Резитба на рози

Публикувай отговор
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от сюзан »

Дайте съвет как да режа Eden, че не смея да го пипам много, много. Това ще му е трето лято. Напускал е доста клони и съм ги подвела по арка. Досега не съм го рязала изобщо. Миналото лято цъфтя прилично. Чудя се дали да не взема само връхчетата и да го оставя да му гледам сеира?
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Резитба на рози

Мнение от dar »

Breda написа: Фев 20, '19, 09:45 Не купувай трета ,Дар,прекалено много режеш и с две :lol: :gush:
Много си права, даже от старание си срязах връхчето на единия пръст на ръкавиците от Германия, които Девина ми изпрати :ufff: :ufff: :ufff: Яд ме е та знае ли се, а не съм скопосна да си го оправя. Тръшках се цяла вечер после и още мисля как да го оправя, а ММ вика добре, че пръста не си си изрязла. Тогава не знам как щях да му се заканвам, сигурно със средния ;)
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Резитба на рози

Мнение от calico »

Грийни, има и от двата вида- и единични, и букети. Има даже и цветове по дължината на клона, та си мисля че и храст може да го определят. Приложих правилото - като не знаеш как да режеш, режи наполовина равно. :angelche:

Сюзан, ако не ти пречи и има място, не го режи. Съкрати най-тънките дето се пречкат из храста извътре, орежи около педя от върховете че може да е измръзнало, разпредели си го някак както ти е опората и го привържи и ако нещо ти пречи и не те хваща окото, махай го смело.


Дарче, залепи отгоре парченце кожа, ама не от твоята- някоя стара чанта, мекичка да е.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Резитба на рози

Мнение от Мариана Бечева »

calico написа: Фев 20, '19, 13:38 Бърз въпрос: как режете Чипъндейл?
моя на петата година вече има за рязане, не е кюфте.
в Розебука пише че е чаен хибрид, а в ХМФ- че е флорибунда.
дайте ми моля жокери, че не ми се гледа кюфте още пет години
Моя Чипъндейл е малък, но в градината на lera62 е на 4 години. Много красив храст оформи, около 180 см висок и 120 см широк. Хич не ми прилича на чаен хибрид и мисля че ще е по-добре да го оформиш така, както действаш с Остинките.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Резитба на рози

Мнение от calico »

Ехааа, толкова голям Чипъндейл.
Марианка, да кажеш на Лера да влезе тук и да го покаже, това ще е уникално.
аз съм ходила в нейната градина още когато бяха само изкопани дупките за розите, а рози нямаше, но като знам двора и разположението, вероятно е голяма красота при нея.
моля те поздрави я от мен и й кажи че я чакаме тук
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от shoshy »

Breda, Mimivd, Ann, благодаря ви за информацията за ножицата :tzvetentze: . Ще ходя да я търся, че огромен Дарби ме чака и се чудя от къде ще го подхващам.
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от сюзан »

Калико, благодаря за напътствията!
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Резитба на рози

Мнение от clock »

Аз също имам ножица на Гардена и съм много доволна от нея. Днес докато рязах и се замислих. Тази ножица е малка и е идеална за женска ръка. Има извивка на дръжките, която перфектно ляга в извивката на дланта. Самите дръжки са къси и това позволява лесно да упражняваме повече сила с по - малко усилие. Понякога използвам старите лозарски ножици на ММ. Дръжките са им прави и дълги. За да срежа някой по дебел клон трябва да си преместя ръката в края им, за да създам повече сила и да срежа клона. Докато при малките ножици на Гардена те сякаш се залепват за ръката ми и всичко ми е много по- лесно.
Когато си ги вземах уцелих някакъв комплект. Ножици, лопатка, уред за премахване на плевели и ръкавици, всичко за 40 или 45лв, вече не помня. Ръкавиците отдавна са скъсани, но трите инструмента си ги ползвам нон стоп. И понеже нямам клонотрошачка клонотрошачката съм аз с ножицата. Всички клонки и клони, пръчки от асмите и други подобни клечки ги ситня на по 7-8 см и в чувал. Така една прилична купчина крачуляк (местна думичка) влиза спокойно в един книжен чувал.
Ето комплекта
Изображение

Изображение

А ножицата на Ann изглежда още по - добра!

Последно :D Имам едни по- старички велурени ръкавици. Дамски, зимни, с малка панделчица на китката. Още нито едно трънче не е успяло да ги пробие и да ме убоде :nod:
Последно промяна от clock на Фев 20, '19, 22:44, променено общо 1 път.
slavinaj
Дълго кафе
Мнения: 102
Регистриран на: Окт 11, '18, 22:36
Местоположение: София/Мало Бучино/На балкона
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от slavinaj »

calico написа: Фев 20, '19, 13:38 Бърз въпрос: как режете Чипъндейл?
моя на петата година вече има за рязане, не е кюфте.
в Розебука пише че е чаен хибрид, а в ХМФ- че е флорибунда.
дайте ми моля жокери, че не ми се гледа кюфте още пет години
В сайта на Тантау пише, че е ЧХ, аз понеже не си падам по ЧХ, не я купувам, макар че е много красива роза.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Резитба на рози

Мнение от calico »

Слави, и аз не съм фен на чаените хибриди, обаче това чудо има малко общо с ЧХ.

снимката е от нета, но и на Ленузка е такава, и още на доста места

Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”