Резитба на рози

Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от libra »

Meри,чак се съмнявам,че имаш Дон Жуан или аз имам някакво друго чудо.
Дон жуан ,ако се хоризонтира ,ще събуди спящи пъпки и клоните ще станат мин по метър.Т.е всичко това ще щръкне и няма да стане венец от рози около основния клон.Същият ефект получих при Пени Лейн и вече 5 години не мога да й оправя фигурата.
За арки ползвайте рамблери -дълги ,сравнително тънки клони,без бодли .Тук ,дори и да е дълга клонката от спяща пъпка,тя няма да стърчи ,а ще пада .
Leila123
Кана кафе
Мнения: 516
Регистриран на: Май 19, '18, 22:33
Местоположение: София

Re: Резитба на рози

Мнение от Leila123 »

calico написа: Окт 17, '18, 10:40 Лейла, лесно е - стълба, канапче, и подвеждаш и привързваш клона по арката
Хоризонтално, после вертикално и т.н., така ли?
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9992
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 457 пъти
Получил благодарност: 862 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от greeneyed »

Да, libra, всичко е така, както си го описала, въпросът е, че и на рамблерите се получават дълги вторични клонки, както на клаймберите. Е, ми , режа някои, някои оставям, някои захващам към конструкцията . Те се обслужват трудно, много са нависоко, не се достигат лесно да се отстранят прецъфтялите цветове. И на ограда да е розата, проблемите са същите. :nod: Iceberg ми е на ограда, майко мила))))))))))))) 8-)
Ах, Penny lane, още въздишам по нея! :angel2:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Резитба на рози

Мнение от calico »

Leila123 написа: Окт 17, '18, 14:03
calico написа: Окт 17, '18, 10:40 Лейла, лесно е - стълба, канапче, и подвеждаш и привързваш клона по арката
Хоризонтално, после вертикално и т.н., така ли?
ами да, просто следваш конструкцията на арката. Ако розата ти е подходяща за арка, ще стане прекрасно
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Leila123
Кана кафе
Мнения: 516
Регистриран на: Май 19, '18, 22:33
Местоположение: София

Re: Резитба на рози

Мнение от Leila123 »

calico написа: Окт 17, '18, 17:57
Leila123 написа: Окт 17, '18, 14:03
calico написа: Окт 17, '18, 10:40 Лейла, лесно е - стълба, канапче, и подвеждаш и привързваш клона по арката
Хоризонтално, после вертикално и т.н., така ли?
ами да, просто следваш конструкцията на арката. Ако розата ти е подходяща за арка, ще стане прекрасно
Благодаря, calico! Едната роза е бял айсберг, другата не е ясно коя е - Golden Perfume или Rina Herholdt, но и трите са купени от Екзотика ииииии.. . . Едната явно не е и катерач, въпреки че за такава ми я продадоха.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от libra »

Aaaa,за Айсберг трябва много добре да си оразмериш арката.
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от Еличка »

Вчера беше ден за зазимяване на рози. Окопах ги доста добре, загърлих, почистих шума, счупени клони. Някои са привързани. Нямам кръст, крака, ръце, на места и кожа :lol: .
Та, да ви покажа една госпожица, която пусках лятото за разпознаване, а след туй и в Остин темата.
Изображение
Всичко това е тазгодишния ѝ прираст - дебели клони колкото палец, два метра гони (тригодишна е, но две години вися с по две хилави клонки, вече ги няма).
И понеже не съм сигурна дали е Fighting Temeraire и не знам какво да я правя, измислих :idea1:
Най-задният десен и ляв са хоризонтирани на 40-50см височина по мрежата. Средните две метли напролет ще намаля с 1/3, а най-предния с 1/2. Идеята ми е да се получи някакво етажирано ветрило, м?
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аника
Кафевар/ка/
Мнения: 954
Регистриран на: Ное 6, '16, 22:49

Re: Резитба на рози

Мнение от Аника »

Не ви ли е страх, че като подрежете сега, при няколко по-хубави дни, и розата ще вземе да тръгне наново, и после замръзът ще й разкаже играта? И мен ме сърбят ръцете да ги режа и хоризонтирам, ама не смея :hmmm:
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от Daniela Pargu »

До сега режех всяка есен и загърлях- по този край такава е практиката :hmmm:
От форума научих есен да не режа,освен сухи и счупени клонки :daaa:
Та - по-добре да изтърпиш :daaa: :dovolen:
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Резитба на рози

Мнение от milena02 »

От 10 години дондуркам рози. Много научих тук за тях. Това с окопаването и рязането наесен е безсмислена хамалогия, според мен. А и самото окопаване, ако растението е на повече от 2 години. Еличка, корените на това животно са колкото ръста му. За какво го окопаваш? Окопават се растения с плитки корени. На полето кой ги окопава шипките? Аз окопавам напролет само чайните хибриди и флорибундите, за да премахна плевелите и да им направя кладенчета за задържане на водата. Катерачи и храстови си растат, без моя намеса, плевя около тях по чисто естетически съображения, да е по-красиво. Това лято нямах никакво време и не съм поливала розите нито веднъж. Докараха ми една каруца конска тор, но и нея нямах време да разхвърлям. Чисто и просто оставих градината на самотек, само мъжът ми косеше тревните площи. Ами скъсаха се да цъфтят пустите рози - неполяти, неторени, неокопани, половината - неподрязани, и цъфтят, та се късат! Догодина си направи експеримент. Остави двете ти най-нелюбими рози непиптнати есента и гледай какво става на пролет. Ако се гътнат, лично аз ще ти ги подменя с по-хубави. Обаче няма да се гътнат! А и колкото повече режеш един катерач, толкова по-малко цъфти - това го научих от собствен опит. Преди една редица, която ми служи за ограда със съседския двор, ги повеждах по арки. Орязвах ги напролет драстично, защото арките бяха тесни. Арките обаче, ръждясаха и се счупиха и на това място сега има една просторна триметрова конструкция, съобразена с габаритите на растенинята. Не съм ги пипнала с ножица, само прикрепям към железата клоните. Разликата е от небето до земята. Живнаха растенията, абе... свободата, Санчо! И не е да отглеждам 5 рози. 250 сорта имам, от някои по няколко корена - 5 Едена, например, 3 Айсберга, 10 Боники, 7 Аспирин-роз и така нататък.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”