Резитба на рози

Публикувай отговор
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от mimivd »

Аз такива точно от 5 лв имам 2 бр, а сега искам по-хубави, след като миналата година без да искам, си изхвърлих съвсем новите на Гардена. Понеже си ходим само за един ден, толкова работа трябва да свършим, че започвам с нещо, същевременно, преди да съм го свършила се отклонявам към друго, после към трето, сещам се, че трябва да довърша първото. Имам и зеленчукова градина, а там работата никога не свършва. Разнасям инструменти из целия двор, накрая ММ половин час събира преди да си тръгнем, но по-малките винаги може да ги пропусне, защото пък и не знае с какво съм работила... и така затривам някои от тях.
Затова искам да си купя сега хубава ножица, но не много скъпа, та ако я затрия, да не се ядосвам много. Ще погледна с какви остриета трябва да бъде за живи клони, защото в моя град няма място, на което да са компетентни, всичко е само търговия.
Добре, че ви има всички вас тук, за да мога, влизайки в магазин, направо да кажа какво търся.
slavinaj
Дълго кафе
Мнения: 102
Регистриран на: Окт 11, '18, 22:36
Местоположение: София/Мало Бучино/На балкона
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от slavinaj »

mimivd за живи клони си взимаш една лидълска, 2 год. да издържи и си ОК /щото пишеш, че ги затриваш евентуално/. Добри са и не са скъпи , за живи клони са ОК. Аз имам 1 такава, 1 с дълги рамене пак от лидъл дето реже 4 см клони /може и сухи/ и трион /за който си трябва мъж в краен случай или ръкавици да не излизат мазоли ;)/. Другото е скъпо и по-качествено, ама за да не ги губиш най-добре да си направиш градинарска престилка с джобове, дето да слагаш инструменти като мъжките такива за майстори. При нас на вилата положението е като при теб, 1/2 ч. отива за прибиране на разни работи. Вкъщи за балкона имам една на Фискарс, тя е много здрава, ами си е вкъщи, трудно се губи ;).
Аватар
молина
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Окт 19, '16, 18:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 7 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от молина »

Още не съм я почнала резитбата, но вече съвсем ме шашнахте - значи ми трябват поне две различни ножици, така ли?! :ufff: Аз съм купила една от Лидл, май с наковалня... и си мислех, че ще се оправя само с нея. :hmmm: Имам я от миналата година, но тогава нали розите ми бяха още малки и почти не съм я ползвала. Вече се виждам как се въртя из градината с по една ножица във всяка ръка и щрак, щрак, щрак.... само да не объркам ножици, ръце и къде какво се реже... :angelche: То за какво да мислиш по-напред!
А сега и друг въпрос - питала съм и преди, но сега не мога да го намеря. Как дезинфекцирате ножиците - с какъв препарат и след всяка роза ли? Това задължително ли се прави и може ли да се пропусне, ако веднага след резитбата се напръска напр.с бордолезов разтвор?
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от Dewina »

молина, не се стряскай...два вида ножици, предполагам, се има предвид малка тип лозарска и овощарска с дълги рамене - тя реже дебелите вдървени стъбла на розите. Там където не стигам с нея ползвам трион.
имам няколко ножици,...важното е да са са остри...проверявайте остриетата, ако са затъпени сдъвкват стъблото...лошо...острете ги преди работа винаги
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
slavinaj
Дълго кафе
Мнения: 102
Регистриран на: Окт 11, '18, 22:36
Местоположение: София/Мало Бучино/На балкона
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от slavinaj »

Не знам, аз не съм специалист, миналата година купих една с дълги рамене за 4 см клони, защото беше на прИмоция. Иначе режа, а ако не става хващам дългите рамене и така. Преди като не ставаше хващах един нож и режех до откат или виках неволята /мъжа ми :)/
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Резитба на рози

Мнение от calico »

Молина, ще се оправиш разбира се, и с една, не се панирай, момиче. :angelche:

Казват и пишат, че било добре и дори задължително да се дезинфекцират ножиците след всяко рязане, демек след всеки клон. Не знам, толкова луда чак не съм. И Алексей Степанов не ги дезинфекцира :lol:

Аз като си купувам следващите ножици (в Баухаус) ще отида с по два-три резника в чантата- сухи и зелени, и дебелички. И там на място ще пробвам всичките им ножици. :mrgreen: И после вече ще мога да ви дам компетентно мнение, ама това ще е за другата година.

моя проблем са дебели вдървенени стари стебла с диаметър 7-8 см. Няма ножици за такива. С трион не става, щото това е ниско долу над присадката и не може без да се наранят здравите клони, място няма :ufff: Мислех да моля ММ да ги делне с електрическата резачка, обаче е опасно, може да отиде цялата роза. офффф :hmmm: , сигурно ще ги оставя като колове по 1 педя високи докато се разпадне дървото.

след 4-5-та година задължително ще ви трябват такъв тип ножица
Изображение
те се оправят до 3-4 см, повече аз не мога с тях, може би силен мъж ще може.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
slavinaj
Дълго кафе
Мнения: 102
Регистриран на: Окт 11, '18, 22:36
Местоположение: София/Мало Бучино/На балкона
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от slavinaj »

calico, 8 см вдървенени стъбла се режат с трион, ама отдолу-нагоре, хич не е удобно. Нашите наследени рози са 35 - 40 год. и преди 3 години имаше едни дебели стъбла като дървета, точно с трион ги ряза свекър ми, иначе с електрическа наистина е много рисковано.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от mimivd »

Калико, ако не успееш да отрежеш дебелия клон ниско долу, четох, че трябва да се замаже с овощарска замаска ако е жив. Аз не мога да си обясня, не е ли по-опасно да отрежеш същия такъв клон ниско до повърхността на земята, без да се замазва.
Аз дизинфекцирам ножиците в ракия-първак. ММ беше тръгнал да я излива, а аз реших, че ще ми е от полза. :hihihi:
Аватар
daxc
Виенско кафе
Мнения: 361
Регистриран на: Яну 27, '15, 10:06
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от daxc »

За дебелите клони може да се ползва саблен трион ( електрически или акумулаторен ). С него не може да стане грешка при рязането.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Резитба на рози

Мнение от calico »

обясни какво е това саблен трион, и дай картинки ако може, моля.

и каква е разликата между прав и саблен трион
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”