Резитба на рози

Публикувай отговор
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10021
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 566 пъти
Получил благодарност: 1027 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от greeneyed »

shoshy, тези конструкции за рози колко са високи? Около 1,5 м трябва да може да се огънат и да провиснат клоните, иначе защо ще оставяш Дарби като катерач? :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5261
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 96 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от Daniela Pargu »

Грийни, мода,мила,мода!
Всички рози така режат /и аз ,де/, ама четейки форума се поограмотих и правя разлика :lol: :lol:
Правя връзка точно с тези за рязан цвят - около Т-во са се гледали много рози с тази цел и
изглежда от там е останало :hmmm:
......
За тези,вече няма да е актуална снимката :lol: :lol:
Но имам едни други - високи и прави 3 м - цъфтят на върха.
Тях ще снимам-права си- и ще питам какво да ги правя !
:tzvetentze: :tzeluvka:
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от shoshy »

greeneyed написа: Мар 5, '19, 13:52 shoshy, тези конструкции за рози колко са високи? Около 1,5 м трябва да може да се огънат и да провиснат клоните, иначе защо ще оставяш Дарби като катерач? :hmmm:
Малко над 2 м са високи. Мислих да скъся клоните още малко на височина за да не стърчи новият прираст много над конструкцията. А настрани нараства доста - около метър извън стойката във всички посоки.
Leila123
Кана кафе
Мнения: 516
Регистриран на: Май 19, '18, 22:33
Местоположение: София

Re: Резитба на рози

Мнение от Leila123 »

Да се включа и аз с питания. Утре отивам и на вилата да засадим едни от есента и да поизрежа другите. Имам Айсберг, даден есента на 2016г, но расте рехав и с дълги клончета. Как да го подкастря? Може ли вече да го поорежа повече, с надеждата да се сгъсти? Имам Чипъндейл и Ла вила кота, садени миналото лято - предполагам само лекичко трябва да ги подрежа, те са още малки? Садих и есента рози - тях какво да ги правя, не са катерачи?
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10021
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 566 пъти
Получил благодарност: 1027 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от greeneyed »

Първите ти две рози ,Лейла, са флорибунди, третата- грандифлора, те цъфтят най-добре на клонки от настоящия сезон. Подрежи ги на1/3 до 2/3 височината на растенията , не ги жали, за да не казваш после- растат хилави. ;) Ако Айсберг ти е катерач, друга е резитбата, ако можеш пусни снимка. :daaa: Всякакви тънки клонки изрежи, сухи, ако има- също.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Leila123
Кана кафе
Мнения: 516
Регистриран на: Май 19, '18, 22:33
Местоположение: София

Re: Резитба на рози

Мнение от Leila123 »

Greeneyed, Айсберга е катерач, на арка е. През телефон съм и те мога да пусна снимка.
Имам и една, купена за катерач, също е на арка, но не й знам името, тъй като е купувана от Практикер. Садена е есента на 2016. Расте на височина и на листа, но не цъфти. Късно миналата година цъфна с един цвят, различен от етикета. Как да я подрязвам? Висока е по арката 2 м, което е почти средата на самата арка. От другата страна пък е обратното - уж пак катерач, цъфти, но не расте на височина. Седи нисичка и слабичка, също не съм сигурна за името. И тя е от Практикер.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10021
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 566 пъти
Получил благодарност: 1027 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от greeneyed »

Катерачите 3-4 години правят структура, не знам каква ти е арката, трябва да хоризонтираш основните клони, там ще цъфтят от всяка пазва на листата. Иначе, ако растат на височина, ще цъфтят по върховете само. Хоризонтираните клони ще цъфтят 2-3 години, после рязко спада цъфтежът, трябва да са изкарали нови шишове, които да заемат тяхното място, пак хоризонтирани. Страничните клонки, които излизат от хоризонтираните, се режат на 2-3 пъпки.

В заключение искам да кажа да си наблюдаваш растенията, те ще ти подскажат как да действаш. И не си мисли, че някой се е родил научен как се режат рози. 8-) Опитът се трупа постепенно. ;)

Iceberg
Изображение

Exselsa

Изображение

Sympathy

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
НаталиГ
Кафевар/ка/
Мнения: 854
Регистриран на: Юни 23, '12, 17:51

Re: Резитба на рози

Мнение от НаталиГ »

Ето как ММ подкастря розите. Без жал, без милост :snif:
Но пък цъфтят цяло лято, пущините. Явно им харесва :lol:
Изображение

Изображение

Изображение
slavinaj
Дълго кафе
Мнения: 102
Регистриран на: Окт 11, '18, 22:36
Местоположение: София/Мало Бучино/На балкона
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от slavinaj »

Леле :shock: , той е артист, толкова симетрично и красиво ги е орязал :sclap: . Аз си мечтая един ден и аз да докарам такива край оградата.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10021
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 566 пъти
Получил благодарност: 1027 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от greeneyed »

Натали, снимай ги тези рози след месец, след 2- пак, с имената им. Сигурно ще е потресаващо)))))))) :daaa: Дори и сега ,ако покажеш тяхна миналогодишна снимка , ще ми е интересно. :dovolen:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”