За начинаещите розари -с грижа и обич !

Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от calico »

Утро, това е от темата "Грижи за розите", http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=25&t=1722 още от първа страница дето има всичко най-важно, и където никой не чете.
Грижи веднага след засаждането

Подрежете растенията силно – късно през зимата или много рано напролет. Първо се премахват измръзналите, повредени или слаби стъбла, след това провеждаме резитбата както следва
• Чаени хибриди: съкратете силните стъбла силно – на височина 10-15 см над нивото на почвата
• Флорибунди и други цъфтящи със съцветия – съкращават се по-умерено – на 15-20 см над почвата
• Рамблери и други катерачи – съкращават се на 30-40 см височина
• Храстовите и видови рози не се режат изобщо
Тази първа резитба е от съществено значение, за да се получат здрави и силни нови леторасти – това е така, тъй като корените докато се прихванат в самото начало, не могат да изхранят повече от няколко спящи спъпки в развитието им.
Отделно, съкращаваме малко корените и премахваме от тях всяка част, която не е напълно здрава, за да се избегнат бъдещи болести по корените

Общи грижи

Подхранване: През пролетта разхвърляйте около розата общ комплексен тор, или специализиран за рози, в доза 70-100 грама на кв. м – най–ориентировъчно, една шепа тор е около 50 грама. Ако растежът силно се забави, повторете в средата на лятото.
Розите в контейнер подхранвайте на всеки няколко дни – първоначално с балансирана формула, докато пъпките се оформят, след това с формула с повече калий
аз не торя рози засадени от предната есен. Чак догодина напролет.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Veleva
Виенско кафе
Мнения: 455
Регистриран на: Юни 20, '13, 11:54
Местоположение: Русе

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Veleva »

calico, любимото ти Дарби как го орязваш?
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5593
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1667 пъти
Получил благодарност: 1834 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Тутти »

Veleva, calico вече е на път. След неделя може да я попиташ и да ти каже. Сега няма да види въпроса.
Vessi
Kафенце
Мнения: 46
Регистриран на: Яну 15, '15, 14:00

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Vessi »

Изображение Здравейте,миналата година пролетта посадих тази катерлива роза. Досега не съм имала такава и затова искам да попитам правилно ли съм оставила две стъбла или трябва да е само едно и трябва ли да се махат листата по стъблата.И на есен трябва ли да я подрязвам или катерливите не се подрязват.Благодаря за отговорите предварително.
Оля
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1078
Регистриран на: Яну 18, '17, 07:56
Дал благодарност: 26 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Оля »

Тъй като капацитетите по розите са в Гърция в момента , ще пробвам аз да ти отговоря ;) . Щом това е катерлива роза и то прясно насадена , не пипаш нищо за сега. По принцип катерливите рози не се режат, освен евентуално нещо измръзнало или счупено напролет. Когато розата стане на три, четири години, тогава може да се отреже някой по - стар клон, за да се поднови. Розата ти тази година ще се укоренява и ще прави структура, така че не очаквай да ти цъфти много този сезон. А за по - нататък - имаме една много хубава тема - " Как да накараме розите да цъфтят повече " се казваше мисля , и там много добре е обяснено и показано как да режем и хоризонтираме клоните. Смисълът е, че когато клоните на розата са хоризонтирани на 45 градуса, ще вадят цвят от всяка пазва, а така както си ги изправила сега, ще ти цъфтят само по върховете.
Vessi
Kафенце
Мнения: 46
Регистриран на: Яну 15, '15, 14:00

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Vessi »

Много ти благодаря Оля ,но само не разбрах правилно ли съм оставила две пръчки и ако избие нова от долу да я оставям ли и тя да разсте и листата по стъблото махат ли се, че моят мъж иска да ги маха ,защото смята ,че е като асма
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5268
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 92 пъти
Получил благодарност: 101 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Daniela Pargu »

И аз имам 2 подобни - два пъти ги местя /дано тази пролет съм намерила подходящото място!/
Сега нищо не махай! Ни листенца ни клонки- нека се развива!Догодина ,като се самооформи и покаже каква е -тогава
я прави по твой вкус.Така както си я сложила е добре,за да се стабилизира кореновата система.
Има време за цвят! :daaa: :daaa:
GIOIA(Джоя)

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от GIOIA(Джоя) »

От тези клончета по стеблото ще направи цветни пъпки и ще цъфти,нищо не махаш :idea:
А ако избият(надяваме се)от земята други"пръчки" ги повеждаш на там,на където искаш да растат,като за целта трябва да сложиш решетка на стената или арка,по която да се вие.
Това са основните клони на розата,които си отглеждаш 3-4 години и чак,когато започнат да цъфтят по малко и се вдървят,ги премахваш,като първо си отглеждаш нови,който ще избият от основата.
Попрочети темите в раздел рози и клематиси,има и картинки,ще ти стане по ясно :daaa:
Vessi
Kафенце
Мнения: 46
Регистриран на: Яну 15, '15, 14:00

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Vessi »

Много ви благодаря! Успешен ден ви желая!
Оля
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1078
Регистриран на: Яну 18, '17, 07:56
Дал благодарност: 26 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Оля »

Да, както ти е писала Джоя, нищо не махаш! Ако излезе нещо ново, оставяш и него. Успех!
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”