За начинаещите розари -с грижа и обич !

Публикувай отговор
Мариела
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Юни 7, '17, 22:52
Местоположение: Горна Оряховица
Дал благодарност: 168 пъти
Получил благодарност: 160 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от Мариела »

Изображение
Сега ми изглеждат много рехави
Аватар
patriciq95
Двойно кафе
Мнения: 153
Регистриран на: Юли 2, '16, 23:13
Местоположение: Горна Оряховица
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от patriciq95 »

Здравейте, имам една питанка наложи се да местя една роза неочаквано поради продажба на къщата в началото на август. За съжаление доста и повредихме корена и остана към по-малко от две педи дебел корен и няколко мустачки така да кажа. Скъсих розата малко. Пусна листенца но напоследък сякъш гасне бавно. Единия целия клон изсъхна и сега тръгнаха и листенцата на последния клон. Моля помогнете какво да правя. Не знаех че трябва доста да се скъсят клоните. А ипри засаждането посипах раната на дебелия корен с вкоренител. Незнам и аз защо...
И още нещо при розите на гол корен есента като се засадят трябва ли да се подрязват или чак рано на пролет? Само присадката ли се загробва или цялата роза ? И каква е ролята на борделезовия разтвор не можах да разбера защо се пръскат розите. Може ли някой да ми обясни? Знам че преди да ги засадя трябва да им подрежа леко коренчетата до здраво и да ги натопя цяла нощ във вода после в дупка с дренаж или малко угнил тор на дъното заривам и поливам. Благодаря предварително :)
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от libra »

За старата роза аз не виждам някави големи прегрешения.Някои неща са извън нашия контрол.Освен редовно поливане ,повече друго не прави.Уплътнила си я добре ,предполагам.Трябвало е да я подрежеш макс до 40 см.,за да улесниш вкореняването.
Розите на гол корен са подрязани достатъчно,те не идат цели рози,по горната причина.Първата година подрязваш само санитарно,а не формиращо,защото няма нищо за подрязване.Те са в покой през зимата и нищо няма да расте.
Заравя се горе долу около присадката.И по двата начина сме садили.Зарива се с оборски тор или поне почва.На пролет рно се отравя внимателно,да не се отронят пъпките.
Бордолезовият разтвор е за дезинфекция и по-лесно падане на листата късно есен.
При саденето зариваш до половината ,леко с обувка уплътняваш наоколо и леко поливаш,после зариваш до горе и пак.Накрая оборската тор.За след първата година вече не ги заривам.
Аватар
liljana
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1128
Регистриран на: Фев 5, '10, 11:46
Местоположение: Пловдив

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от liljana »

Благодаря...колко четене ме чака...
http://liljana.snimka.bg/flowers/orhi-v ... 8.30411789" onclick="window.open(this.href);return false;
Не можеш да състариш мисълта. Можеш да състариш само формата.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от libra »

Всички сме чели много .Който има отношение към градината си ,иска да се грижи добре.Ако това го няма ,купуваш първото ,което видиш ,садиш и повече не те интересува.Няма как да се получи градина,дори и само с трева ,без знания и грижа.
Аватар
patriciq95
Двойно кафе
Мнения: 153
Регистриран на: Юли 2, '16, 23:13
Местоположение: Горна Оряховица
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от patriciq95 »

Благодаря за съветите Libra. Да бях я уплътнила добре. Ще чакам и дано имам успех. До сега не съм засаждала рози на гол корен и се притеснявах. Отново много ти благодаря :)
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от libra »

А,пропуснах нещо важно-дори и да изсъхне клон,розата може да си събуди спяща пъпка от основата и пак да оживее.Това се вижда на пролет,като се събудят.
petya_misheva
Kъсо кафе
Мнения: 90
Регистриран на: Май 5, '16, 09:41
Местоположение: София/Враца
Дал благодарност: 6 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от petya_misheva »

Съвсем неочаквано се сдобих с две торби от така мечтания конски тор :ieeemyzh:
Имам няколко розички, садени миналата есен, съвсем са бебета. Не съм ги торила изобщо, дали сега е подходящо да им сложа по малко от конския тор или да чакам пролетта?
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от libra »

Не е подходящо ,освен това,торта каквато и да е ,трябва да е добре прегоряла.
petya_misheva
Kъсо кафе
Мнения: 90
Регистриран на: Май 5, '16, 09:41
Местоположение: София/Враца
Дал благодарност: 6 пъти

Re: За начинаещите розари -с грижа и обич !

Мнение от petya_misheva »

Благодаря Либра!
Торът е съвсем сух, но в такъв случай ще го запазя за дупките на новите рози от флорибудската поръчка, в която участвам.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”