За начинаещите розари -с грижа и обич !

Публикувай отговор
РОУЗ

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от РОУЗ »

И аз имам мръзнещи рози, включително Еден. Моите са с присадка под земята, за да не ги повивам и да им бая минимално, но клоните нагоре мръзнат и хубав храст на половината рози не съм видяла втора година, като изрежа измръзналото и каквото остане, това е.
Тази година на Еден му давам последен шанс, преместих го до стена, да му е по-топло. Да, и аз помня, че на Белл Едените мръзнат, тя имаше даже няколко на различни места из двора. Рускините го дават 6-та зона.
Аватар
utro77
Виенско кафе
Мнения: 364
Регистриран на: Окт 8, '15, 11:22
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 8 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от utro77 »

Моят Еден не мръзне, обаче хич не расте....
Надявам се догодина като трета година вече да се вземе в ръце!!!
Leila123
Кана кафе
Мнения: 516
Регистриран на: Май 19, '18, 22:33
Местоположение: София

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Leila123 »

И аз като начинаеща розарка да попитам. Днес бяхме на вилата, където са ми розите и където няма да ходим цяла зима, най-вероятно чак към април, заведи от времето. В планината е, 600мнв. Не посмях да режа розите - 2 катерача и една, която не знам каква е. Продадоха ми я за катерач и е на арка, но тя е около 60-70 см, доста цъфти и не расте. И трите са на две години. Останалите са ми нови от юни-юли тази година, взети на кол корен - два катерача за ограда ги мисля и три ЧХ и една щраб. Щрабът е La Villa Cotta, единия ЧХ е Chippendale - още мъничко, компактно храстче, което по едно време имаше 7 цвята! Другият ЧХ е Kupferkonigin, който и в момента цъфти и има още една пъпка. Та въпроса най-сетне ми е кога и как да режа розите? Бях решила днес, но като видях, че някои имат още пъпки и цъфтят, се отказах. Но и се сетих, че съм отишла неподготвена - не знаех кои как да режа, трябва ли изобщо сега или напролет, тазгодишните да ги пипам ли или не.... :hmmm: И ей такива въпроси изникнаха в главата ми...Уж отидохме да зазимяваме, сега не знам кога ще можем да идем, но най-рано след 2 седмици. Късно ли е?
Моля за подробно обяснение!! Четох и в темата за резитба, но се обърках...
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 875 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от greeneyed »

Аз съм на 550 м н.в., в Средна гора. През деня е 20 гр, през нощта е 10 гр. Сокодвижението е активно, растат клонки, някои цъфтят. Днес изрязах стари кафяви непродуктивни стъбла, те така или иначе зимата ще се повредят, разпукана им е кората. Изрязах тънките клонки, те не са узрели и също няма да презимуват. Утре ще внасям фосфорен и калиев тор в съотношение 2 към 1. През декември розите ще се подготвят за зимен покой, тогава ги намалям на половин височина. Това не се отнася за катерачите, за тях само санитарна резитба. :dovolen:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Leila123
Кана кафе
Мнения: 516
Регистриран на: Май 19, '18, 22:33
Местоположение: София

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Leila123 »

greeneyed написа: Окт 13, '18, 22:42 Аз съм на 550 м н.в., в Средна гора. През деня е 20 гр, през нощта е 10 гр. Сокодвижението е активно, растат клонки, някои цъфтят. Днес изрязах стари кафяви непродуктивни стъбла, те така или иначе зимата ще се повредят, разпукана им е кората. Изрязах тънките клонки, те не са узрели и също няма да презимуват. Утре ще внасям фосфорен и калиев тор в съотношение 2 към 1. През декември розите ще се подготвят за зимен покой, тогава ги намалям на половин височина. Това не се отнася за катерачите, за тях само санитарна резитба. :dovolen:
Благодаря за информацията! Аз мисля, че при мен е и под 10 през нощта. А кои са тези торове, които смесваш- имена имат ли? Аз имам кафяв Кристалон, който е с повече калий и тор за рози, но не си спомням името и на коя фирма беше. На розови гранули е.... :hmmm: Ако ноември/декември не успеем да отидем до вилата, фатално ли е ако останат за пролетта да ги режа? И най-накрая какво е санитарна резитба? :oops:
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1917
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 223 пъти
Получил благодарност: 92 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от miltonia »

Според правилата на форума розите се режат в края на зимата, началото на пролетта. Предзимно се скъсяват само тези клони, които са израснали прекалено и има опасност да бъдат счупени от навалял сняг. Санитарна резитба е да премахнеш изсъхналите и болни клони.
Твоите розички, Лейла, са млади и едва ли има какво да им изрежеш сега. :dovolen:
Leila123
Кана кафе
Мнения: 516
Регистриран на: Май 19, '18, 22:33
Местоположение: София

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Leila123 »

miltonia написа: Окт 14, '18, 01:14 Според правилата на форума розите се режат в края на зимата, началото на пролетта. Предзимно се скъсяват само тези клони, които са израснали прекалено и има опасност да бъдат счупени от навалял сняг. Санитарна резитба е да премахнеш изсъхналите и болни клони.
Твоите розички, Лейла, са млади и едва ли има какво да им изрежеш сега. :dovolen:
А greeneyed защо писа, че сега ги реже наполовина, без катерачите? :hmmm: Обърквам се.... Имам и една роза незнайна, която е на много години, купена с къщата. Есента я режа на около 60см примерно, пролетта още по-ниско. Цъфти непрестанно цяло лято, дори и сега имаше пъпки. В момента вече е 2.50м висока може би. Правилно ли постъпвам с нея?
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Havga »

Хей начинаещи розарки, завихте ли розите? Моите са вече с юргани. Оставих едни минита и една флорибунда на волята на снеговете за експеримент, без укритие. Ясно ми е, че розарите с опит вече не се вълнуват от презимуването, но сигурно има и такива като мен, на които им е първа година?
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от calico »

Лейла, сигурно е чаен хибрид. Щом е два метра, нищо й няма и спокойно можеш да я оставиш и така, тя явно е с яки клони. Аз не бих я рязала, дори и да се счупи някой клон, нали режеш ниско напролет.

ще ги орежеш, когато цъфне форзицията във вашия край, там дето са ти и розите.
остави ги сега, нека спят
Последно промяна от calico на Дек 18, '18, 21:44, променено общо 1 път.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от calico »

Havga написа: Дек 18, '18, 17:23 Хей начинаещи розарки, завихте ли розите? Моите са вече с юргани. Оставих едни минита и една флорибунда на волята на снеговете за експеримент, без укритие. Ясно ми е, че розарите с опит вече не се вълнуват от презимуването, но сигурно има и такива като мен, на които им е първа година?

саксиите ли изолираш?
снега не може да ги повреди, дори ги защитава, ако ги навали не го махай
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”