За начинаещите розари -с грижа и обич !

Публикувай отговор
slavinaj
Дълго кафе
Мнения: 102
Регистриран на: Окт 11, '18, 22:36
Местоположение: София/Мало Бучино/На балкона
Дал благодарност: 2 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от slavinaj »

Благодаря :tzvetentze: !
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Havga »

Видях, че продават в Бриколаж компост. Дали е добра идея за розите, които садих есента? Сега ще махна клечките (някакъв гаден мулч съм наслагала за предпазване) и трябва да добавя още малко почва. Да сложа ли и компост и ако да в какво съотношение? Става дума за не повече от 4-5 см. повърхностен слой. Или по добре да си купя накакъв готов тор - Осмокот, Яра мила и пр.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от calico »

Компоста не е тор, той подобрява само структурата на почвата, и няма хранителна стойност като тор.
дори и да го сложиш, няма да ти замени тора.
розите не обичат много въздушната пръст, предпочитат по-сбитата, така се укрепват по-добре
ако искаш да мулчираш с нещо отгоре саксията против прегряването - първо е рано още, и второ, можеш да ползваш 4-5 см слой чист торф. и какъвто и мулч да е, внимаваш да не опира в стеблата.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Havga »

Ох аз розите съм ги загърлила в мулч....
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от calico »

като почне да се постопля, ги отгрибваш
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Еличка »

Хайде и тук да се запиша :nod:. Есента си купих от съфорумка Eyes for you (на собствен корен, добре разклонена вече и хубави коренчета). Още декември започна да пълни пъпки и януари в снега напуска листенца. Сега са попарени :ufff: . Знам, че тази роза е първенец в цъфтежа от снимките ви, ама с всичко ли така бърза?
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1032 пъти
Получил благодарност: 1483 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от gevkati »

Моят опит сочи, че младите рози са нетърпеливо глупави. Само да им се усмихне слънцето и са готови :D
В момента в градината ми тийнейджърките, садени есента на 2018 са изкарали листа, а опитните им каки, преживяли няколко години предбалканския март, си кютат и доспиват.
Изображение
Последно промяна от gevkati на Фев 18, '19, 21:51, променено общо 1 път.
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 238 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Breda »

А моите и в зряла възраст до една си останаха глупави :lol:
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Еличка »

:lol: Е какво сега? Всичко е до възпитание ли? Явно сама съм си виновна, щото като ги садя им обяснявам колко много очаквам от тях и те бързат.
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от mysisu »

О, и моите са напъпили. Вярвам, че нищо няма да им стане в идващия студ. Моето начинание започна през есен-зима 2017. Така че съм си начинаеща. Но цъфтяха хубаво лято 2018. Сега ги чакам с нетърпение - да растат, да цъфтят, по-обилни да стават. Само с рязането не се справям - жал ми е, не мога да преодолея това, пада чудене голямо за махането на вътрешни пъпки, единствено скъсявам с хъс, почти нищо друго не направих. Скоро трябва да пръскаме може би с препарати. Хайде идвай пролет, лека-полека ще се учим от опитните тук.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”