Резитба на рози

Публикувай отговор
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Резитба на рози

Мнение от clock »

Орязах и аз днес повечето рози. На някои от тях сега ще им е трети сезон. Миналата година направиха доста клонаци, от многото дъждове израснаха неимоверно. Есента орязах една част от по- грамадните клони, за да не се счупят от тежестта на снега. И сега имаше доста за рязане. Бях им се заканила да режа безмилостно този път, но май пак ми се досвидя и ги оставих по - високи. Но гаранция ще ги мина поне още веднъж. Нека премине всяка вероятност за лед и сняг. Иначе от вътре ги прочистих, тънките клечици махнах, изрязах и някои клони, които не вървяха в правилната посока. Абе хареса ми как станаха, пък на лято ще видим какъв е резултата.
Иска ми се да споделя нещо. Имам няколко стари рози, чаен хибрид. 2017 си ги орязах както си знам, ниско. Почиствах доста тогава, рязах и с триона стари изсъхнали части в основата. Сложих и по шепичка яра мила и цъфнаха рози за чудо и приказ. Не знам на колко години са. В този двор са пренесени през 1971 година, а са ги донесли от предишния двор. Ето такива бяха лятото на 2017г. след драстичното почистване и орязване
Изображение

Изображение

тук вече е ръката на ММ

Изображение

Изображение

Миналата година прочетох тук от старите книги, които Господинов показваше, че при чаените хибриди, когато розите са големи трябвало да се оставят по - високи при рязането. Съответно при по - малките се режат по - ниско. И пролетта направих новата прическа на старите рози. Орязах ги, но ги оставих по- високи от обичайното. И резултата е, че нямах никакви цветове миналото лято. Тук таме някоя измъчена розичка. Обикновено тия рози есента са стигнали чардака над тях, че някои даже го надминават. Днес изрязах само един такъв клон, другите бяха по - ниски дори от мен. Та днес особено им се постарах в постригването. "На сасон" както казваше майчето :D
Отбелязах си и още едно - две нещица днес докато режех. Стигнах до извода, че най - доброто оръжие против зомбита е дебел изсъхнал клон от Фалстаф :lol: И другата забележка, която си взех е, че за догодина, за рязането трябва да съм се снабдила с каска от втората световна. Принцесите най - напред и шапката ми свалиха, а после решиха и те на мен прическа да правят. И то всяка поотделно :lol:
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от shoshy »

Охх, и аз в края на седмицата се глася да режа рози. Дано е подходящо времето.
Ann, Mimi, може ли снимка на хубавата ножица на Гардена или за номера на модела.
Аватар
Lappland
Кана кафе
Мнения: 567
Регистриран на: Мар 25, '18, 13:44
Местоположение: Roslagen
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от Lappland »

calico написа: Фев 19, '19, 10:13 ...
Хайд Хола е роза за жив плет и има склонност да се сгъстява отвътре неимоверно много, то това е целта на такива рози и на живия плет - да не се минава оттам, и пиле даже :angelche: . Та ти и да искаш, като нарасне храста, няма да можеш да режеш отвътре, щото е като кактус бодлив, знаеш. Него го оформяш просто като голяма чимширена топка - само по повърхността в размера който желаеш.
...
Моля, дай още примери за рози с подобни характеристик
Хайд хол е вече поръчан
Но ми трябват още поне 3-4 подобни, че точно розов плет замислям
Цветовете нямат значение, само да имат описаната структура и да цъфтят продължително
Аватар
tsvetina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1600
Регистриран на: Мар 16, '12, 15:29
Дал благодарност: 13 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от tsvetina »

Днес рязах рози /а уж щях да изчакам средата на март :lol: /. Стигнах до Перениал блу и ....до там. Четвърта пролет мисля е при мен. Тази роза е расла и зимата :shock: ....., станала е с форма на фонтан, клони отвсякъде. Поне 10 от основата...А от тях във височина са избили още, също дебели колкото показалеца ми клони. Отказах се да я режа днес......Почвам да чета темата отначало и дано намеря клипчета за това как се режат рамблери...На ограда е, има място да се покаже каква е красавица, само аз да успея да я орежа добре. Тази снимка е от миналата пролет, сега е три пъти по-голяма...

Изображение
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от Еличка »

Чете, чете и кое не разбра, Цветинче? Ти като един съученик. Едно време часове го уча на геометрия - Питагорова теорема, пирамиди, фигури сто му обясних.... Накрая му светна лицето : " Всичко разбрах, ама на какво му викаш хипотенуза?". Убих те пипнеш ли тази роза сега! Аз мога друго да не знам, но рамблери цъфтят на миналогодишния прираст - т.е. режи след прецъфтяване.
П. П. Розата ти е мечта!
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 235 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от Breda »

Шоши,не знам момичетата за коя Гардена говорят,но аз съм много доволна от тази.И от фискарса за дебели клони също.Тия дни и загубих копчето,но предполагам,че има резервни части,защото на Гардената беше фръкнала пружината и си взех резервна и я подмених.Мъжът ми веднъж на сезон взема всички режещи - ножове на косачките,на дробилката,веригите на резачките му,брадви и т,н и ги носи на точилар.Не ми се е налагало досега да сменям ножици,а ако знаете какви джунгли изсякохме около нас

Изображение

Сега съм хвърлила око на акумулаторните,има една на Гардена около 120 лв май беше,някой може ли да изкаже опит?
Аватар
tsvetina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1600
Регистриран на: Мар 16, '12, 15:29
Дал благодарност: 13 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от tsvetina »

Еличка, :D не ма убивай, моля та :hihihi: , дано да съм по-добър ученик от твоя съученик :stiskam: :angelche: Че не се реже сега, а след прецъфтяване, е ясно, но искам да намаля дължината на клоните......Затова се зачудих вчера доколко мога да ги скъся - до 1/3 мисля и ще ги привържа към оградата като ветрило. Четох 8-) , че двугодишните клони след прецъфтяване се изрязват, защото след това практически не цъфтят. Налегнали са ме розени тревоги и споделям тук, че навреме да ме спрете да не сбъркам нещо :tzvetentze:
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от mimivd »

shoshy написа: Фев 19, '19, 22:06 Охх, и аз в края на седмицата се глася да режа рози. Дано е подходящо времето.
Ann, Mimi, може ли снимка на хубавата ножица на Гардена или за номера на модела.
Мойта остана на село, но ще потърся някъде в нета.Мойта е такава, мисля, 20мм.Ако те ориентира цената-купих я за 25 лв.
Изображение
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Резитба на рози

Мнение от dar »

ann написа: Фев 19, '19, 18:36
mimivd написа: Фев 4, '19, 14:14 Наближи времето за рязане, а аз още не съм си купила ножица. Сега е време да си купя що-годе добра ножица. Колебая се между Gardena иFiscars. Дали с разминаващи остриета е най-удобно да се режат рози?
Мими, късно се включвам и сигурно вече си имаш ножица, но горещо препоръчвам тази на Gardena - една синя, 20-тина лева струва. Вероятно точно нея си изхвърлила.
Имам и на Фискарс (красива, но само дъвче клонките), имам и една немска, не помня как се казваше, уж от една известна варненска озеленителска фирма само нея ползвали...Ами няма друга като тази на Gardena. Вече 6 години режа с нея, работи безотказно, страшно ми е удобна и не я заменям за нищо на света (освен за същата такава , но някак не ми дава повод да си взема нова, реже си перфектно).
Ann, може ли да направиш снимка и да я покажеш. Имам две хубави ножици, но да си знам и може пък и с трета да се снабдя ;)
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 235 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от Breda »

Не купувай трета ,Дар,прекалено много режеш и с две :lol: :gush:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”