Резитба на рози

Публикувай отговор
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1917
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 223 пъти
Получил благодарност: 92 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от miltonia »

Двете вляво категорично са стари клонки от розата. Аз питах за новото клонче с дължина 7-8 см, което се разви сега, в края на зимата, ако на зимата й е дошъл края , де.
То излиза от основата на клона вдясно. А на Samaritan има нова издънка пак толкова дълга.
Изображение
Дали ще измръзнат? Как да ги опазя?
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Резитба на рози

Мнение от calico »

Милтония, ако се появят издънки, никога не режи издънка, никога! освен ако не искаш да си ошипиш цялата роза.

а пък за летораста- няма спасение ако застуди, ще измръзне, освен да завиваш с агривело или найлон.

за това, новото клонче вляво:
-присадката ти дълбоко ли е заровена? може да е от нея ако е доста под нивото.

-май има бодли? ако има няма да е подложка, но не е сигурно, сега има много видове подложки

- ако след седмица все още не си наясно дали не е подложка, разрови внимателно надолу край клончето, да не го повредиш, с пръсти човъркай. Проследи го, намери му края. Ако е над присадката, не е шипка. Ако излиза от ствола под присадката, трябва да го махнеш, подложката е. Не режи, в никой случай. Отчесваш от там, откъдето тръгва
Последно промяна от calico на Фев 17, '18, 20:11, променено общо 2 пъти.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от mimilisa »

На крайното му видях бодила , но това в средата и начина по който излиза от земята ми прилича на шипка. Него до дъно.
Последно промяна от mimilisa на Фев 17, '18, 20:17, променено общо 2 пъти.
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1917
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 223 пъти
Получил благодарност: 92 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от miltonia »

Благодаря, Калико! Садила съм ги с присадка под нивото на земята и, на снимката не си личи, но ги загърлих леко есента. Аз всъщност не съм имала намерение да режа издънката, най-вече защото листата й си приличат с листата на розата. Чудех се нормално ли е да има такива големи леторасли по това време.
Май не ми остава друго, освен да стискам палци Гисметео да не познае. :stiskam: :mrgreen:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Резитба на рози

Мнение от calico »

за онова което ти прилича на шипка, не се успокоявай от листата - има подложки които по листа си приличат на роза
просто го проследи, и виж откъде излиза. :daaa:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от mimilisa »

Ми то и на шипката листата приличат на роза, всъщност те са сестри
Изображение
Иначе такива сезони досега не сме имали. Нашите цяла зима цъфтят и правят букети.
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1917
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 223 пъти
Получил благодарност: 92 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от miltonia »

ОК. Подлъгах се за листата, защото миналото лято на Munstead-а му изби от подложката и имаше голяма разлика във формата на листата.
Утре ще я разчовъркам тази издънка.
Благодаря ви! :tzvetentze:
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: Резитба на рози

Мнение от sendi1966 »

Аз да попитам Дортмунд ми прави шипки,трябва ли да се изрязват и дали няма да си опадат сами :hmmm:
Моля споделете опит,че ако трябва да ги режа не знам как ще стане тая работа :D
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Резитба на рози

Мнение от calico »

Милтония, можеш още седмица да я наблюдаваш. някои рози имат склонност да вадят новите клони почти успоредно на земята.
този обаче не върви под наклон, което значи че ще излиза от дълбокото. Ако е така, е подложката, но ти още докато копаеш около нея ще разбереш

Мимилиса, разбира се че и шипките са рози. Просто някои подложки още докато излизат от земята си имат бодли и съвсем приличат на клонче от роза. на мен Розариума ми е на такава присадка- изби на половин метър настрани и досущ като клон на Розариума, ама си беше подложка.

Сенди, те и да не опадат шипките, розата пак ще си развие новите пъпки и цветове. Ще имаш двойна хубост- хем шипки хем цвят, ако не опадат. Ако не ти е възможно, ги остави :daaa:

Ленуз, покажи моля те твоя Чипъндейл. Сега ме замислихте за тая роза. Някой каза, че е чаен хибрид. Пък аз там чаени хибриди не слагам. И си спомням, че търсих малка храстова розова и затова я взех. Сега видях, че ХМФ я дават храст, не ЧХ. :hmmm: :hmmm: , вероятно там съм гледала като съм я купувала. А сега де? Тъкмо се наканих моята да я нулирам като чух ЧХ, и сега пак се чудя :hmmm: :hmmm:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
lenuza73
Кафе машина
Мнения: 3700
Регистриран на: Окт 3, '10, 18:27
Дал благодарност: 14 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от lenuza73 »

Калико режи си я като флорибунда ,не е чх... търсих до сега снимки,но май не съм я снимала много това лято...ето тези двете ,да добиеш горе долу представа

Изображение


Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”