Рози за сянка

Vall
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Фев 15, '17, 13:57
Местоположение: Пловдив

Re: Рози за сянка

Мнение от Vall »

calico написа:
milena02 написа:А някой Mme. Alfred Carrière въди ли? Гъвкави ли са им стеблата, стават ли за хоризонтиране? Питам тук, защото темата е за рози за сянка.
току що й пуснах в другата тема снимка на моята, качена вече на ябълката.
другата ми Мадам е по-малка, тя е на още по-голяма сянка

ето това място между дувара и къщата, макар и изток, е доста сенчесто и не много светло. тук по средата му пряко слънце няма, само в краищата на около метър по за два часа огрява.
Изображение
на дървото е мадам Алфред, в дъното на банята е Дуранче Анчиан Розе., между нея и зад арката, не се вижда, е Andre Turcat, а отпред пред зелената тревичка са наредени последователно Лариса, Амбър Куин, , Jude the Obscure, Мооди Блу, Лавендер Айс, Bright as a Button, Geoff Hamilton и Зоик. нова там е само Bright as a Button, другите си цъфтяха нормално.

освен това да допълня, че при мен на доста сянка е и Компасион, малко се изкриви към светлината, но си цъфти. забелязвам че с розите на сянка проблема е че много бавно се адаптират и нарастват, закъсняват може би с около две години спрямо нормалното. Трябва да имате търпение да ги изчакате по-дълго време, те после се отплащат
Здравейте, от скоро съм във форума и се ограмотявам за прекрасните ми любими рози :) Но двора ми с ширина 3,50 макар, е с източно изложение е и между два калкана и много ме затруднява в избора на цветя. Ние сме новодомци и до сега този двор е бил пустош, но сега го изчистихме, сложихме камък и стана уютно. А относно розите знам, че са слънцелюбиви... Но сега като четох във форума, забелязвам, че вашия двор е едно към едно с моя и реших да ви попитам от къде мога да си ги закупя като вашите рози, които доказано виреят на сянка :) и ако можете да ми дадете съвет за други цветя, които виреят сравнително добре на такива условия. Също така планувам розите да са в големи саксии, защото от двете страни са жилищни сгради и не мога да рискувам да си поливам ежедневно и да наливам вода в основите на сградите. Моя двор се огрява от слънцето само в ранните часове до 10-11 часа сутринта, като слънцето се движи непрестанно, а едната стена си е северна и няма никакво слънцегреене . Но дори и на това малко слънце мога да се радвам само пролетно летния период, есента и зимата няма никакво слънце, но за сметка на това двора е светъл, може би става някакво отражение от прозорците на сградите. Ще се радвам, ако отделите време да ми дадете някой съвети :) Благодаря предварително! :) Аз живея в Пловдив, тук климата е по-топъл и вероятно и това има значение.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Рози за сянка

Мнение от calico »

Вал, я виж в това френско село как са садени розите до сградите и колко място имат до основите
http://www.sweet-live.ru/post367056196/

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

това разбира се изисква прикрепяне, но не е невъзможно
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Vall
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Фев 15, '17, 13:57
Местоположение: Пловдив

Re: Рози за сянка

Мнение от Vall »

Охх момичета спря ми дъха направо! Такава красота! До вчера слагахме камъка, а сега май ще карам мъжа да ми отваря дупки за рози :) Eто го и моя скромен двор :)" onclick="window.open(this.href);return false; още в процес на изграждане :) А сега да ви дам и аз малко полезна информация, нищо че съм новак :) Открих сортове рози, които са подходящи за декорация на северни стени, което ще рече, без никакво слънце целогодишно!!!! Не вярвах че е възможно, но това са розите : http://www.davidaustinroses.co.uk/speci ... cing-walls" onclick="window.open(this.href);return false;. Има шанс и за моята сенчеста градина!!! :)))
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Рози за сянка

Мнение от zeleno »

с камъка мнооогоооо се се постарали :daaa:
красиво , много мераклийско
но виждам , че и навес има
та , избираш си една роза , максимум две , че не виждам място за повече
и продължаваш с четенето ;)
http://www.rosebook.ru/articles/posadka ... yh-sortov/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
inik
Кафе с мляко
Мнения: 257
Регистриран на: Мар 30, '15, 16:03
Местоположение: с. Волуяк

Re: Рози за сянка

Мнение от inik »

Вал, тези рози са добре познати, но не мисля, че ще могат да виреят хич без никакво слънце. Трябва си им малко огряване. Ти каза, че до 10-11 има слънце, на това място сигурно ще станат, може би няма да цъфтят толкова пищно като на снимките, но на пълна сянка не вярвам. На калико градината е сенчеста, но доколкото съм я чела тук сянката е от орехите. Което значи, че докато орехите са обезлистени, розите получават слънчева светлина. Най- издържлива на сянка според мен е Mme Alfred Carriere :daaa:

Лелееее, Калико, отде ги извади тези снимки - свят ми се зави :liubov2: Ей на такова място искам да живея :nod:
elena kirilova

Re: Рози за сянка

Мнение от elena kirilova »

момичета и момчета,
трябва ми чаен хибрид или височка флорибунда за сянка
дайте предложения моля ви
Deleted User 1445

Re: Рози за сянка

Мнение от Deleted User 1445 »

Ели, колко да е сянка, поне 2-3 часа греене няма ли да ѝ отпуснеш :lol:
Twilight Zone - грандифлора, Ashley - ЧХ -прочетено при рускините, че става за сянка, Gruss an Aachen, Playboy (Floribunda),
Американското розено общество препоръчват следните флорибунди за сянка - Our Lady of Guadalupe, Julia Child, ‘French Lace
Някои от розите ги имам, но са 5-6 часа на слънце :daaa: идея нямам дали ще издаянат на сянка. На сенчесто са ми Принцеса сибила люксенбургска, Рапсоди ин блу и пак прегаря цвета, но те не се вписват в характеристиката на храста.

Я, Our Lady of Guadalupe била страхотна симпатяжка :potekoha:

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”