Рози за сянка

dal

Рози за сянка

Мнение от dal »

Нека има и такава тема
Все пак под сянка традиционно се разбира поне 2-3 часа някакво огряване
Тук ще оставя няколко подборки от сайтове , които могат да са полезни .
Общо взето сортовете съвпадат без особени отклонения
За английските на Остин си знаете - нашата пролет е тяхното лято :daaa:

https://www.roguevalleyroses.com/rose/s ... nt?page=13- тук има и втора бленда за особено устойчиви

http://www.heirloomroses.com/care/shade-tolerant-roses/още един филтър

http://www.rosebook.ru/articles/stati-o ... -poluteni/статия на руски и долу пак списък -всеки сорт отваря описателна страница в енциклопедията...

Най грубо и схематично казано в рамките на общите принципи - така както най миризливите окапват най бързо , така най белите и най пурпурните търпят най много засенчване ...; колкото е по дълга , толкова повече търпи сянка -рамблери муск стари паркови видови и т.н.
незабравка

Re: Рози за сянка

Мнение от незабравка »

Четох някъде за Lolita Lempicka,че е толерантна на сянка.На Мейланд е има я и като чаен хибрид и като катерлива-много ароматна
Изображение
Изображение
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Рози за сянка

Мнение от milena02 »

Супер тема! Предстои ми есента да оформям задната, северна част от двора. Покрай цялата каменна ограда смятам да засадя мадами Алфред Карие - само тях, ще дойдат към 10 храста един до друг, ще ги хоризонтирам по дувара, а част от клоните ще го прехвърлят. А пред въпросния дувар на разстояние 5-6 метра има една чудничка пътечка, която се огрява сутрин до към 12 часа и после следобед след 17 часа. Мисля да се е утепало за една редица от 7-8 остинки (бях ги отписала като артикул подходящ за моята градина, ама се сетих за това местенце). Бива ли го планът като така?
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13702
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 177 пъти
Получил благодарност: 361 пъти

Re: Рози за сянка

Мнение от zeleno »

Това за остинките звучи чудесно :daaa:
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Рози за сянка

Мнение от milena02 »

А някой Mme. Alfred Carrière въди ли? Гъвкави ли са им стеблата, стават ли за хоризонтиране? Питам тук, защото темата е за рози за сянка.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Рози за сянка

Мнение от calico »

milena02 написа:А някой Mme. Alfred Carrière въди ли? Гъвкави ли са им стеблата, стават ли за хоризонтиране? Питам тук, защото темата е за рози за сянка.
току що й пуснах в другата тема снимка на моята, качена вече на ябълката.
другата ми Мадам е по-малка, тя е на още по-голяма сянка

ето това място между дувара и къщата, макар и изток, е доста сенчесто и не много светло. тук по средата му пряко слънце няма, само в краищата на около метър по за два часа огрява.
Изображение
на дървото е мадам Алфред, в дъното на банята е Дуранче Анчиан Розе., между нея и зад арката, не се вижда, е Andre Turcat, а отпред пред зелената тревичка са наредени последователно Лариса, Амбър Куин, , Jude the Obscure, Мооди Блу, Лавендер Айс, Bright as a Button, Geoff Hamilton и Зоик. нова там е само Bright as a Button, другите си цъфтяха нормално.

освен това да допълня, че при мен на доста сянка е и Компасион, малко се изкриви към светлината, но си цъфти. забелязвам че с розите на сянка проблема е че много бавно се адаптират и нарастват, закъсняват може би с около две години спрямо нормалното. Трябва да имате търпение да ги изчакате по-дълго време, те после се отплащат
Последно промяна от calico на Мар 25, '13, 14:43, променено общо 2 пъти.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
dal

Re: Рози за сянка

Мнение от dal »

Изображение Mme Alfred Carriere
на снимката са няколко броя рози , за какъвто план пишеш по горе ;
тази градина е нещо изключително , а горната снимка е от нея :руснаци във Франция сделали
http://jardin.riis.fr/index.php/2009-08 ... 49-06.htmlето тука можеш да си разглеждаш до изтръпване :D
дали защото е зона 8 , а старушката мадам обича повечко топлина- не знам ;стъблата са перфектни гъвкави , пластични и дълги , и 4-5 метра не е проблем за нея
по късно ще пусна от другия комп снимки от моята мадам , нещо сме в противоречиви отношения от миналото лято :|
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2007
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: Рози за сянка

Мнение от dolli »

Аз правих тази есен /по-точно тази зима/ един малък розариум на сянка. Не на пълна сянка, но на доста, падаща и от дървета и от сгради, различна в различните часове на деня. Заложих на старинните рози. Посадила съм тези: Souvenir du Dr. Jamain, Mme. Plantier, Buff Beauty, Reine des Violettes, Louise Odier, White Meidiland, Paul Neyron, Long John Silver, Jaques Cartier, Rose de Rescht. По-високите от тях са посадени във форма на "Г", зад тях е оградната мрежа със съседката, като идеята е да станат високи храсти и да скрият пейзажа оттатък. Трите по-ниски са композирани около бъдещата дупка на бъдещото езерце :angelche: . Розите, за съжаление, са все от Петрович плюс една унгарка, което означава че едва след две години най-рано ще видя дали ще се получи търсения ефект.
Последно промяна от dolli на Мар 25, '13, 15:04, променено общо 1 път.
dal

Re: Рози за сянка

Мнение от dal »

сортовете ти са като по учебник за сенчест розариум :tzvetentze:
и на петрович доста бързо порастват , няма да чакаш толкова дълго да видиш цъфтежа
понеже имаш доста старинни , или с такава генетика - коренищата ще са като софийското метро :lol: , ами копайте езерцето овреме , :hihihi:

но розите ги изтегли по далеч от езерото ....и ако трябва някакви-почвопокривни стелещи се само рози за акцент , те са натрапчиви до вода , стоят като пластмасови обеци до муселинена рокля
Изображение
Изображение

за до езерата , т нар плитка зона добре застават друг тип растителност - камъни треви папури кани кали ириси сибирики енкати зюмбюли водни лилии и т.н.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Рози за сянка

Мнение от calico »

аз съм пълна с рози на сянка. Като изключим розите в доматения двор покрай басейна, които са на пълно 12 часово слънце, всичко в предния двор, дето ми е истинската градина е на различна степен сянка. Най-много там около 4 часа огрява розите на елипсовидната леха, а 4 часа се водят полусянка.
ето тук снимката е правена точно по обяд. това е гърба на розариума между двата ореха, отпред все пак има слънце, но отдад никога не пече. На снимката се виждат Бюф Бюти, Балерината, Вестерланд, и до нея не се вижда но е там Розариум Уетерсен - всички те под клоните на ореха
Изображение

ето ги отпред, по същото време, вече ги е огряло и ще ги грее до към 15,30 ч. Изображение

ето тази групичка също е на сянка, тук пече около два часа преди обяд, но все пак не е много тъмно макар и сянка, над нея като чадър е дивата круша
Изображение


много още мога да показвам за сенките, но спирам
Последно промяна от calico на Мар 25, '13, 15:14, променено общо 1 път.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”