Розите на Мейланд - любов и романтика

Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите на Мейланд - любов и романтика

Мнение от calico »

Мини Едена има много малко общо с двата Едена - розовия и белия.
нищо особено
катерач, с по-дребен розово-бял цвят. Не е лош, но не е зашеметяващ. Освен ако не стане зашеметяващ :lol:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Розите на Мейланд - любов и романтика

Мнение от dar »

calico написа:Даре, всяка бледорозова роза отдалеч ще изглежда бяла, която и да е.
ако искаш ефект отдалеч просто не слагай розови рози, а червени, жълти, лилави.
аз не мисля, Едените- който и да е от тях, са рози за арка. Те стават широки долу, а това освен че не стои красиво на арка, не може и да се управлява. Ще се принудиш да режеш базални клони, и това ще е за сметка на цъфтежа и развитието на розата.
Защо ,като можеш да намериш подходящо място за Едените - стена, беседка, пирамида и пр. Арките стоят красиво с рамблери, те просто следват линията на арките и тогава е добре за окото. Иначе ще има обрасли и обезформени отдолу арки

Арката е избор, който предшества избора на розата. Искам да кажа, че щом си избрала да имаш арка, вече си ограничила избора на розите по нея - не може да сложиш розата, която ти е любима, а която е подходяща. Погледни с търсачката и виж колко рози Еден ще намериш до ограда, стена, обелиск, и колко на арка. Ако Еден беше роза за арка, щеше да е пълно със снимки на Еден на арка.
мислиш ли, че това нещо може да се подведе по арка?
Изображение
Калико, много ти благодаря за помощта.Явно ще преосмилям всичко отначало. На първо време напролет трябва да местя Едена. Ни имам беседка, ни празна ограда ще го мъча на обелиск. С по- малко яра мила и грижи се надявам да не стане тъй мощен като на снимките. Отивам пак да гледам рамблерите, които ми препоръча.
Аватар
dannaia
Виенско кафе
Мнения: 492
Регистриран на: Юни 12, '17, 18:33
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Розите на Мейланд - любов и романтика

Мнение от dannaia »

Някой от вас отглежда ли "Swany" на Мейланд - бяла и розова и би ли споделил впечатления?
Търся я.
rosi-m
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1986
Регистриран на: Ное 19, '14, 19:54

Re: Розите на Мейланд - любов и романтика

Мнение от rosi-m »

dannaia написа:Някой от вас отглежда ли "Swany" на Мейланд - бяла и розова и би ли споделил впечатления?
Търся я.
Аз имам бялата
а от есента и розовата
но още не е цъфтяла при мен
Ето бялата много съм доволна и е красива
Изображение

Изображение
Deleted User 3996

Re: Розите на Мейланд - любов и романтика

Мнение от Deleted User 3996 »

Зачетох се за Pink Eden rose - Margaret Mаe и попаднах на историята на тази роза.
Изненадах се защото мислех, че е Френска.
А тя е открита като мутация от инженер в Америка, който я кръщава на името ма майка си и я патентова.
Историята е мила и трогателна.
https://www.houzz.com/discussions/30086 ... imber-2015
И какво ли ще рече открита като мутация ?
Дали семената са се опрашили с друга роза и след това са ги посели или случайно са поникнали под розата :hmmm:
Жалко, че никой от форума не сее семената от розите си !
Какви ли нови сортове щяхме да открием :dovolen:
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Розите на Мейланд - любов и романтика

Мнение от libra »

Със семена от рози се занимават само хибридизаторите.Такива като нас са прости градинари.
В този случай предполагам ,че на резник се е получила мутацията и след това тази мутация е можело да се размножава ,поддържайки стабилно новия сорт.
Иначе,каквито и семена да паднат ,те няма да повторят майчиното растение.А и до сега не съм виждала роза да е поникнала под някой храст.
Deleted User 3996

Re: Розите на Мейланд - любов и романтика

Мнение от Deleted User 3996 »

Хибридизирането е механически "проста"работа. Сложното е родителските линии на розите които се опрашват изкуствено.
Някъде имаше таблица която даваше разпада на семената посети от червена, жълта, бяла, розова, синя, двуцветна и т.н. рози.
Имаше някаквъв твърд процент на наследственост и разпадане на основни цветове.
Намерих я.
https://www.rosesgalore.com/predict-ros ... color.html
Изображение
Последно промяна от Deleted User 3996 на Мар 5, '18, 19:35, променено общо 2 пъти.
gospodinov

Re: Розите на Мейланд - любов и романтика

Мнение от gospodinov »

Тихомир написа: Мар 5, '18, 18:53 Зачетох се за Pink Eden rose - Margaret Mаe и попаднах на историята на тази роза.
Изненадах се защото мислех, че е Френска.
А тя е открита като мутация от инженер в Америка, който я кръщава на името ма майка си и я патентова.
Историята е мила и трогателна.
https://www.houzz.com/discussions/30086 ... imber-2015
И какво ли ще рече открита като мутация ?
Дали семената са се опрашили с друга роза и след това са ги посели или случайно са поникнали под розата :hmmm:
Жалко, че никой от форума не сее семената от розите си !
Какви ли нови сортове щяхме да открием :dovolen:
Тишо, по-назад в темата има доста писано за Маргарет Мей. Тя е спорт на Еден Пиер дьо Ронсард т.е. спонтанна мутация :
"Спортът в растителния свят е генетична мутация, която се дължи на дефектна хромозомна репликация. Резултатите от мутацията са сегмент на растението, който е отчетливо различен от родителското растение както във външния вид (фенотип), така и в генетиката (генотип). Генетичната промяна не е резултат от необичайни условия на отглеждане; това е инцидент, мутация. В много случаи новата черта може да бъде предадена на потомството на организма"

https://www.gardeningknowhow.com/garden ... ations.htm
Ето снимка как розовия Еден цъфти с два цвята
Изображение
Реално розата е френска, а мутацията е открита от американец без да омаловажавам неговия принос, разбира се. Неговата история и любовта към майка му са затрогващи, но Меянд са хората, които извадиха розата от сянката и ще и дадат известността, която заслужава. На тази роза бях попаднал преди време, никой не беше чувал за нея, даже съм пускал снимка във форума.
Deleted User 3996

Re: Розите на Мейланд - любов и романтика

Мнение от Deleted User 3996 »

Разбрах, нещо като Witches Broom при кленовете и иглолистните.
На самата роза се е появило различно клонче, което са размножили и патентовали.
Извинявам се ако повтарям историята, разгледах последните страници и не видях да е писано .
Последно промяна от Deleted User 3996 на Мар 5, '18, 19:44, променено общо 1 път.
gospodinov

Re: Розите на Мейланд - любов и романтика

Мнение от gospodinov »

Тихомир написа: Мар 5, '18, 19:34 Разбрах, нещо като Witches Broom при кленовете и иглолистните.
На самата роза се е появило различно клонче, което са размножили и патентовали.
Извинявам се ако повтарям историята, разгледах последните страници и не видях да е писано .
https://www.hobbykafe.com/forum/viewtop ... &start=255
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”