчки , които имат определени предимства и недостатъци , разбира се- всеки да прочете секция поръчки и да се ориентира .
Розите виреят между 4 и 10 зона най общо казано , като България е в 6 зона - демек всички издържат на нашия климат като правило.
При най тежките зими се случва да измръзнат надземни части над преспите , но растенията се възстановяват.
Розите садим на гол корен предимно есен да не кажа зима - след 20 ноември , защото до тогава търговците ги получават от разсадниците. Това че на вас ви е настръхнало на бутчетата изобщо не означава , че и на розата и е студено , и тук 90 % от хората са се убедили на практика , че това е точно така Знам че сте зиморничави , но приберете калориферите и юрганите.
Розите предпочитат богати почви , неутрални , но на практика перфектно вървят и в глинести почви , а варуването пречи на появата на черни петна.
Поливането не става на принципа препикай вятъра , защото мокренето прекомерно на листата причинява мана , петна , ръжда
Торенето си има принципи , плюсове , минуси , сезонност , това е химия ей , и има хора дето я разбират и ще ви посъветват.
Въшките ,осите пробивачи , бръмбъри , гъсеници , акари , всичко е описано и има инфо за него.
Има теми за резитбите , за торенето , за пръскането , с какво колко кога , има теми за проблемите и за болестите , има теми за снимките на цъфналото , има теми за мечтаните рози , има теми за отделните видове рози със снимки и имена на сортовете , има по селекционери , сравнителни , най добре представили се , най разочароващи сортове- ИМА ВСИЧКО.
В темите с поръчките е пълно с текущи и с приключили. Попрегледайте , доста неща ще ви се изяснят.
Внесли сме от къде ли не десетки хиляди растения , бивало е всякак. Просто ще станете част от това множество , обединено от общи идеи.
Никой не ви гони , имате цяла зима 4-5 месеца , па и лято да си четете , да си знаете , да имате представа , за вас , за приятели , за близки.
НИКОЙ в България няма да ви научи на това на друго място , повярвайте ми.
Покрай розите ще се научите как се гледат много други китки , ще се сдобиете с тях , дворовете ви ще се подобрят подредят ще изпитвате естетическа наслада и ще го можете ЦЯЛ ЖИВОТ .
За три месеца четене ще разберете , че стоите в малка вадичка , а недалеко от вас се плиска океан .
За три месеца ще сте добре ориентирани , за шест - добре сдъвкали наученото , за две години ще сте много напред , приятно е и не е трудно
То си е и до човека де , но говорим средно като време и ефект и усилия.
ето ви секцията http://forum.hobbykafe.com/viewforum.php?f=25&start=75
Няма черни рози.
И сини няма.
И лилавите сортове , вашата мокра девича мечта на новака- наистина много добрите лилави - и те си имат и своите минуси.
И колкото по миризлив и накъдрен е един гюл , толкова е по нетраен като цвят след като цъфне .
Розите искат слънце , поне няколко часа на ден. И не може под орех , само при Калико може , но вие не сте Калико.
Катерачите НЕ СЕ СТРИЖАТ есен. Укрепват се .
Изобщо укрепената роза над 150 см висока цъфти много повече от свободно блъсканата от вятъра.
Въобще , внимателно с ножиците , има си теми и за това.
Приятно четене и добре дошли :tzvetentze:

Аз горе малко поизлъгах. Пиша не от грижа за вас , а от егоизъм , който влети нов да му пратим това , наготово и да си спестим първата вълна рошави въпроси.
Той после сам ще си хукне по баирите :mrgreen:

това долу е фотошоп и художествени похвати , а не ботанически реалности : :lol:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

никоя роза не е едновременно едроцветна , ароматна , кичеста , катереща , непрестанно цъфтяща и трайна !
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Asarina »

Дал, благодаря за писмото!
Аз тази година започнах да отглеждам рози и като начинаещ розар при всеки проблем се допитвам до форума. А като изпадна в емоционална дупка, започвам да разглеждам снимките и ми става леко на душата.
Иначе имам грандиозни планове :D. На село подготвяме три лехи за рози - общо към 35 кв. метра. Засега съм купила само 10 рози, от които 4 още не са цъфнали. Та тази есен надявам се, че ще се развихря :ieeee: И да досаждам на всички :D
Пожелавам на теб и на всички съфорумки много приятни минути с домашните ни любимци - розите! :tzvetentze:
dal

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от dal »

Да допълня докато съм подгряла :

Роза в кашпа на балкон е по скоро търговски трик да закарфичат като клиенти и тези с балконите , отколкото реална възможност
не можете да контролирате едновременно поливането , влагата , студа в кашпата / под земята на една педя дори януари температурите са около 5-7 градуса / а вашите кашпи по това време са ледени буци от снега дъжда и студа ;
ако случайно контролирате тези параметри , то розата тръгва и тогава кашпата пристяга кореновата система , а нагоре това че е цъфнало не значи че имате пълноценно растение. Можете с минитата да опитате- там поне няколко години в по големи саксии няма да имате проблем .
Катерач в саксия е нонсенс .
Мини розичките в саксийки дето се продават по магазини и от подаръчета в градината си стават напълно устойчиви зимата прекрасни цъфтящи цяло лято растения , туфи около 50 см , 80 см , метър стигат някои сортове ;
Щамбите
Вие искате пръчка с гюл отгоре. И аз искам. Обаче короните , присадките , зимите , почернялото , измръзналото , агривелото , подпирачките за шипката- щамбата е три лъжици в една паница- корени долу , нагоре шипка стъбло , над нея културен сорт.
Аз с надено въже на три парчета не бих скачала от Витиня :shock:
Но бих си направила простор да си суша дантелените фусти , разбира се :nod:
Скъпи са , може да се гледат , ефектни са , красиви са , обаче с едно наум - няколко години , и все нещо ще и се случи . Ако не е едно- друго .
Ако не второ- трето.
Тук не е нито Франция , нито северна Италия. Там няма сняг и не измръзват присадките и короните .
А и там развъдниците продават яки поне тригодишни щамбища с по 3-5-7 присадки. Тук продават най много двегодишни , с 1-2-3 присадки и плешиви асиметрични корони. Постиженията на рускините са истински подвиг , в този смисъл.
Вие способни ли сте на подвизи ?
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13525
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 257 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от kim »

Дал, благодаря ти!
Добре е човек да прочете нещо хем вдъхновяващо, хем отрезвяващо.
То от всяко дърво, свирка не става, та не знам дали и от мен ще стане розарка.Имам ентусиазъм за сега, но то си е до човек.Един ще се откаже след време, друг ще продължи.Защото то си е грижа, а пък понякога грижите идват в повече.Не е като да го боцнеш и забравиш.Сега ще си накупя рози, дето ще им търся място, обаче действам на принципа на оня, дето отишъл при шивача и рекъл, че иска да му ушият балтон към това копче.
Щом за две години изкупих семената на половин Китай от И-бей, ей за тези рози без успех, значи има надежда в мене :mrgreen:
Абе, четох аз някъде за тези рози, че били специален сорт, пък долу стъблото се нацепвало и се слаголо в различни оцветени разтвори и ставало туй чудо-невиждано.
dal написа: това долу е фотошоп и художествени похвати , а не ботанически реалности : :lol:
Изображение
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
dal

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от dal »

kim написа:Дал, благодаря ти!
Добре е човек да прочете нещо хем вдъхновяващо, хем отрезвяващо.
То от всяко дърво, свирка не става, та не знам дали и от мен ще стане розарка.Имам ентусиазъм за сега, но то си е до човек.Един ще се откаже след време, друг ще продължи.Защото то си е грижа, а пък понякога грижите идват в повече.Не е като да го боцнеш и забравиш.Сега ще си накупя рози, дето ще им търся място, обаче действам на принципа на оня, дето отишъл при шивача и рекъл, че иска да му ушият балтон към това копче.
Щом за две години изкупих семената на половин Китай от И-бей, ей за тези рози без успех, значи има надежда в мене :mrgreen:
Абе, четох аз някъде за тези рози, че били специален сорт, пък долу стъблото се нацепвало и се слаголо в различни оцветени разтвори и ставало туй чудо-невиждано.
dal написа: това долу е фотошоп и художествени похвати , а не ботанически реалности : :lol:
Изображение

много се извинявам , обаче с химически молив мога да ти направя дори кокичетата цикламени и виолетови
със стипца мога хортензиите да ги докарам от току що пребито с кол прясно месо до изсветляващ люляк на който е цвъкнала сърдита сврака

Помня този ентусиаст със семената . Не знаех , че си ти
Моля те , не се пилей в щуротии.

за кокичетата - и без да са сорт , и без да им цепя стъблото :ieeee:
Аватар
Пчела
Дълго кафе
Мнения: 146
Регистриран на: Апр 10, '13, 09:11

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Пчела »

Тъкмо изплющях един розов въпрос в друга тема и прочетох това тук. Не беше обратното честно...
"We can complain because rose bushes have thorns, or rejoice because thorn bushes have roses." Abraham Lincoln

"There are no gardening mistakes, only experiments." Janet Kilburn Phillips
violi16
Кафевар/ка/
Мнения: 899
Регистриран на: Юли 25, '10, 17:00

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от violi16 »

НИКОЙ в България няма да ви научи на това на друго място , повярвайте ми. :daaa: :daaa: :daaa: :tzeluvka:
http://violi16.snimka.bg/flowers/2014.821675" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13525
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 257 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от kim »

А, Дал, не съм била аз.Сама си се червях.Имало е още някой заблуден. :angelche:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
dal

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от dal »

никое друго растение не струва между 2 и 20 лева /1-4 кутии цигари/ , не расте и живее по 20-40 години и не цъфти по цяло лято / ако е добре подбран сорт/
орхидеята , теменужката , туфичката , кокиченцето , стръкчето нещо си са весело петно в двора , намигване за седмица две от природата!
розите са елемент от пейзажа + ароматите , значи подобрител с набухвател и ароматизатор :mrgreen:
розите са по хоризонтал , по вертикал , по диагонал , скриват гаража , дувара с падналите мазилки , грозни сухи дървета :dovolen:

Изображение

най старите растения се простират на декари и живеят столетия.

аз имам роза от моята баба.
но от нея не ми остана вече нито едно друго растение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от calico »

никоя роза не е едновременно едроцветна , ароматна , кичеста , катереща , непрестанно цъфтяща и трайна !

уви! но ние не преставаме да купуваме новите с надеждата че някоя ще е точно такава :lol:

Преди две години като влятях да търся Дарби, и ти Дал, ми каза да чета първо. И аз четох, четох, четох, цяла зима...
верно понаучих нещо, обаче имам смътното подозрение, че точно това четене ми докара вируси, острозаразно и неизлечимо е.

ама права си, всичко е точно тъй- да му мислят новите, ние само ще заменяме рози, а те ще зарозяват тепърва. голям кеф :ieeemyzh:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”