Резитба на рози

Публикувай отговор
Аватар
utro77
Виенско кафе
Мнения: 364
Регистриран на: Окт 8, '15, 11:22
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 8 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от utro77 »

Благодаря, gospodinov!
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от ln_none »

Не знам дали точно тук е мястото да питам, обаче понеже е свързано с резитба... Значи имам една заварена роза, която смятам, че е някакъв вид катерач с изправени клони. Засадена е точно до портата и принципно не е щастлива, понеже няма достатъчно място - отгоре я натиска храст люляк, а отдолу корените й са под плочника и един господ знае какво се случва.

Изображение

Изображение

Има един дълъг гол крак, опитваха се нови издънки да покарат, но не успяват като хората. А иначе има красиви цветове и е ароматна, и си я харесвам. Обаче и люляка до нея харесвам, и не искам да го махам, а пък за корените няма какво особено да направя. Слагам й по малко тор от ЧКЧ и я черпя кафе понякога и това е. Обаче, както и да я гледам, за катерач не минава с тоя един крак, тоест няма да успее да обкичи портата. Та затова си мислех дали мога да я подрязвам като дръвче, като щамба? Тя сега е пуснала 1-2 нови издънки, но не са от земята, а от крака. Мога ли да ги режа ли сега, за да не й взимат силата или да чакам есента? Изобщо добра идея ли е да се опитвам да я правя на дърво?
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от libra »

Aз мисля,че може да е ЧХ и едно рязане на 20-30 см есента ще й оправи храста.А и да е катерач ,така може да я подновиш,след като е стара.
На щамба нищо не пречи да се пробваш ,но есента.Сега ,ако я режеш ,ще се събудят спящи пъпки.Които можеш да махаш,но не знам дали нещо няма да й се обърка цъфтежа.Сега можеш да й намалиш клоните /след първия цъфтеж/ с 30-40 см.За щамбата -оставяш пръчка,страничните подстригваш и прекъсваш пръчката на някаква височнина.Там би трябвало да пусне повечко клони,които другата есен да сгъстяваш чрез рязане.
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от ln_none »

Не ми беше хрумвало, но може и да е ЧХ наистина, понеже другият заварен ЧХ също беше прерасъл безобразно и гонеше 3 метра. Може да ме е подвел голият крак :hmmm:
Проблемът с рестартирането е, че тя дефакто няма как да оформи хубав нисък храст, понеже новите филизи или отиват на тъмно под люляка, или излизат на пътеката, където се налага да ги отрежа, за да се минава. Много е сгъчкано всичко там. На мен нямаше да ми хрумне за щамба, но тя сама почти се е оформила като такава от немай къде. Значи ще пробвам да я дооформя наесен, благодаря :tzvetentze:
Lois

Re: Резитба на рози

Мнение от Lois »

ln_none, много прилича на моя червен незнаен ЧХ. Независимо колко го отрежеш, в края на сезона е пак над два метра. Просто строежът й е такъв. Но всички залепват за нея и цъфти нон стоп цяло лято до късна есен :)
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от ln_none »

Да, цъфти, или по-скоро прави опити за това цяло лято. Добре е, че деяни на рязане, щото като знам как окепазих другия ЧХ :oops:
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от Breda »

То сега не е времето,ама да попитам предварително.Имам две рози в градината,които не ми харесват като храст,Тази е Новалис - трети сезон,не е рязана,освен връхчетата напролет,вади разклонения от метър нагоре,отдолу голи крака,ми не ми харесва така,иначе е много цъфтежна,сега е на прага на втора обилна вълна,слагам снимка и от март месец.Ако я отрежа на 80 см примерно,ще пусне ли разклонения отдолу? В момента е 2м и отгоре на 2 м и отгоре,мисля и още ще расте доста.

Изображение

Изображение

Изображение

Втората е Голдън гейт ,и тя така се развива,на 1,20 м само голи крака,нея ще я местя наесен,ако я отрежа ниско би трябвало да изкара шишове отдолу ,нали?

Изображение
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 874 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от greeneyed »

Бреда, скрий ножицата, сега не барай розите! 8-)

Новалис цъфти на нови леторасли, след като не си я рязала пролетта, сега ще ти цъфти само във високото и ще е с голи крака. Другата пролет ще я намалиш до 5-6 пъпки, ще има друга визия.

Golden gate е катерач, няма да бараш основните клони, само ще ги хоризонтираш и напролет ще скъсиш клонките, които излизат от основните, носещите клони.

когато станат на 4-5 години и клоните се изтощят и остареят, тогава ще махнеш от дъното стар клон, на негово място ще излезе млад шиш. :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от Breda »

:tzvetentze: greeneyed ,много благодаря! За Новалиса ясно,но
Голдън гейт ще я местя есента,не е подходяща за новата ми арка.Как се мести катерач? Нали се орязва все пак :hmmm:
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 874 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от greeneyed »

Да, орязва се, щом ще я местиш.Местила ли си 3 годишни рози, ще я върнеш в яслена възраст. Тя не е от огромните катерачи, тъкмо е изградила структура,ще почакаш после 3-4 години , докато стане на роза. 8-)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”