За начинаещите розари -с грижа и обич !

Публикувай отговор
Аватар
liljana
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1128
Регистриран на: Фев 5, '10, 11:46
Местоположение: Пловдив

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от liljana »

Ровнах,още преди седмица,има и под и над присадката.Благодаря!Абе,да беше орха...лесно,но това с розите...голям зор..листата са еднакви,само по-светли и малко по-тъмни...
http://liljana.snimka.bg/flowers/orhi-v ... 8.30411789" onclick="window.open(this.href);return false;
Не можеш да състариш мисълта. Можеш да състариш само формата.
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от mysisu »

Като начинаеща, моля, помогнете - удачно ли е да сложа мулч за рози, видях да се продава такъв и се чудя дали да го ползвам за предпазване зимата.
gospodinov

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от gospodinov »

mysisu написа: Сеп 26, '18, 20:57 Като начинаеща, моля, помогнете - удачно ли е да сложа мулч за рози, видях да се продава такъв и се чудя дали да го ползвам за предпазване зимата.
Удачно е, мулча предпазва от загуба на влага, потиска развитието на плевели и с времето се превръща в почва, с което подобрява почвената структура.
Какъв е мулча?
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от mysisu »

Благодаря! Видях в брошура на практикер "мулч за рози", друго не зная.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5271
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 101 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Daniela Pargu »

Вземала съм преди 2-3 год немски мулч за рози и бях страаашно
доволна!Розите ми се развиваха прекрасно с мулча- в него има и подходяща тор-
цъфтяха и пуснаха хубави равномерно разположени клонки и не боледуваха!
Благодаря за инфото, къде има такъв мулч,дано да е от същия вид :stiskam: :stiskam:
Но какъвто и да е - ще си взема :ieeemyzh: :ieeemyzh:
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от mysisu »

В Практикер видях, но още не съм купила.
Изпаднах в униние и разочарование, защото още една роза прилича на болна от рак. Но това е за другата тема, с проблемите.
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Havga »

Да се включа и аз от начинаещите.

Чела съм много, но ми е за първа година и едно ок от вас ще ми дойде мотивиращо.

Имам в момента два катерача, една щамба, един чаен хибрид и една флорибунда. Чакам още 7 рози на гол корен.

Значи нищо не режа сега и нищо не прибирам. Когато температурите паднат до около 10 градуса дневни (началото на ноември) пръскам с бордолезов разтвор. После още веднъж към средата-края на ноември. Обезлиствам. Чакам да стане трайно около 5-6 и тогава леко подстригвам щамбата, за да мога да я зазимя и събера в парника (увия горната присадка със зебло - естествен дишащ материал). Двата т.нар. катерача не ги пипам, защото не са толкова високи. Януари или когато температурите почнат да падат под нулата трайно, прибирам в парника (неотопляем) като увивам саксийте с нещо дишащо....
Тези на гол корен като ги засадя ги оставам вън и ги прибирам в парника, ако температурите паднат под нулата, но поне -5.
За торенето - последно торих с оранжев кристалон пред 14 дни. Тъй като ще пресадя повечето в нова пръст за рози (съдържанието е в полза на фосфора и калия) мисля да не торя до пролетта. Тази събота планирам да пресадя двата катерача, защото са в транспортни саксии.

Това ок ли е?

Единственото ми чудене е за мулчирането наесен, защото не виждам колко е влажно вътре в саксията и не знам дали ще мога да контролирам влагата...., пък и мислех на пролет да го направя....

Напролет: Февруари или началото на март (в зависимост от температурите) правя санитарна резитба на катерачите (само мъртви и преплитащи клони и леко от горе, за да оформя). Тук една вметка не съм сигурна, че са катерачи (високи са около 150-170см., но имат приличен чашовиден храст... :hmmm: , възможно е да са и храстови, но ми ги продадоха за катерливи. Със сигурност не са рамблери.
Щамбата е чаено хибридна - там подрязвам, като оставям около педя от здравите клони, като оформям като чаша.
Флорибундата ..... тук е тегаво. Тя е направена да расте като щамба, има два дебели вдървени основни клона и нагоре се разклонява, наистина нямам идея как да действам, но е простоцветна, не ме кефи особено и ще експериментирам.
Новите не ги пипам, освен ако нещо не е измръзнало.
Средата на март отварям панаира, изваждам всичко навън, торя и мулчирам :ieeee:
Какво ще кажете?
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 87 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от libra »

Добре.
Чудя се само за кристалона ,тори ли се предзимно? /Семейният алхимик не ми е достъпен в момента/
Аватар
patriciq95
Двойно кафе
Мнения: 153
Регистриран на: Юли 2, '16, 23:13
Местоположение: Горна Оряховица
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от patriciq95 »

Здравейте, имам една питанка за първа година имам катерачи - Симпатия ок 3-4 м., Фердинант Пичард и Еден - ок 1 м. Трябва ли да им увивам клоните или е достатачно да закрия основата им с почва ?
Deleted User 1445

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Deleted User 1445 »

patriciq95 написа: Окт 8, '18, 14:17 Здравейте, имам една питанка за първа година имам катерачи - Симпатия ок 3-4 м., Фердинант Пичард и Еден - ок 1 м. Трябва ли да им увивам клоните или е достатачно да закрия основата им с почва ?
patriciq95, за твое успокоение, можеш да заровиш розите около корена, но не пипай и не завивай клоните :daaa: Ето тук един пост на dal, специално за начинаещи розари :tzvetentze:
dal написа: Фев 4, '16, 19:30

освен слънчеви , студови и т.н. зони има и кълкови зони- т.е. си има едни дето вечно са с настръхнали бутчета.
Та те тези девойки ще пишат как завиват рози с юрган , как топлят здравец с калорифер и как растения за трета зона го държат лятото на парното.

Другарки и другаре , госпожици , драги приятели- аджамии !
Нужно е това октомврийско обръщение до вас !
Ще запристигат есенните поръчки рози , ще заполучавате пакетите с розите , сега твърдят че ще е навреме октомври /ноември , но реалностите показват , че розите пристигат и в декември.
Имаше поръчка ходиха до бангладеЖ по погреЖка и пристигнаха януари , малко хербарии , обаче и до сега ни цъфтят в градините , нищо че беха засушени и ги садихме по банго васил... :lol:
Та , драги приятели , розите ще пристигат в калта и в студа-това е положението-
Това се получава , защото тогава се вадят от полетата и се изпращат сортовете към търговците.
И той сега като му няма 10 култови сорта и задържа поръчките докато ги получи.
Вие ще сте напрегнати и тревожни , за парите си , за розите , с настръхнали крилца сутрин ще припкате да проверите кво пише у форума. Ще си представяте бяла мечка седнала в пряспа , а до нея вие копаете в снега дупки :mrgreen: , земята замръзнала , нещо като гулаг , каторга , кал и ужас.
Нищо такова няма да ви сполети. Ще е кално и студено , но нещата ще се получат , ще видите.
До пролетта все ще ви се иска да попитате на надморска 250 метра като мине урагана Петко с многото сняг дали ще оцелеят , ще имате своите опити да ги завиете с юрган и да им пуснете калорифер , но няма страшно - розата е яка работа !
Под земята на под педя дълбоко пръстта си е между 5 и 10 градуса и това е достатъчно вашата красавица да се окорени успешно. Пробвано е , спокойно. :nod:
Време е да поемете смаяните погледи на близките и съседите , които ще ви прогласят за пълни откачалки , като ви видят съ скафандъра и ботушите да копаете . Но , ще видят те , когато пукне пролет и цъфнат красотите , тогава идва ваш ред да им се плезите през дуварите :mrgreen:
Ако се сетя още нещо ще пиша- , а , като дойдат киснат във вода , ама първо им прерязвате корените 5-10 см /да остане ей/ , топите и като се освежат чак тогава садим , в дупките пръст тор вода отче наш зариваме отъпкваме и чакаме пролетта

Ако хептен ураганът петко стане с големи преспи , копаем дупка и ги затрапваме всичките до горе в пръстта , така се съхраняват перфектно - и това е пробвано. Така правим и ако пътят до вилата е затворен и не можем да стигнем до розовите полета на нашите мечти :nod:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”